• BIST 116.841
 • Altın 161,611
 • Dolar 3,7821
 • Euro 4,6595
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 8 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 10 °C

Arkadaşlarım isterse bir dönem daha varım

Arkadaşlarım isterse bir dönem daha varım
OMÜ'de Rektör olarak ilk dört yılını tamamlayan Prof. Dr. Hüseyin Akan, ikinci dönem için de talip olduğunu açıkladı. Akan, bir kez daha görev verilmesi halinde Üniversite'de teknolojiye dayalı yatırımlara ağırlık vereceğini söyledi.

Gazetemiz Editörleri ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, üniversitede yaptığı çalışmalar ile OMÜ'ye bir çok alanda ciddi değişimler yaşattığını söyledi. Akan, kendini sürekli yenileyerek başarı grafiğini devamlı olarak artıran OMÜ'nün Samsun içinde önemli bir tanıtım aracı olduğunu vurguladı.

OMÜ'nün sürekli artan eğitim kalitesi ile yurtta ve dünyada tercih edilir bir eğitim yuvası haline geldiğini anlatan Akan, "Üniversiteye gidecek çocuğum olsa bende OMÜ'ye tercih ederdim " diye konuştu. 19 Mayıs Üniversitesi'nin bugün Kafkaslar ve Avrupa'dan Afrika'ya kadar onlarca ülkeden yüzlerce öğrenci kabul eden konumda bulunduğunu anlatan Rektör Akan, "Bu yıl Dünya'nın 50 ülkesinden 830 öğrenci öğrenim için Samsun'u seçti" dedi.

Hayallerim için görev istiyorum

Rektörlük görevinde ilk dönemini başarılarla tamamlamak üzere olduğunu ancak OMÜ yönelik hayalini henüz tam olarak yaşama geçiremediğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, bir kez daha aday olacağını ve görev verilmesi halinde de Üniversitede teknolojik yatırımlara ağırlık vereceğini belirtti.

Gazetemizde yaklaşık iki saat süren sohbet toplantısında OMÜ'nün vizyonu ve bundan sonra ki süreçte hayata geçirilecek projelerinden söz eden Rektör Akan, Üniversiteye önümüzde ki dönem iki tam donanımlı laboratuar kurulacağını söyledi. OMÜ'de artan öğrenci kapasitesine de dikkat çeken Rektör Hüseyin Akan, geçmişte 21 bin dolayında olan öğrenci sayısının bugün 40'binleri aştığını belirterek " Bugün OMÜ'nün 14 fakültesinde 34 bin örgün, 40 bin öğrenci eğitim görüyor. Lisans üstü eğitimde bin 200 olan öğrenci sayımız 2 bin 800'e çıktı. Bu yıl Dünya'nın 50 ülkesinden 830 öğrenci, üniversitemizi tercih etti. Yabancı öğrenci sayısında Anadolu'nun en iyi potansiyeline sahibiz. Çünkü Zambia ve Somali'den gelen öğrenciler var" dedi.

Beyin göçü yaşıyoruz

Konuşmasında Türkiye'den yurt dışına ciddi oranda yaşanan beyin göçüne de işaret OMÜ Rektörü Akan, özellikle ABD'nin bu işi fırsata çevirdiğini belirtti. Bu ülkede Akademik bir insanın 500 bin dolara yetiştiğini anlatan Akan, "Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde yetişmiş gençler ABD'yi tercih ediyor. Talep olunca da ABD aralarından seçerek alıyor. Yani durumu ülkesi lehine fırsata çeviriyor" diye konuştu.

"Öğretim görevlilerinin
maaşı düşük"

Türkiye'de Öğretim Görevlerinin maaşlarının düşük olmasından da yakınan OMÜ Rektörü Hüseyin Akan, " Ülkemizde öğretim görevlisi maaşları düşük. Bu bir gerçek. Bugün Ankara'da bir Daire Başkanı 10 bin, Yüksek Okul Sekreteri üç bin lira maaş alırken, Doçent 7 bin lira maaş alıyor. Türkiye'de öğretim görevlisi maaşlarına iyileştirme yapılması gerekiyor. Biz üniversiteye araştırma görevlisi bile bulmakta zorlanıyoruz " dedi.

