• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • Samsun 17 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 19 °C
 • Sinop 17 °C
 • Giresun 19 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 20 °C

5 yıldızlı Samsun çok uzakta değil

5 yıldızlı Samsun çok uzakta değil
Sağlık, spor, turizm, tarım ve eğitim. İşte Samsun'un 5 yıldızı. Vali Aksoy, 'El kitabımız hazır. Master planlar tamamlandı. Şimdi sıra uygulamada.' dedi

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin'de yaşadığı ve gerçekleştirebildiği işlerdeki tecrübesini, Samsun'da da uygularım diye düşünerek iş başı yaptı ancak, kentte bir çok şeyin henüz düşüncenin ötesine geçemediğini görünce, 'işe master planlardan başladı'. Bölgenin cazibe merkezi olmak için her türlü doğal ortama sahip olduğunu fark edince ise , 'kafasındaki yıldızlaşma noktalarının sayısını artırdı'. Samsun en az 5 alanda yıldız olmalıydı..

Evet dün Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un konuğuyduk. Yaklaşık 1,5 saat süreyle Samsun'u konuştuk. Kentin bulunduğu noktayı, atanmadan öncesi ve sonrasını, ilk izlenimleriyle, şimdi ki durumu adeta masaya yatırdık. Konuların çokluğu süreyi de kısıtlıyordu aslında. Derin derin bir Samsun konuşmak yerine, en hassas konuları ön plana çektik. Çünkü bu kent, hak ettiği noktada değildi. Ve bu kent daha iyi şeyleri hak ediyordu. Her şeyden önemlisi, 'iyi yönetilmeli, koordinasyon sağlanmalı ve ne yaptığını bilen usta yöneticilerin elinde' geleceğe taşınmalıydı. Yap boz yerine, kenti geleceğe taşıyacak, gelişen bir Samsun, hayallerin ötesi değildi aslında. Sadece ötelenmiş hayallerdi..

Eğitimli ve gelişen bir kent

Vali Aksoy, 'Samsun'u öyle bir anlattı ki; bahsettiği köylerinin net isimleriyle, köprüsünden, turistik alanlarına, limanından, hangi alanlarda eksiklikleri olduğuna kadar. Belli ki; mastır planlarla başladık sözü 'bürokratik olarak söylenmiş bir söz değil', durum tespiti yapan bilgiye dayalı yaklaşımlardı. 'Öncelikle' diye söze başladı Aksoy, "Evet öncelikle bu kent bulunduğu coğrafik ortamdan yararlanmalı. TR83 denilen Ordu, Amasya, Tokat, Çorum ve Sinop'u kapsayan alan içinde 'merkez olmalı'. Karadeniz'deki konumunu çok iyi gözden geçirmeli. Limanıyla, serbest bölgesiyle, Çarşamba ve Bafra gibi iki önemli ovasında yetiştirdiği ürününü ihraç edebilmeli. Fındık yerine alternatif ürününü bulabilmeli. Tarıma dayalı sanayi ön plana çıkarken, aynı zamanda kongre merkezi olmalı. Sağlık kenti özelliğiyle Karadeniz'de cazibe merkezi durumuna gelirken, o kadar yoğun 'iş ve sağlık göçü' nedeniyle turizm kaynaklarını da harekete geçirmeli... Samsun'a gelenler kuş cennetini de gezmeli, Ladik Kayak Tesisleri'ni, Kunduz Ormanları'nı, Tekkeköy Mağaralarını, Mübadele Müzesi'ni, Atatürk Evi'ni, Etnografya Müzesi'ni de görmeli, gezmeli.. Tüm bunlar olurken eğitimli bir Samsun gerekiyor. İlçeleriyle kalkınan, eğitim seviyesi yüksek bir Samsun" dedi.

Gazetemizin iyi bir takipçisi

İşte bunlar Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'a göre Samsun'un yıldızlarıydı. Ve tüm bunların olabilmesi için de 5 yıldızlı oteller gerekiyordu. 'Dolar mı o oteller, yoksa zarar mı ederler' tartışması yapılıyor ama bunlar birbiriyle entegre durumlar diyen Aksoy, "Bu kadar önemli çekim faktörlerini oluşturursan, dolar elbette. Samsun'un bunları gerçekleştirmesinden doğal ne olabilir. Belki geç kalınmış, düşünülerek zaman geçirilmiş ama bir yerlerden başlamak gerekirdi. Biz onu yaptık. Bütün planlamaları aynı anda başlattık. Eğitimi ön plana aldık ama turizm, sağlık ve spor konusunu da aynı anda yürütüyoruz. Şimdi 'uygulama noktasına geliyoruz. Samsun sabrederse ve o sürede tüm hatlarıyla, kitlesel olarak çabalarsa, bunu çok kısa sürede başaracaktır inancındayım" diye konuştu. Samsunspor'un durumunun üzücü olduğunu ama halen matematiksel bir beklentinin olduğunu söyleyen Aksoy'un bu arada gazetemizin iyi bir takipçisi olduğunun da farkına vardık. Gazetemizin değindiği kentsel bir çok konuda 'ortak akıl' noktasında olduğumuzu görmek ise ayrı bir konuydu. Ancak en önemlisi ise, "Samsun ile ilgili anlatımlarında ruhunun yüzüne yansımasıydı. Çünkü Vali Aksoy, "Geleceğin Samsun'unu anlatırken mutlu görünüyordu'.

