• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 17 °C

Arab Baas’ı, Arap Baharına Döndü..!

ZEKAİ GÜL

24 Temmuz 1920 tarihinde Suriyeli Araplarla , Fransa arasında Meysolun harbi yaşandı. Suriyeli Araplar, bu savaşta Fransızlara karşı bir varlık gösteremeyip yenildiler. Bu tarihten sonra , Suriye Fransız mandası altına girdi. Fransız manda yönetimi 1943 ve 1946 yılına kadar devam etti.

1910 Suriye Doğumlu Mişel Eflak, 1908 Doğumlu Salah Bitar ve Hatay doğumlu Zeki Arsuzi ,  Sorbonne Universitesine ( Parise ) Felsefe okumaya gittiler.Tahsil sonrası döndükleri memleketlerinde , daha sonra bir siyasi parti halini alacak, bir düşünce kulübü kurdular.

Zeki Arsuzi, Hatay Türkiye’ye katılınca Şam’a gitti ve oraya yerleşti.

1940 Yıllarına geldiğimizde, bu üç arkadaş çeşitli düşünce kuruluşlarında ki faaliyetlerini, parti faaliyetine çevirmeye çalışıyordu. 1943’te El Baas Al Arabi ( Arab Dirilişi )ismini verdikleri hareket 1947 yılında siyasi parti şeklini aldı.  

Mişel Eflak 1949 Yılında Suriye Eğitim Bakanı oldu.Salah Bitar ise partide çalışmayı tercih etti. 1952 yılında yaşanan darbe neticesinde , Mişel Eflak Lübnan’a gitti . Salah bitar ise izini kaybettirdi.Bu yakın iki arkadaş, 1954 yılında Şam’a geri döndüler. Baas Partisi , Sosyalist Partisiyle birleşip , gücünü dahada arttırdı. Baas Partisi, artık Arap Sosyalist Partisi idi.

Salah Bitar 1956 Yılından itibaren Suriye Dışişleri Bakanı olacak ve Cemal Abdunnasır’ın idaresindeki Mısır’ın ‘Birleşik Arap Cumhuriyeti ‘ adı altında tek bir devlet haline gelmesinin öncülüğünü yapacaktı .  

Baas Hareketi 1963 te bir askeri darbeyle iktidarı ele geçirdi . Başbakanlığı Salah Bitar üstlendi. Baas  Partisi, artık devlete hakim olmuştu . Ancak , parti içinde büyük kavga ve kargaşalar çıktı.1966  Yılında parti içindeki kavgalar , kanlı bir mücadele halini almak üzereyken Mişel Eflak ,bir daha geri dönmemek uzere Suriye’yi terk etti.Önce Lübnan’a, sonra Brezilya’ya kaçtı.1969 Yılında ise ihanetle suçlandı ve gıyabında idama mahkum edildi.Daha sonra , Hafız Esad tarafından affedilsiysede , bir daha Suriye’ye  dönmedi.1978 Yılında hafız Esad tarafından barışmak üzere Şam’a davet edilince , sadece birkaç günlüğüne şam’a gitti.ve Parise geri döndü.

Salah Bitar 1980 Yılında Paris’te silahlı bir saldırı neticesinde öldürüldü. Bu suikastten Suriye yönetimi suçlandı.Ancak , delil bulunamadı.

Baasçılar Irak’ta ise , ancak 1968 Yılında yönetimi ele geçirebildiler.Rum asıllı bir Ortodoks Hıristiyan olan Mişel Eflak , Irak’taki yeni yönetim tarafından Bağdat’a davet edildi. Bir müddet sonra , Irak vatandaşı yapılıp partinin başına getirildi.1970 Yılında Urdünlülere karşı mücadele eden , Filistinlilere destek vermeyen  Iraklı Baasçılara kızdı.Bu defa Irak’ı terk etti ve yeniden Lübnan’a yerleşti.

Mişel Eflak ,1974 Yılında Irak’a geri döndü.Halka’tan ve devletten büyük saygı gördü.ve Saddam Hüseyini keşfetti. Mişel  Eflak 1989 Yılında Paris’te bir hastanede vefat etti.Saddam Hüseyin , onun sonradan Müslüman olduğunu ve Adını Ahmed olarak değiştirdiğini söyledi. Saddam Hüseyin ona minnet borcunu ödeyip , naşını Badat’ta Baas Partisinin avlusuna gömdü.

Zeki  Arsuziye gelince o , 1963 yılında Hafız Esad’ın desteği ile Suriye Hava Kuvvetlerini , Baas Doktrinine inandırmakla meşgul oldu.

1946 Yılında Suriye Bağımsızlığına kavuşurken , 14 Mayıs 1948 tarihinde İsrail bir devlet olarak ortaya çıktı.

1967 Yılında Araplar ile İsrail arasında 6 gün savaşı yaşandı. İsrail bu savaşta , Kunaytara, golan tepelerini ve  batı  şeria , Kudüs ve Sina çölünü işgal etti.

1973 Yılına gelince , Araplar Yom Kippur adı verilen savaşta İsrail’e büyük darbe vurdular , ancak ; İsrail’in daha sonra durumu düzeltmesi sonucu durum eşitlendi.

 Bu savaş Araplar açısından  İsrailin yenilebileceğini ortaya koyması açısından önemliydi.

1981 Yılında Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’ın İsrail ile  Camp Davit anlaşması  imzalaması neticesinde Sina Yarımadası Mısır tarafından geri alındı.

Bu coğrafyada , Osmanlı devletinin çekilmesinden sonra kurulan İsrail Devleti , bölgede yayılmacı politikalarına devam etmek için içine düştüğü yalnızlıktan kurtulmak amacıyla, bazı uluslararası güçlerden destek almıştır.

Bunlar , İsraille aynı kaderi paylaşan ve İslam Coğrafyasında kendini yanız hisseden İran İslam Cumhuriyeti ve bazı Kürtçü terör örgütleridir.

Bir şey haddini aştı mı , her zaman tersine dönmüştür.

Arab Baas Partisi ,  İran ile girdiği savaş sebebi ile İran’ın bölgede meşrulaşmasını  sağlamış , İsrail’in bölgede hareket kabiliyetini arttırmıştır.

Saddam’ın Ahmed adını verdiği ve Müslüman gösterdiği Ahmed ( Mişel ) Eflak ,

Arab Baasını , Arab baharına çeviren liderlerin bulunduğu  yol haritasında , önemli köşe taşlarından biridir .

Herkese sevgi ve selamlarımla…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10