• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 20 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 20 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 19 °C
 • Trabzon 23 °C

Amerikalı Pedo Türk Pedo oldu

Amerikalı Pedo Türk Pedo oldu
Dar gelirli ailelerin çocuk bezi kullanamadığını söyleyen Güdül ,’’Amacım,ülkemde her anneye bebeğine Pedo kullandırmaktır’’dedi.

Amerikalılarla birlikte dünyanın en kaliteli çocuk bezini üretiyor,ama 150 ülkede üretim ve satış yapan dünya devleriyle rekabet ediyor.

Marketlerde Raf Savaşları yaşandığını da dile getiren Güdül,Global sermaye ülkemizde de egemen güç haline geldiğini belirterek,bu savaşta yerli marketlerden anlayış ve yardım beklediğini de söylüyor.

Ragıp GÖKER

Merve Sefa Güdül, bilinen bütün ezberlerimizi bozdu.
Bu hafta itibariyle her Pazar Günü,sizin için söyleşi yayınlayacağız.Samsun’da ekonomik ve sosyal alanda öne çıkan kişi veya kurum ve kuruluşların temsilcileriyle sohbet edip ,Pazar Sohbeti adı altında yayınlayacağız.Sohbetimizin ilk konuğu da , genç yaşına rağmen dudak uçuklatacak bir başarı öyküsüne imza atan Recepoğlu firması bünyesinde çocuk bezi üreten Pedo’ nun genç yönetim Kurulu Başkanı Merve Sefa Güdül.

Merve Sefa Güdül, Bu Çılgın Türk, Amerikalı’ ların elinden bir firmasını alıp Türk markası yaptı. Dolayısıyla, Amerikalı’ ların bugüne kadar daima bizim şirketlerimizi satın almaya alışkın olduğumuz için bizi şaşkına çeviren adam oldu.

Bünyesinde birçok markayı barındıran Kımberly-Clark’dan Amerikalı Pedo ‘yu alarak,Türk Pedo ‘su yaptı, ve aynı arenada şimdi bu dünya devleriyle savaşıyor.
‘’40 yıllık Kani Olur mu Yani’’Demeyin.
Oluyormuş.
Hikaye şu:
Biz Samsun’da bir çok markanın ürününü bölgemiz genelinde satan ve pazarlayan ve bu alanda dağıtıcı ve lojistik hizmet veren bir firmayız.Hani bir adres tarifinde ‘Kime sorsan bilinir’ diye söylenir ya.Sahiden de Recepoğlu firmasını kime sorarsanız sorun bilinir.
Biz Unilever ürünlerini satışını ve pazarlamasını yaparız.Kolalı içeceklerinde dağıtıcısıyız.
Bir gün duyduk ki;Amerikan firması olan Kımberly- Clark bünyesindeki çocuk bezi üretimi yapan Pedo ‘yu satacakmış.Bunun için bir ihale açılmış.O ihaleye girdik,birçok yabancı alıcı da vardı. Hepsini geride bırakarak ihaleyi biz kazandık.
Böylece Amerikalı Pedo Türkiyeli Pedo oldu.
Asıl zorluk da ihale sürecinden sonra başlamış olmalı:?
Sizin de söylediğiniz gibi asıl zorluk İhaleyi kazandıktan sonra başladı..Önce teknik bir ekip oluşturduk. Bunun için bünyemizde bir Ar – Ge birimi kurduk, çıkan sonuçlara göre makine temin ettik.
Burada şunu belirtmeden geçmek istemem, işletmemizdeki makinelerin tamamı son teknolojiye göre dizayn edilmiştir. Bilinen en iyi makine ve ekipmanlara sahibiz. Üretimimizi buna göre yapıyoruz. Hammaddemizin birçoğu yine yurt dışından özellikle de ABD’den geliyor.
-Çin’den sonra en ucuz üretim.
Amerikalılar çocuk bezini bizden daha pahalıya mal ediyor. Çin’den sonra dünyada en düşük maliyetlere çocuk bezini biz üretiyoruz. Türkiye’de üçü yabancı beş firma çocuk bezi üretiyor.
Pazarda rekabet acımasız olmalı: ?
Piyasa şartları her zaman çetindir.Bizim sektörde de öyle. Özellikle Dünyada 150 ülkede üretim ve satış yapan Amerikalı firmalarla rekabet etmek daha da zor. Amerikalılar bizi isteseler bir gece de boğarlar. 150 ülkenin 20’sinde zarar etseler ne olacak.120 ülkede yaptıkları kar yetmez mi onlara. Bu bakımdan bizim sektörde piyasa şartları oldukça zorludur.
İçinde bulunduğumuz bu günlerde de deyim tam yerindeyse Raf Savaşları yaşanıyor. Amerikalı devler bile nerdeyse bizim fiyatlarımıza yaklaşmaya başladılar. Raflarda bizim yerimizi alabilmek için fiyatlarımızı bizim düzeyimize indiriliyorlar,ya da yaklaşmaya çalışıyorlar.

-Yerli Marketlerden anlayış bekliyoruz.