İşte Valisi Hüseyin Aksoy'un "yıldızlaşan Samsun" için olmazsa olmazları ve yapılan çalışmaların hangi noktaya geldiğiyle ilgili 'gündeme ilişkin yanıtları'.

Lojistik merkezi olacağız

"Samsun'a geldiğimizde Mersin'le benzer özellikler taşıdığını gördük ve Mersin'dekinden daha hesaplı bir maaliyetle 70 bin liraya danışmanlık hizmeti alarak lojistik master planını devreye soktuk. Lojistik master panının Samsun'a uyguladığımızda Samsun her alanda önemli bir rol üstlenmiş olacak. Bu planı uygularken sadece Samsun'u düşünmüyoruz Tokat'ta buna destek veriyor.Orayı da dahil etmek istiyoruz. Hedefimiz 15 milyon euroluk bir kaynak alarak Tokat'ı da içine alan Lojistik merkezini kurmak. Örneğin Mersin ekonomisinde limanın önemi büyüktür. Samsun için de bunu yapmaya çalışıyoruz. Liman çalıştığı zaman şehir her alanda rahatlar. Asayiş olarak bile rahatlar. "

Tarımda eksiğimiz içe dönük üretim

"Samsun'un ihtiyaç duyduğu başka önemli bir konu ise verimli mevcut tarım alanlarını ticarete dönüştürmek. Bafra, Çarşamba gibi Türkiye'nin önemli ovalarına sahip bir şehiriz. Devlet Su İşleri'nin sulama projeleri ilerliyor. Şuan tamamlanmadı ama sulama için son yıllarda ciddi kaynaklar aktarılıyor. Tarım alanında alternatif ürünler üzerinde duruyoruz. Yani bir Çarşamba ovasına, Bafra ovasına orada üretilen ürünlerin haricinde ne üretimi yapabiliriz ona bakıyoruz. Bunu yaparken sadece envanter plan olarak kalmasın dedik. Çalışmalar da bu doğrultuda sürüyor. Tarımda en büyük eksikliğimiz içe dönük üretim. İhracata yönelik bir çalışma yok.
Fındık dışında ihraç edilen bir ürünümüz yok. Bu yüzden tarım master planının da bu sorunlara cevap vermesi gerekiyor. Örneğin, fındığı üretiyorsak bunu çikolata ile birleştirip değerlendirmeliyiz. Konserve fabrikaları konusunda Bafra'da 1-2 konserve tesisi var. Ancak yeterli değil sayıları artmalı. Çeltik üretimi de öyle. Üreticiden yoğun talep var. Ekonomik durumu iyi olan bir kaç işletme açılırsa bu diğerlerine de örnek olacak. "

Hayırseverlere okul çağrısı yaptı

"Eğitim en çok önem verdiğim konu. Okullaşma oranının artması, kız çocuklarımızın okuması sadece kız çocuklarının değil erkek çocuklarımızın da eğitimine önem veriyoruz. Kırsal kesimde kaymakamlarımız aracılığıyla 4 bin aileye çocuklarımızın okula kazandırılması için mektup gönderdik. Hedefimiz Samsun'da başarıyı arttırmak. Buradan eğitime katkı vermek katkı veren, okul yaptıran hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz yeni hayırsever vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. İstanbul'da yaşayan Samsun'lu bir vatandaşımız Alaçam'a okul yaptırmak için girişimde bulunmuştu. Sonra bu okula bir de spor salonu eklendi. İl Özel İdaresi de okula destek verdi. Şimdi açılışını yapmaya hazırlanıyoruz. Okulun açılışını değişiklik olmazsa 6 Nisan'da yapmayı planlıyoruz. "

Sağlık kenti olacağız

"Sağlık kenti Samsun olmak adına da önemli adımlar atıldı. Kadın sağlığı projemiz sürüyor. Eşim Hülya Hanım bu konuda oldukça koordineli çalışıyor. Bu projedeki amacımız kadınları sadece meme kanseri konusunda bilinçlendirmekle kalmayıp, fazla tuz tüketiminin zararları, menepoz dönemi, gibi çeşitli sağlık konularında da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Sağlık kenti Samsun'u termal turizm ile birleştirmeye çalışıyoruz.

Cerrahi el aletleri sektöründe Samsun önemli bir nokta. Çorum'da bununla ilgili bir toplantı düzenlenmişti. Bu tamamen Samsun'daki altyapı eksikliğinden kaynaklanıyor. Otellerimiz açıldığında Samsun'da çok büyük organizasyonlar uluslar arası konferanslar rahatlıkla yapılabilecek. "

Turizm master planı hazır

"Samsun'un önemli bir ayağı ise turizm. Turizm master planı tamamlanmak üzere. Otel projeleri sürüyor. Bu yatırımlar birbirini destekleyen yatırımlar. Termal turizmden diğer turizm dallarına kadar Samsun büyük bir potansiyel. Örneğin bir Ladik Gölü'ne kaç kere gittik oranın o muhteşem manzarasını kaç kere izledik. Veya Ladik Akdağ. Akdağ termal turizm açısından önemli bir bölge. Bafra'da ve Alaçam'da iki müze açılışımız olacak. Bunu 19 Nisan'da Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay'ın da katılımıyla yapmayı düşünüyoruz. Burada güzel bir program yapmayı düşünüyoruz. Turizm anlamında da Samsun'un değerini anlamalıyız. Bu potansiyeli halkla buluşturmalıyız. Bunun için şehir içi turlar düzenlemeyi düşünüyoruz. "

Mihriban KOÇAKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10