'14 öğretim görevlisi 'Tam
gün' ile OMÜ'den ayrıldı'

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında hayata geçirilen Tam Gün yasası hakkındaki görüşlerini de dile getiren Rektör Akan, " Sağlık Bakanlığı hayata geçirdiği Tam Gün yasası ile Üniversitede ki öğretim görevlilerinin özelde veya muayenehanede çalışmasına izin vermedi. Biz üniversitede görevli ancak dışarıda çalışacak hocalarımızla sözleşme yapmak istedik. Sağlık Bakanlığı bu uygulamayı hayata geçirirken, sağlık hizmetlerinden yararlanmada parası olan ile olmayan kişilere ayrım yapıldığı anlayışı ile hareket etti. Ancak hastalar da sürekli gittiği doktordan sağlık hizmeti alma gibi psikolojik bir alışkanlığı var. Tam gün yasası yürürlüğe girdikten sonra OMÜ Tıp Fakültesi'nde görevli 300 akademik personelden sadece 14'ü özelde veya kendi muayenehanesinde çalışmayı tercih etti. Eğer büyük bir çoğunluktan yasa ile bir kısım hoca üniversiteden ayrılıyorsa, sürdürülen sağlık hizmetlerinde bir sıkıntı olmadığı anlamına gelir "diye konuştu.

Tıp Fakültesi Hastanesi yenileniyor

Karadeniz'in Bölge Hastanesi konumunda yer alan OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yenileme faaliyetlerinin sürdüğünü kaydeden Rektör Akan, hastanede her biri 5 bin liradan 900 karyoladan 600'ünün yenilendiğini ve poliklinikler dahil Tıp Fakültesi Hastanesi departmanlarının çağın şartlarına uygun hale getirildiğini açıkladı. Hastane de ameliyathane sayısını da 15'den 21'e çıkardıklarını anlatan Akan "Özellikle Sterilizasyon Merkezimizi baştan aşağıya yenileyerek çağdaş ve modern bir tesis haline getirdik "dedi.

OMÜ'nün yıllık bütçesi 500 milyon TL

Rektörlük seçimlerinde yeniden aday olacağını ve seçilmesi halinde de yarım kalan projelerini tamamlayacağını anlatan Hüseyin Akan, YÖK kanununa göre seçimle belirlenecek altı adayın onay için Cumhurbaşkanına sunulacağını ifade etti. Akan, yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi : "Eğer tekrar Rektörlük görevine seçilirsem Türkiye'nin ilk üst üste seçilmiş rektörü olma gibi bir durumda söz konusu. Ancak son karar üst mercilerin. Önümüzdeki dönem OMÜ sanayi alanındaki ilişkilerini arttırarak devam edecek. Bizim için Teknopark'ın son derece önemliydi. 4 milyon TL'lik yatırımın Mart ayında temelini atmayı planlıyoruz. Ayrıca, Üniversite İşbirliğini Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (USİGEM) sürekli olarak sektörel toplantılar yapılacak. Teknolojinin geliştirilmesi adına üniversite önümüzdeki dönemde kendini her alanda hissettirecek. Ayrıca DPT'den ödeneği ayrılan bir milyon 800 bin TL'ye mal olacak laboratuarlar yapılacak. OMÜ'nün gelirleri ile birlikte ki yıllık bütçesi 500 milyon TL'nin üzerinde. Bu bütçe yatırım olarak Samsun'a geri dönüyor. Biz kendi projelerimiz dışında bize gelen her teklifi değerlendirmeye çalışıyoruz, öldürmüyor, aksine canlandırıyoruz. Ancak şöyle bir gerçek var, Türkiye'de görev yapan Rektörlerin yüzde 95'i bu görevi iyi niyeti ile yapıyor. Ben kendi kredi kartı ile üniversitede kullanılmak üzere borç boya veya kartonpiyer alan Rektör tanıyorum. Rektörlerimiz görevlerini iyi niyet içerisinde yapıyorlar ."

Ercan ONUK

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10