• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

Adliyeciler de Dert Küpü

ŞÜKRÜ KARAMAN

Üstlendikleri görevden olsa gerek sorunlarını, taleplerini diğer çalışanlar kadar bugüne dek gür bir şekilde haykıramadılar, dile getiremediler.

Oysa onların da istekleri, beklentileri, çözüm bekleyen sorunları var. Diğer emekçiler alanlarda seslerini duyurmaya çalışırken, onlar hep bir adım geride kaldı, yeterince öne çıkamadı.

Artık bıçak kemiğe dayanmış olacak ki onlar da artık seslerini çıkarmaya başladı, taleplerini, beklentilerini kamuoyuna açıklamaya, hükümete duyurmaya başladı.

Onlar adliyelerde görev yapan mahkeme katibi, mübaşir yani yargı emekçileri.  Onlar yoğun yargılamanın olduğu günlerde oradan oraya koşuşturan,  her geçen gün iş yükü artan, sanık ve tanıkları mahkemeye çağıran, yargıcın, savcının kararlarını eksiksiz ve hızlı yazarak kayıt altına alan  memurlar.

Üyesi oldukları Büro Memur-Sen geçtiğimiz günlerde alanlara çıkarak yargı emekçilerinin sorunlarına, taleplerine yönelik basın açıklaması yaptı, bir dizi beklentilerini kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesi talep edildi. Çoğu adliye memurunun uzayan mahkemeler nedeniyle fazla mesai yaptığına dikkat çekilen açıklamada, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesinin sıkıntı yarattığı vurgulandı.

Anayasaya göre angarya, yani ücreti ödemeden yaptırılan fazla mesai yasak.  Eğer fazla mesai yaptırılıyorsa ücreti ödemek anayasa gereği şart.  İşte yargı memurları en çok bu durumdan  yakınıyor.

Sadece bununla sınırlı değil, adliye çalışanlarının dertleri. 

Yargıç tarafından verilen işleri yapan, kalem hizmetleriyle ilgili görevleri yerine getiren, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürüten, duruşmanın düzenini sağlayan mübaşirler genel idari hizmetler sınıfında yer almak istiyor.

Büro Memur-Sen’in açıklamasında bu denli ağır ve yorucu hizmeti gerçekleştiren mübaşirlerin bu sınıfta yer almaması anayasal eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırı olduğu savunuluyor.  Açıklamada, oluşan ayrımcılığın önüne geçilebilmesi için adliyedeki mübaşirlerin, askeri yargıdaki gibi genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi talep ediliyor.

Mahkemelerin ağır yükünü çekenlerden biri de zabıt katipleridir. 

Eskiden daktiloda, günümüzde bilgisayarlarda yargıcın söylediklerini hızlı ve eksiksiz yazmalarıyla dikkati çeker bu isimsiz yargı emekçileri. Onların da beklentileri vardır hükümetten. Bunun karşılanmasını umutla beklerler.

Sendikanın açıklamasında zabıt katiplerinin sorunlarına da vurgu yapıldı, çözüm beklendiği  belirtildi. Açıklamada, zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesinin 2015’de bağıtlanan toplu iş sözleşmesi ile karar altına alındığı hatırlatılarak, bu konuda hala bir çalışma yapılmadığı kaydedildi.

Bu yöndeki çalışmaların en kısa sürede başlatılarak, zabıt katiplerinin derecelerinin yükseltilmesi talep edilen sendika açıklamasında, yazı işleri ve şube müdürlerinin ek göstergelerinin 3000’e çıkarılması istendi.

4/C’li  (sözleşmeli personel) olarak adliyelerde çalışan personelin kadroya alınması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, adalet uzmanlığı kadroları bir an önce oluşturularak, atamaların kurum içinden yapılmasına işaret edildi.

Açıklamada, emanet memurlarının iş riski tazminatları ve adalet hizmetleri tazminatlarının artırılması, ücretlerin de yükseltilmesi talep edilen açıklamada, döner sermaye oluşturularak UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) ve SMS gelirlerinden personele pay verilmesi gerektiği de belirtildi.

Anlayacağınız adliye emekçileri de diğerleri gibi dert küpü.  Belki bugüne dek sesleri çok çıkmadı ama bu kez haklarını almakta, seslerini hükümete daha gür bir şekilde duyurmakta kararlılar.

Umarım en kısa sürede beklentileri karşılanır, hak ettiklerini alırlar.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10