• BIST 115.882
 • Altın 162,679
 • Dolar 3,7533
 • Euro 4,6568
 • Samsun 7 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 12 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 8 °C
 • Amasya 5 °C
 • Rize 9 °C
 • Trabzon 9 °C

AKILLI İLKADIM’I KURACAĞIZ

AKILLI İLKADIM’I KURACAĞIZ
AK Parti İlkadım Aday adayı Harun Kurt, İlkadım’ı hasta bir adama benzetiyor. İlkadım olmazsa, olmaz diyen Kurt, “Böyle verimli bir ilçe ne yazık ki; yönetilemiyor. Oysa İlkadım’dan ötesi var ve bunu birlikte başarmak için yola çıktım” dedi
İlkadım Belediyesinin çok tartışılan ‘Çöpünüz altın olsun, engeller ortadan kalksın” projesinin uygun olmadığını da ileri süren Harun Kurt, “Bizim geliştireceğimiz sistemle, halkın tamamı çöpünden para kazanacak” dedi.
Gazete haberlerinde fotoğraflarını görmüştüm aslında ama onunla İlk kez bir arkadaşıma ait mekanda karşılaştım.
Görür görmezde tanıdım
Kendisinden çok emin bir tavrı vardı ama sevimliydi.
“Harun Kurt değil mi bu genç adam ” diye sordum.
Oymuş, tanıştırdılar sonra bizi.
Pozitif bir enerji yayıyor çevresine.
Kısa sohbetimiz sırasında neden İlkadım’a aday adayı olduğunu anlattı. Bana söyledikleri etkileyici geldi. Bir arkadaşım “Neden Harun Beyle röportaj yapmıyorsun?” diye söyleyince. Ben de “Olur neden olmasın” dedim.
Bizim Gazetede buluşmak üzere kararlaştık kendisiyle.
O da beni tanımıyordu ve dolayısıyla başlangıçta sorularıma cevap verirken temkinliydi biraz sonra niyetimin onu tanıtmak olduğunu anlayınca rahatladı.
Gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak 6 Temmuz 1978 tarihinde İlkadım’ın Kadifekale Mahallesinde dünyaya gelmiş Harun Kurt.
2001 yılının 1 Mayıs günü yani İşçi Bayramında kaybettiği Babası Bilal Kurt 80 yıl önce Kadifekale’ye yerleşmiş ama buraya da Gürgendağı Köyünden göçmüşler. Kurt ailesinin kökleri İspir ve Bayburt’a kadar dayanıyor.
Köklerinin nereye dayandığı çok önemli değil aslında, önemli olan bizden birisi olduğunu hissetmesidir.
Kadifekale’nin sokaklarında top da oynamış Çelik Çomak da. “Top oynarken cam bile kırmışlığım oldu top oynarken. Bir de Fatma abla vardı, bahçesine top kaçtığında çok kızıyordu, çok defa topumuzu kesmişti” diye anlatıyor çocukluk yıllarını Harun Kurt.
İlkokulu Karadeniz İlkokulunda okumuş Harun Kurt, öğretmeni Meral Hanım mış. O yıllarda bile daha çok ticarete yatkın olduğunu söylüyor Harun Bey, İlkokuldayken Satranç’a merak sarmış. Bu oyun sayesinde matematiğe de ilgisi artmış Harun Kurt’un.
Matematik dersine ilgilisi ortaokul ve lisede de öğretmenlerinin dikkatini çekmiş. Bir ders sırasında öğretmenin tahtaya yazdığı integral probleminin sonucunu not tutmaksızın çözünce buna inanmayan öğretmeni kendisini tahtaya kaldırmış ve “Hadi şimdi çöz de görelim” demiş. Problemin çözümünü tahtada da yapınca iyi bir sözlü notu da almış Harun Bey.
Matematiğe ilgim o derece iyiydi ki babam bana 1992 yılında bir bilgisayar aldı. Markası ASM Computer’di.66 Mhz gücündeki bilgisayarın işlemcisi de ve 286 DX2’di.
Samsun’daki bir firma siparişle 2 ayda Amerika’dan getirmişti. Babam bana onu almıştı ama isteseydi o parayla ikinci el iyi bir araba alabiliyordu.