Söylediğim gibi tam bir raf savaşı yaşanıyor bugünlerde.,biz yüzde yüz yerli sermayeyiz. Global Sermaye devleri karşısında yaşam savaşı veriyoruz. Burada bir parantez açarak bizim bu söylediklerimizin yanlış anlaşılmasını önlemek için söylemek isterim. Biz sermaye düşmanı olamayız. Olmamalıyız da. Yabancı sermayenin de ülkemizde olmasının faydalarına inanıyoruz. Ancak gücümüz onlarla denk değil. İsterlerse fiyatları yarı yarıya çekerek bizi bir gecede aradan çıkarabilirler, yani yok edebilirler demek istiyorum.
Burada özellikle yerli sermaye ile kurulmuş marketler zincirinden anlayış ve yardım bekliyoruz. Raf bedellerinde biz yerli üreticileri, yabancılarla aynı kefeye koymasınlar.
Şunun altını özellikle çizmek isterim. Yabancılar hem dünya için üretiyorlar hem de satıyorlar. bizim ülkemizde de durum aynı global sermayenin kurduğu marketlerin raflarında çoğunlukla kendi ürettikleri var. Eşitlik o zaman bunun neresinde. Raflarındaki birkaç üründen zarar etmiş olmaları onları zorlamıyor ki. Olan burada bana oluyor. Benden yüksek miktarda raf bedeli talep ediyor. Ben o raf bedelini ödediğimde rekabet şansımı kaybediyorum. Benim raf bedeli nedeniyle zarar etmeyi göze almam söz konusu olamaz. Batarım yoksa. Yerli üreticilerimiz de tamamen benim gibi düşünüyor olmalılar.

Yerli marketler yardımcı oluyorlar mı:?

Büyük bir bölümü yardımcı oluyor. Ama bazılarında o anlayışı göremiyoruz. Global sermaye ile kurulmuş olanlardan daha da acımasız olanları da var. Samsun’da da var. Samsun’dan para kazanıyor, ama burada üretim yapanları boğmaya çalışıyor. O market kimin değirmenine su taşıdığının farkında mı acaba.Biz yerli üreticilerden raf bedeli alsa ne olur almasa ne olur. Hiç almasa bile zarar edeceğini de zannetmem. Biz bedava da iş olsun istemeyiz esasında. Makul bir bedel istense daha uygun ve ahlaki olur.

—Kaybeden Halkım olur.

Bu konu çok önemli esasında. Hassas bir noktadayız. Şöyle ki; Yabancılar kısa vadede fiyatları düşürür. Kısa süreliğine bu ürünlerden alanlar kar ettiğini de zannedebilirler. Yabancı sermaye bizi rekabet sonucu batırmış oluğunu varsayalım. Yabancılar piyasada kendileriyle rekabet edecek yerli oyuncu olmayınca zararına mal satacaklarını mı bekliyor ve umuyorsunuz. Piyasada biz olmayınca fiyatları olabildiğince yükseltecekler. Kısa vadede belki halkımız kazanacaktır. Ama uzun vadede yine kaybeden onlar olacak.

Bir başarı öyküsüne imza atmışsınız. Bu koşullarda piyasada rekabet etmenin zorluğuna da dikkati çektiniz. Bundan sonraki Hedefiniz nedir?

Pedo, fabrikamızda el değmeden tamamen sağlığa uygun ve bebek dostu bir üründür, İster yerli ister yabancı olsun, kalitede her ürünle rekabet edebiliriz. Ürünümüze o denli güveniyoruz.
Haksız rekabet olmadığı sürece, her türlü rekabete varız. Bundan kimsenin zerrece şüphesi olmasın.

-Her anne hazır bez kullanmalı.

Bizim nihai hedefimiz Ülkemizde her annenin bebeğinde hazır bez kullanmasını sağlamaktır. Bu hedefimize varmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.Ailemin genlerinde de var. Biz Sosyal Adalete inanmış insanlarız. Çok kazanmakta hiçbir zaman gözümüz olmadı. Az kazanalım ama halkımız mutlu olsun istedik. Amerikalıların geliştirdiği bir teknoloji ile ürettiğimiz çocuk bezini günümüzde varoş diye tanımlanan orta ve alt düzey gelir sahibi annelere de satmak istiyoruz. Ülkemde her evde annelerin bebeklerinde sağlığa uygun hazır çocuk bezi kullanmaları bizi son derece mutlu edecektir.
Ülkemdeki her noktaya gidiyoruz. Ben ülkemde bebekli her üç aileden birisine Pedo satmak istiyorum. Gelecekteki hedefimi ve yatırım planımızı buna göre yapıyoruz.
Bu hedefimize ulaşmak için arkadaşlarım durmaksızın çalışıyorlar. Bunu gerçekleştiremezsek eğer. Amerikalı Pedo ‘yu Türkiyeli Pedo yapmışız. Bunun pek bir önemi olmaz inanın bana.
Amerikan firmasını satın almak bizim ailece gururumuz olarak kalacaktır. Ama Recepoğlu firmasını kuran ve geliştiren Güdül ailesi, dar gelirli ailelerde de annelerin hazır bez kullanmaya başlamalarından daha çok mutlu olacaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hukukçu başkan 34 yıllık tapu sorununu çözdü23 Haziran 2018 Cumartesi 18:47
 • 'Sakin şehir' Gerze tatilcileri bekliyor23 Haziran 2018 Cumartesi 18:31
 • 2/B ve tarım arazisi hak sahiplerine son şans23 Haziran 2018 Cumartesi 18:21
 • Merzifon'a cemevi temeli atıldı23 Haziran 2018 Cumartesi 18:09
 • İç Mimarlar haklarını istiyor23 Haziran 2018 Cumartesi 16:52
 • Teknelerin muayene zamanı geldi, barınak yok23 Haziran 2018 Cumartesi 16:22
 • Boztepe'ye Macera Park23 Haziran 2018 Cumartesi 16:21
 • Çorum'da yeni girişimcilere davet23 Haziran 2018 Cumartesi 16:20
 • Mutluluğa yelken açtılar22 Haziran 2018 Cuma 20:29
 • 'Yaylalara elektrik istiyoruz'22 Haziran 2018 Cuma 19:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10