• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 15 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 17 °C

Adım Tatar , Yurdum Kırım

ZEKAİ GÜL

Gençliğimi geçirdiğim Samsun'da, evimizin  bir arka sokağında,  Tatar sokağı var idi .   Benim için hep merak konusu olmuş bu sokağın ismi , günün birinde ( 1993 Yılında ) ,  İstanbul valiliğinin  daveti ile Türkiye'ye gelmiş Mustafa Abdul Cemil Kırımoğlu ile, Cağaloğlu'ndaki Diyanet İşleri konferans Salonunda tanışmam sebebiyle, vuzuğa kavuşmuş oldu.   1.60 boylarında , yüzü adeta yaşadığı çileyi gösteren çizgilerle dolu , vakur , dimdik ve yiğit bir adamdı.

Başında astragan siyah bir kalpak ile  salona giren bu Türk ( Tatar ) yiğidini görünce, çok heyacanlandım. Aklıma batılı bir mütefekkirin ' Yüzümdeki kırışıklara dokunmayın , Çünkü ; onları yapmak çok zamanımı aldı.' şeklindeki sözü geldi ' Bu söz , Musatafa Abdulcemil Kırımoğlu ile karşımda tecessüm  etmiş ( somutlaşmış )  duruyordu. Kendisini Kırım Türklerinin  ve kafkasyanın sembolü  haline gelmiş siyah astragan kalpağım ile karşılamıştım. Elini öpmek istediğimde ; Sen Kırımlımısın diye  sordu. Ben de : 'Her Türk gibi ', diye cevap verdim.Gülümsedi...Tebessümünde , kendiside bir Kırım Türk'ü olan Syn.Zafer Karatay'ın ' Adım Tatar , Yurdum Kırım ' adlı bestesinde ki ruh canlanıyor. Kanımız hareketleniyordu... Evet , Kırım Türkleri sürgüne giderken ve öncesinde kafkasya'da 1864 sürgünü yaşanırken , Türkistan, Azerbaycan işgale uğrarken , Kudüs emperyalistlerin çizmeleri altında ezilirken , biz Anadolu Türklüğüne düşen pay , hep aynı acıyı duymak olmuştu. Anadolu Türklüğü , sırayla: bir Kırımlı , bir kafkasyalı , bir Azerbaycanlı,  Türkistanlı , Kerküklü ve Kudüslü  olmuştu.

Daha sonraki yıllar , İstanbul Türk Ocağında Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'nun saygıdeğer kız kardeşleri ile tanışma ve sohbetlerinde bulunma şerefine nail olacak ve onların fikirlerinden tefeyyüz edecektim. ( Fevz alacaktım.)

Kırım Tatar Milli Meclisinin İlk kurucularından ve Kırım'ın milli şairi Numan Celebicihan , Bahçesaray'da bolşeviklerin saldırına uğramış ve şehit edilmişti. Kırım Müftüsü olan Numan Çelebicihan, aynı zamanda çok önemli bir şairdi.

Romanya'da Güney Dobruca,Pazarcık Şehrinde 9 arkadaşı ile Emel isimli bir dergi çıkaran Müstecip Ülküsal'da, bir kırım Türk'ü ( Tatar ) idi. Kırım Kurultay Hükümetinin , Dış İşleri Bakanı Seyyit Ahmet Kırımer, Emel Dergisinde makale yayınlamaktaydı. 2. Dünya Savaşında , Almanların Ruslarla anlaşmaları ve Romanya'ya girmeleri üzerine ,11 yıl boyunca çıkan Emel dergisi kapanmak zorunda kaldı. Daha sonra , Türkiye'ye gelen ve Ankara'ya yerleşen Müstecip Ülküsal , 1962'den sonra derginin idare merkezini İstanbul'a taşıdı. Aynı zamanda meslektaşım  yani , avukat olan Müstecip Ülküsal , İstanbul'da hukuk tahsilinde bulunmuş bir büyüğümüz idi. 1955 Yılında ,Cafer Seyyid Ahmed Kırımer'in hastalanması üzerine, Milli Merkez Toplantılarına Müstecip Ülküsal başkanlık etmeye başladı.  1993 yılında , İstanbula gelen Mustafa Abdul Cemil Kırımoğlu  , Müstecip Ülküsal'ı hasta yatağında ziyaret etti. Müstecip Ülküsal , Abdul Cemil Kırımoğlu'nu hasta olmasına rağmen, ayakta karşıladı. Kırımda ,Bağçesaray'da Müstecip Ülküsal adına bir sokak bulunmaktadır.

Kırım Tatarları , Osmanlı / Türk İslam Geleneğinde , köklü yeri olan bir Türk topluluğu idi . Kırım Han'ın soyundan bir kişi, Osmanlı sarayında bulundurulur ve eğitilirdi. Osmanlı soyuna  bir halel  gelmesi durumunda taht hakkı ,  Kırım Han'ın soyundan gelen   bu kişiye aitti. ( Bu iş tarih oldu. )

Ruslar ve Osmanlılar , kuzey Türklüğüne ( Tatar ) adını vermekteydi. Orhun Abidelerinde , İstemihan bahsinde tatar topluluğundan  bahsedilirdi.Bilge Kaan  bahsinde de, aynı şekilde tatarlardan bahsedilmektedir.

Evimizin arkasındaki  sokakta, her seferinde  görmek için gittiğim Tatarları ( Kuzey Türklüğü'nü ), İstanbulda öğrencilik ma'ceramda bulmuş ve tanımıştım. Meğersem  onlar, sokakları  bizim evin arkasında olmasına rağmen, Sibiryada sürgünde ve mücadele içindelermiş . Bunu , 1993 yılında İstanbul'da anladım .

Seni Hiç Unutmadım Koca Tatar ..! 

Mustafa Abdul Cemil Kırımoğlu Ağabeyime ve Onun şahsında milletimizin bir parçası  Kırım Tatarlarına ( ve tüm Türk Boylarına ) en derin saygılarımla.

Herkese Selam ve Sevgilerimle ...

Not : Tüm genç kardeşlerimden , Halide Edip Adıvar'ın Tatarcık adlı romanını  okumasını istirham ederim.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10