OMÜ’DE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI OKUDUM
Pilot veya subay olamamıştım ama en iyi yaptığım işin eğitimini almak istedim. Lisede de sadece matematikle ilgilenmeni yanlışlığını fark ettim, bütün matematik sorularına doğru cevap verdim ama Türkçe ve diğer soruların yarısını yaptım. Bu nedenle hedeflediğim okula da giremedim. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde bilgisayar programcılığı eğitimi aldım. Mezun olduktan Berlin’de bir Ünversiteye bir yıl süreyle gitti. Sözlüydüm, Verdiğim söz gereği evlenmem gerekiyordu. Yeniden yurda döndüm Fatih Üniversitesine girdim burada bilgisayar mühendisliği eğitimi aldım. Bu arada evlenmiştim. Hem sözleşmeli öğretmen olarak çalıştım hem de üniversitede asistanlık yaptım.
ESENLER BELEDİYESİ’NDE İŞE GİRDİM
Mezun olduktan sonra uluslararası bir şirkettin Ortadoğu distiribitörlüğünde görev yaptım. Ben Network güvenliği bakımından uzman sayılırım. Mahkemelere de internet dolandırıcılığı gibi konularda bilirkişilik yaparım. Java yazılım uzmanıyım yani. Bu arada Esenler Belediyesinden iş teklife geldi. Esenler Belediyesinde netvork güvenliği üzerine sistem yöneticiliği ve Arge şefliği görevine getirildim. Bu arada çok başarılı hizmetlerim oldu. Belediyeciliği Esenler Belediyesindeki görevim sırasında öğrendim.
İLKADIM HASTA ADAM GİBİ
Ben doğup büyüdüğüm, sokaklarında gezdiğim ve top oynadığım bu şehre tutku derecesinde bağlıyım. Avrupa’daki şehirleri Samsun ile mukayese ederken Samsun’u hasta bir adama benzetiyorum. Kan dolaşımı düzgün değil, ciğerleri bitmiş, nefes almakta zorlanıyor. Denizi ve yeşili çok büyük bir avantaj ama bir tepeden Samsun’a ve özellikle de İlkadım’a baktığınızda bir beton yığınını görmek insanın içini acıtıyor. İki mezarlık yerindeki yeşilden başka yeşil bir alan yok. Mesela Gazi  Caddesinde tek bir ağaç olan şehir olur mu?  Maalesef İlkadım bu durumda.
YARIM İMAM DİNDEN,YARIM BAŞKAN ŞEHİRDEN EDER
Bir şehri yönetmek için o şehri iyi analiz etmek gerektiğine inanırım. Nasıl söylenir. Yarım İmam bir insanı dinden, yarım doktor candan eder derler ya yarım belediye başkanı da bir insanı şehrinden eder. Bir hastaya neyin var diye reçete yazmanın bir anlamı olmadığı gibi, belediye başkanı da şehirdeki aksaklıkları önceden tespit etmelidir. Vatandaş belediyeye şehirdeki veya mahallesindeki bir sorunu anlatmak için gelmemeli. Belediye o sorunu oluşmadan belirleyip çözüme ulaştırmalıdır.
Ben İlkadım Belediyesinin e devlete geçtiğini zannetmiyorum. Ben PMP olarak yetiştim, yani profesyonel proje yöneticisiyim. İlkadım’a bu bakış açısıyla bakacağım. Bugün İlkadım’da trafik problemi var mı yok mu? Olmadığını söyleyebilir mi kimse. Trafik sorununu akıllı belediyecilik ile yani otomasyon sistemiyle çözmek çok basit.
Bir Başka önemli projemiz de Dikey Kentleşme dir. İlkadım’da dikey kentleşmeyi devreye sokacağız.
Bana kısmet olur da göreve gelirsem, ilk üç ay içersinde Alman, Japon ve Türk Mühendislerden oluşan bir ekip kuracağım. Bilgi önemlidir, ama tecrübede önemlidir. Yabancı mühendislerin tecrübelerini bizim mühendislerimizin bilgileriyle birleştirip İlkadım’ı yöneteceğiz.
BELEDİYE DENETİM SİSTEMİ KURULACAK
Bizim yöneteceğimiz İlkadım’da mutlaka Belediye Denetim Birimi kurulacak. Bu proje bizim olmazsa olmazımızdır. İlkadım Belediyesi planlı ve programlı bir şekilde yönetilecek,  yönetim halkın denetimine açık olacak. İlkadım’ın binaları ve yolları modernize edilecek. Sosyal donatıları iyi hesaplanmış ve ihtiyaca göre planlanmış olarak kurulacak.
