• BIST 103.267
 • Altın 197,713
 • Dolar 4,7110
 • Euro 5,4950
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 24 °C

Aklın Yolu

ŞÜKRÜ KARAMAN

Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) nihayet yeni modele geçilecekmiş.

Uygulanmaya başlandığı 2012 yılından bu yana sağlık hizmetini yurttaştan adeta esirgeyen,  haberi olmaksızın prim borçlusu haline getiren sistemin mevcut hali ile yürümeyeceği başından belliydi.

Uzmanlar tarafından yapılan uyarılar dikkate alınmadan, kamuoyu yeterince bilgilendirilmeden  alelacele hayata geçirilen GSS bırakın kaliteli sağlık hizmeti sunmayı , dört yılda yarattığı sorunlarla içinden çıkılmaz hale geldi.

Bir yanda hastane kapılarından dönen yurttaşlar,  diğer yanda katlanarak artan prim borçları.

Prim miktarlarının yüksek olmasından ötürü gelir testi yaptırma yükümlülüğündeki 5 milyon 390 bin kişi testi yaptırmadı.  Bu kişiler adına 10.9 milyar lira tutarında prim borcu oluştu.

Geçtiğimiz günlerde çıkarılan torba yasa ile 25 yaşın altındaki gençlerin prim borçları silindi. Ancak  diğerlerinin borçları silinmediğinden sağlık hizmetinden yoksun kalmaya devam ediyor.

Sağlık hizmetindeki bu çarpıklığı, sorunları artık hükümet yetkilileri de görmüş olacak ki yeni bir modele geçişin hazırlığı yürütülüyormuş.

Medyaya yansıyan haberlere göre, GSS’nin revizyonu  için yürütülen çalışmalarda “ayda 50 lira prim öde sağlık hizmetinden yararlan” modeli öne çıkmış.

Bu modele göre gelir testinde yeşil kartlı olmaya hak kazananlar dışında kalanlar için sabit oranlı prim ödeyerek GSS kapsamına alınma hakkı getirilecek. 

64. Hükümetin onayına sunulacak revizyon çalışmasına göre, herhangi bir işyerinde çalışmayanlar için üç farklı prim uygulamasından vazgeçilecek.  Sadece tek bir prim oranı üzerinden insanlar sigortalı olacak. Bu rakamın da 50 lira olması öngörülüyor.

Yetkililer, GSS kapsamında verilen sağlık hizmetleri için yapılan araştırmada kamuya kişi başı aylık ortalama maliyetin 60-70 lira arasında olduğunun saptandığını, 50 liralık prim ödemesinin makul olacağını belirtiyor.

Eğer bu yönde bir düzenlemeye gidilirse sağlık alanındaki çarpıklık bir anlamda düzeltilecek, başta üniversiteden mezun olan gençler olmak üzere yüz binlerce kişi engelsiz şekilde hizmet alacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, GSS’nin anayasanın “sosyal güvenlik hakkı” başlıklı 60. maddesine aykırı olmadığını, vatandaşların insan onuruna yakışır şekilde yaşama hakkına da uygun olarak tasarlanmış bir sistem olduğunu açıkladı.

Allah aşkına yapmayın sayın bakan, mevcut haliyle GSS’nin neresi sosyal devlete, insan onuruna, yaşama hakkına uygun?

Dört yıllık uygulamada GSS’nin insanları rencide ettiğini, hastane kapılarından döndürdüğünü, sağlık hizmetinden yoksun bıraktığını görmüyor musunuz?

Görüyorsunuz da, bunu ifade etmeye sanırım diliniz varmıyor.

İddia edildiği gibi GSS “sağlıkta devrimi” gerçekleştirseydi, insanlar hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadan hastanelere veya başka sağlık kurumlarına gitseydi revizyona gidilir miydi, prim miktarı düşürülür müydü?

Demek ki ortada bir sıkıntı olduğu, istenilen amaca hizmet etmediği görüldü ki bakanlığınız yeni düzenlemeye ihtiyaç duydu, çalışmalar başlatıldı.

Zaten doğru olan da GSS’de yeni bir yapılanmaya gitmek, prim miktarını her yurttaşın ödeyebileceği düzeye düşürmektir. Yani aklın yolu birdir. Yanlıştan dönmek en doğru olanıdır.

Hazır yeni düzenlemeye gidilirken, 25 yaş üzerindeki yurttaşların da GSS prim borçları silinmeli, devlet vatandaşı ile barışmalı, ayrımcılık ortadan kaldırılmalı.

Tüm borçlar silindikten sonra GSS’de yeni uygulama hayata geçirilmeli.

Haksız mıyım?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10