• BIST 110.932
 • Altın 175,102
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Samsun 18 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 19 °C
 • Sinop 16 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 17 °C

Askere Giden İşçi

ŞÜKRÜ KARAMAN

Çalışma hayatındaki gençlerin karşılaştıkları sorunlardan biri de askerlik görevi öncesi ve sonrası yaşadıkları.

Askerliğin çalışma yaşamına, özellikle genç işçilere etkisi bir hayli fazla oluyor. Askerlik nedeniyle iş sözleşmeleri kesintiye uğrayabildiğinden çoğu işveren işe alımlarda öncelik hakkını bu görevi yapmış olanlardan yana kullanıyor.

Eğer işveren çok ihtiyaç duyuyorsa mümkün olabildiğince askerliğini uzun süre erteleyebilecek gençleri istihdam edebiliyor.

Herhangi bir işte istihdam edilenler askerlik görevi geldiğinde bu durumu işvereniyle konuşarak bundan sonra ne yapılması gerektiğine ortak karar vermeleri kendi lehlerine oluyor.

Çalışanın tek taraflı iş sözleşmesini sürdürme hakkı bulunmasa bile çoğu işveren yetiştirdiği emek verdiği bir çalışanı kaybetmemek için iş sözleşmesini sürdürmeyi tercih edebiliyor. İşverenlerin çalışanın iş sözleşmesini sona erdirmemesinde kıdem tazminatı ödemek istememesi etkili oluyor.

Çalışanın aynı işverenin işyerlerinde çalışma süresinin bir yılı aşması durumunda çalışan veya işveren iş sözleşmesini askerlik nedeniyle feshettiğinde çalışan kıdem tazminatına hak kazanıyor. Yani  bu konumdaki  işçi askere giderken yasal olarak kıdem tazminatı alabiliyor.

Askere giden işçiye kıdem tazminatı ödemesi gereken işveren iş sözleşmesini devam ettirerek tazminat yükünden kurtuluyor. Eğer işçi kıdem tazminatını alıp asker gitmek isterse işveren bunu ödemek zorunda.

Yüklü miktardaki tazminatı çalıştırdığı ödemek istemeyen işveren iş sözleşmesini askıya almayı işçiye  önerebiliyor. Çalışan da bunu kabul ederse iş sözleşmesi  aynen devam ediyor. Tabi burada askere gidecek işçinin öneriyi kabul etmesi gerekiyor.

Eğer çalışan işten ayrılmayı tercih ederse iş sözleşmesi hemen sona ermiyor. Çalışan o işverenin yanında çalıştığı toplam zamana göre belirlenen bildirim süresinde işverene işten ayrılacağını iletmek zorunda.

Askerlik dönemleri önceden bilindiğinden çalışanın işverene önceden bildirimde bulunması yasal  gereklilik.

İş yasasının 31. maddesine göre, askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçi, bu görevin bitiminden  itibaren 2 ay içinde eski işverenine dönüş için başvurursa işveren tarafından işe alınmak zorunda.  Yeniden işe başlatılmanın talep edilebilmesi ve başlatılmayan işverenden tazminat istenmesinde iş sözleşmesinin askıya alınmamış olması şart.

İşçinin sözleşmesi askerlikten ötürü sona erdiğinde, çalışmasına bağlı olan sigortalılık süresi de kesintiye uğrayacağından emeklilik için gereken prim ödeme gün sayısında da kayba uğramaktadır.

Bu kaybın giderilmesi için 5510 sayılı yasa ile borçlanma hakkı getirildi. Kişiler belirtilen askerlik sürelerini borçlanarak o dönemin prim ödeme gün sayılarına dahil edilmesini sağlayabilmekte.

1 Ekim 2008’den öncesi sigortalı olan kişilerin hangi statüye göre emekli olacağı son 7 yılda prim ödediği statüye göre belirleniyor.

Son 7 yıl içinde Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur’a  prim ödemiş sigortalı  bu sürenin yarısından fazlasını hangi kuruma tabi olarak geçirmişse o statüden emekli olabiliyor.

Çalışanlar emekli olmadan önce son 1261 güne çok dikkat etmeli.  Askerlik borçlanması ile kazanılmış günler son 1261 günün hesabında dikkate alınmıyor.

Askerlik borçlanması, askerliğin yapıldığı dönemdeki sigortalılık süresine göre değerlendiriliyor.

Yani askerlik borçlanması emekli olunacak statüye bir katkı sağlamıyor.  

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10