• BIST 107.950
 • Altın 173,641
 • Dolar 4,0737
 • Euro 4,9583
 • Samsun 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 17 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 17 °C

Aklın , Asaletin , Hakikat ile Birlikte Tecessüm Ettiği Yer : Safranbol

ZEKAİ GÜL

Geçenbeylerin Ahşap Konakları  ...

aklın ve asaletin buluştuğu yer : Safranbolu

Safranbolu , Göçenbeylerin / Geçenbeylerin  , Çökön Meydanından ahşap  ev ve konaklara asalet , vakar ve eğlence içinde çıkışları idi . 

Leyla Gencer , bunun tipik bir misaliydi.

Safranbolu , ' Dünya , nöbeti bekliyoruz. '  düşüncesi içinde ,  konaklarını  ahşaptan yaptıran ve ahşaba  en asil şekli ve duruşu veren   geçen beylerin ortaya koyduğu muhteşem bir mimari ve hayat biçimi içindeydi . 

Safranbolu halkının bu hayat tarzı , bize  ' Dünyanın faniliği '  mesajını vermekteydi.

Safranbolu'da kaldığım sırada  bir sabah , heyacanla uyanıp , sabah kahvaltısı yapmak için  otelin lobisine indim. Tevafuken karşılaştığım ve tanışma şerefine erdiğim gazeteci - yazar Aytekin  Kuş Beyfendi ,  bana  İstanbul'dan bir misafiri olduğunu söyledi.

Aytekin Bey'in  beklediği  misafir , İstanbul Üniversitesi , Hukuk Fakültesi  öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan Beyfendiydi.

Çok şaşırdım... ve de sevindim...

Aytekin Beyin beklediği öğretim üyesi  , benim İstanbul Hukuk Fakultesinden hocamdı. Aytekin Bey'in  mihmandarlığı ve engin bilgisi eşliğinde  , pek muhterem  hocam  ve ailelerimizle  çok  güzel ve çok anlamlı bir Safranbolu ziyareti yaptık.

 Aytekin bey  , Safranbolu eşrafından olup , Prof. Dr. Aydın Gülan  Bey'in dostlarından idi. Bu gezi , iki değerli büyüğümün dostluğunun çok güzel bir semeresi oldu.

Birlikte gittiğimiz ve gezimizi noktaladığımız yer : İzzetpaşa  Camii idi.

Safranbolu'da bulunan İzzetpaşa Camii , Padişah 3. Selim'in sadrazamlığını yapan ve daha önce Konya , Diyarbakır ve Mısır valiliklerinde bulunan Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış bir külliyeydi.

Cami bünyesinde kum saati gibi , hendesi bir harika  ve  mucize bulundurmaktaydı.

Ayrıca bu camiide  çok kıymetli kitaplar bulunmuştu.

Mimari Değerler ve Folklor Haftası sırasında  Safranboluya gelen İstanbul / Atıf Efendi Kütüphanesi Müdürü Sebahattin Batur , İzzetetpaşa Camiinde  bulunan kitapları incelemiş ve belediye gelerek : ' Lütfen benim yanıma iki tane zabıta memuru veriniz , kitapları öyle inceleyeyim . Camiideki  kitaplar okadar kıymetli ki , irademe yenik düşebilir ve kitapların bir kaçını çalabilirim ' demişti.

Bu kitaplar arasında Fatih Sultan Mehmet zamanına ait el yazma Kur'an-ı kerimler vardı. Boyutları çok büyük ve geniş yapraklı Kur'an-ı Kerimlerden birinin her sahifesinde ,ayetler satır satır  siyah mürekkeple arapça olarak yazılmış , ancak ; her satırın altında ,o satırdaki Arapça ayetlerin Farsça karşılıklarıda kırmızı mürekkeple yer almış bulmaktaydı.

Bu konuda , bir makale kaleme alan Safranbolu Eski Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak ,  çok önemli bir konuya değinmiş ve  Bir Zaman , Bir Başkan Safranbolu ,  adlı kitabında  :

' Osmanlı döneminde , Kur'an-ı Kerim'in Türkçe mealinin hazırlanmasını uygun bulmayanların , Farsça Meal için tepkisiz kaldıklarını anladım. Oysa , Farsça meal olabiliyorsa ,  ilk kez Atatürk 'ün talimatıyla  Türkçe meal yazdırılmadan yüzyıllar önce , demek kuran'ın Türkçe meali olabilirdi.  ' 

şeklinde  bir açıklamada bulunmuştur. Bizimde katıldığımız bu yorum çok isabetlidir.

Celal Bayar'ın  ' Bu daltonlar nerede yaşıyor ' dediği  , Safranbolu evlerini gezerken duyduğumuz şeyler , heyacanımıza , yeni heyacanlar katıyor. Görgümüze , görgü ekliyor, gözümüze ışık oluyordu.

Safranbolu evlerinde , evin altında rüzgarın rahatlıkla gireceği giliste  adı verilen bir bölüm vardı ki, rüzgarın etkisiyle evin hava almasını sağlıyor , çürümesini engelliyordu.

Yine bu yörede ki evlerde , her katta evin kıblesini gösteren bektaşi / Türk ve İslam geleneğine göre yapılmış işaret ve rumuzlar bulunuyordu.

12 rakamı bu evlerde önemli idi . zira , Peygamber Efendimiz ve ehlibeyti simgeliyordu .

Türk - İslam geleneğinde ,ev ve konaklarda  Şemaili şerife gibi , peygamber sevgisini ifade eden şeyler bulunması asıldı.

Bizim Safranbolu da ' olmasa daha iyi olurdu '  diyeceğimiz en önemli şey , araçların eski safranboluya girişlerinin engellenmemiş olmasıydı.

Türk müslümanlığı ( laikliği ve hoşgörüsü ) içinde bulunmanın verdiği mutluluk ile şehirden aldığımız huzur , bulduğumuz sukun  aklın , asaletin  , hakikat ile birlikte tecessüm ettiği yer  Safranbolu'dan ayrılışımızla birlikte nihayet buldu.

Herkese sevgi ve salamlarımla ... 

Not: İstanbul Üniversitesi , Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Öğretim üyesi Prof Dr. İlhan Özay Hocam ile bu gezi esnasında bir telefon görüşmesi yapmış bulunmaktayım. Çok değerli hocam bütün öğrencilerine selam söyledi. Okuyucularımın dikkatine sunulur.

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10