GENÇLERLE TOP OYNAYABİLEN BAŞKAN OLMAK İSTERİM
Bunların yanı sıra sosyal şehir projemiz var. Gençlerimizin madde bağımlısı olmasını önlemek amacıyla sosyal şehir projemizi mutlaka uygulamaya koyacağız. Ben  mahallede gençlerimizle top oynayabilen bir başkan olmak isterim. Kısmet olursa bunu yapacağım. Hanımlar için de projelerimiz var, Hanımları esnaf yapabilecek uygulamalarımız olacak. Villa Kent Projemiz var mesela. Yeşillikler içersinde villalardan oluşan yeni mahalleler kuracağız.
7 ÜLKEYLE TİCARET YAPABİLEN BİR İLKADIM
Samsun ve özellikle İlkadım büyük bir avantajını kullanamıyor. Deniz var, Yeşil bir doğası var bu bir kent için büyük bir avantaj olmalı. Ancak İlkadım bunu kullanamıyor. İlkadım, yedi ülke ile ticaret yapabilen bir şehir olabilir. Aynı zamanda doğal güzellikleriyle bölgemizin bir turizm merkezi de yapılabilir İlkadım.
ÇÖPTEN KAPICILAR DEĞİL HALKIN TAMAMI KAZANACAK
İlkadım7da otomatik geri dönüşüm sistemi kurarak halkın tamamının çöpten para kazanmasını sağlayacağız. Geliştirdiğimiz bu proje ile bankaların ATM cihazlarına benzer cihazları İlkadım’ın her noktasına kuracağız. Bu cihazlara çöpünü bırakan vatandaşlarımız bunun karşılığında mutlaka bir ödül kazanacak. Bunun karşılığı para olabileceği gibi, otobüs bileti de olabilir, kontur de olabilir, otopark fişi de olabilir. Ama mutlaka bunun bir karşılığı olacaktır. Böylece İlkadım’daki çöpten sadece kapıcılar değil halkımızın tamamı kazanacak. Bu proje için Belediye kasasından da tek kuruş para harcamayacağız. Böyle uygulamalar için AB para verdiği gibi İslam Kalkınma Bankası da para veriyor. Ayrıca bu cihazların üzerlerini büyük firmaların reklamlarıyla giydirmekle para da kazanmak mümkündür.
İSTANBUL BELEDİYESİ İÇİN DE PROJE YAPTIK...
Esenler Belediyesindeyken, Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi için de bir proje yapmamızı istedi. İstanbul için mükemmel sayılabilecek düzeyde bir çalışma yaptım. Ben çok gezdim ve çok okudum. Avrupa’da da birçok gelişmiş şehri gördüm, İstanbul’da çalıştım. Bu nedenle Samsunla ilgili mukayese yapabiliyorum.
PİLOT OLMAK İSTİYORDUM...
Ben küçük yaştan itibaren pilot olmak istiyordum. Mesela şu anda bile üretilen her uçakla ilgili az çok bilgi sahibiyim. Hangi uçak ne kadar hız yapar, manevra kabiliyeti nedir gibi bilgilere sahibim. Çok istememe rağmen Askeri liseye girmem kısmet olmadı. Lise’de de Harp Okulu’nun bilgisayar bölümüne gitmek istemişti ama o sıralar bir arkadaşımızı askere gönderirken geçirdiğim  bir kaza sonucu o da kısmet olmadı.

SİYASETE  BAŞKAN OKUYUCU’NUN AFİŞLERİNİ ASARAK BAŞLADIM...
Muhafazakar bir aile yapımız var bizim bunun için ben siyasete lise yıllarımda Ahmet Okuyucu’nun Refah Partisinden İlkadım Belediye Başkanı olduğu seçimde bayraklarını ve afişlerini sokaklara asmakla başladım. 1999 yılında da Cemal Yılmaz Demir’in Refah Partisinden Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu seçimde de seçim koordinasyon Merkezinde sekreter olarak görev yaptım. O seçimde Bilgisayarımı ve babamın arabasını da Koordinasyon merkezinin emrine verdim.
 
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10