• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Samsun 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 22 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 19 °C
 • Trabzon 22 °C

Aman Hasta Olmayın

ŞÜKRÜ KARAMAN

Aslında yazmakta oldukça geç kaldım. Çünkü, hastanedeki muayene hizmetleri den alınan  katılım payı yıl başından bu yana  zamlı uygulanıyor. Zamlı tarife üç aya yakın süredir yürürlükte.

Vatandaşın kamu, özel ve üniversite hastanelerinde muayene olmak için ödediği katılım payı yüzde 20 ile yüzde 60 arasında arttı. 1 Ocak’tan bu yana uygulanan yeni tarifeye göre, özel hastanelerde muayene olacaklar 12 lira yerine 15 lira, devlet hastanelerinde 5 lira yerine 6 lira, üniversite hastanelerinde 5 lira yerine 8 lira, araştırma hastanelerinde ise 5 lira yerine 7 lira katkı payı ödüyor.

Yeni tarife ile kamu hastanelerindeki katkı payı yüzde 20, özel hastanelerde yüzde 25, üniversite hastanelerinde yüzde 60, araştırma hastanelerinde ise yüzde 40 oranında arttı. Yani hastanelere gidip tedavi olanlar geçen yıla göre yılbaşından bu yana yüzde 20 ile yüzde 60 arasında daha fazla para ödüyor. 

Aynı gün hastanede birden fazla doktora muayene olan hasta, her bir muayene için ayrı ayrı katılım payı ödeyecek.  Örneğin özel hastanede dahiliye doktoruna muayene olan ve bunun için 15 lira katılım payı ödeyen hasta, başka bir uzman hekime görünmesi halinde ek 15 lira daha verecek. Yani gün içinde iki doktora muayene olan 30, üç doktora muayene olan ise 45 lira ödeyecek. Ne kadar fazla doktora giderseniz cebinizden o kadar fazla para çıkacak.

Hastanelere muayeneye gidenler katılım payı ödemek zorunda mı ? Evet,  Genel Sağlık Sigortası (GSS) uyarınca ödemek zorunda.

1 Ocak 2012’de uygulanmaya başlanan, oldukça sorun yaratan (GSS kapsamında sigortalıların, emeklilerin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin kamu, özel ayrımı olmaksızın tüm hastanelerde muayene olabilmek için ödediği ücrete  katılım payı deniliyor.

Hastaneler katılım payı ücretini hastadan alarak, kesintisiz Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) aktarıyor. Bu para onlara kalmıyor. Katılım payının getirilmesindeki temel neden, gereksiz muayenenin engellenmesi, dolayısıyla hastanelerdeki hasta yoğunluğun önlenmesi.

Başka bir ifade ile hastalık sayılmayacak hallerde sağlık kurumlarına gidişin engellenmesi, böylelikle çok yakınılan hastanelerdeki aşırı kalabalığın olabildiğince azaltılması. Ne var ki, yine hastaneler dolup taşıyor, yine doktorlar  yoğunluktan hastaya gereken vakti ayıramıyor.

Kamu hastanelerindeki kalabalığı azatlamanın, hekimin hastaya gereken tedavi süresini ayırabilmenin en önemli yolu, hekim ve sağlık çalışanı açığını kapatmak, hastaneleri yeterince tıbbi cihazla donatmak. 

5510 sayılı GSS’ye ilişkin yasanın çıkarılmasındaki temel etmenlerden biri de katılım payı uygulamasıydı.

Ne var ki, “Sağlıkta devrim” sloganı ile hayata geçirilen GSS, amacına ulaşamadığı gibi yüz binlerce genç ve vatandaşı sağlık hizmetinden yoksun bıraktı. Yasada çeşitli kez revizyon yapılsa da bir türlü amacına ulaşamadı. Yeni düzenleme ile GSS’deki zorunlu prim ödeme miktarı 53 liraya sabitlendi. Bakalım yeni uygulama nasıl sonuç verecek?           

 Malum, üç kutu ilaca kadar 3 lira, üç kutuya ek her bir kutu için de eczaneye 1 lira ilaç katılım payı ödeniyor. İlaçtaki katılım payı ücreti de eczaneler tarafından  doğrudan SGK’ya iletiliyor.

 Son söz;  eğer hasta olup birden fazla doktora muayene olursanız daha fazla katılım payı ödeyecek,  cebinizden daha fazla para çıkacak.

Emekli kuruluşları, hem ilaç hem de muayene hizmetleri için sabit gelirli emekliden atkı payı alınmaması için çağrı üzerine çağrı yapıyor. Çünkü emekliler çalışırken yıllarca brüt ücreti üzerinden yüzde 11 oranında sağlık primi ödedi.

Bu çağrılar dikkate alınmıyor, aylıklarına yüzde 5,6 gibi son derece düşük zam yapılan 11 milyonu aşkın emekli muayene olduğunda yıl başından bu yana yüzde 20 ile yüzde 60 arasında daha fazla katılım payı ödüyor.

Üstelik üç kutudan fazla ilaç aldığında yine her ek  bir kutu için 1 lira katılım payı veriyor.

En azından emekliden katılım payı alınmasın.  Gerçekleşir mi…?

Sağlığınıza dikkat edin, aman hasta olmayın. Baksanıza muayene ücretleri pahalandı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10