• BIST 117.357
 • Altın 166,610
 • Dolar 3,9366
 • Euro 4,8312
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 19 °C
 • Rize 17 °C
 • Trabzon 15 °C

Atakum’da sel uyarısını o yaptı

Atakum’da sel uyarısını o yaptı
İhsan Kalkavan ‘’Jeoloji Mühendisiyim ben doğayı bilirim’’diyor
‘’Dikkat Atakum’u sel vuracak’’ dedi.
Bir hafta geçti geçmedi, Atakum sele teslim oldu.
Herkes onu konuşuyor da bu hafta söyleşi konuğumuz CHP’ nin Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan.
Atakum’ un sele teslim olacağını söylediğinde herkes onu konuşmuştu.
‘’Nasıl anladın’’ diye sordum.
‘’Ben Jeoloji Mühendisiyim, doğayı iyi bilirim’’ diye yanıtladı.
‘’ Müneccim değilim, buna da gerek yok. Selin gelip Atakum’u vuracağı belliydi. Derelerin Islahı gerekiyordu. Bu yapılmamıştı’’ diye ekledi.
Yaşanması kaçınılmaz olan gerçeği yüzümüze vurmuştu İhsan Kalkavan.
‘’Niye şaşırıyorsunuz ki’’ diye de ekliyor.
‘’Bu olacaktı zaten. Tek tesellimiz can kaybı vermedik’’  diyor.
İhsan Kalkavan!
Rize’den göçüp Samsun’a gelen bir ailenin ferdi.
Kalkavan’ lar kaç kuşaktır denizcilikle uğraşırlar bilmiyorum.
Aile’nin Rize ve İstanbul’daki kollarının tümü denizci onu biliyorum
Nuri Amca Rahmetli, Samsunlu’ların Nuri Abisi, İhsan Kalkavan’ın babası. Samsun’da herkese şöyle veya böyle iyiliği dokunmuş bir iyi adam.
Nur içinde yatsın.
‘’Babamda Samsunluydu tıpkı benim gibi’’diyor İhsan Kalkavan.
Selahiye Mahallesinde 1953 yılında doğmuş ihsan Kalkavan.
Bozkurt İlkokulunda görmüş ilköğretimini.
Orta Okul Namık Kemal’de.
Lise öğrenimi ise 19 Mayıs Lisesinde tamamlanmış.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KATÜ) Mühendislik Fakültesinin Jeoloji Bölümünü kazanınca ver elini Trabzon.
4 yıl Trabzon’da öğrencilik yaşamı.
Ustam İsmail Başaran o yıllarda Trabzon’da Gazeteci.
Hatırlıyor İhsan Kalkavan’ın öğrencilik yıllarını.
Deyim yerinde olur mu bilmem ama ‘’Deli fişek bir adamdı’’ der Ustam.
Üniversite öğrencisiyken Sosyal Demokrat Öğrenci Derneğine önce üye olmuş Kalkavan. Daha sonra da CHP’ye.
O’ nun CHP’liği daha öğrencilik yıllarından başlamış yani.
‘’Nasıl anladın Atakum’u selin vuracağını’’ diye sordum.
Görünen köye kılavuz gerekmez ki, Samsun’da Koordinasyon eksikliği var. Dahası Sivili Toplum Örgütlerini ki bunların arasında meslek kuruluşları var.  Bunların uyarılarını dikkate almamak var. Herkes bildiğini okuyor. Birisi bir yeri kazıyor. Bir diğeri başka bir yeri. Bu uyumsuzluk işlerin doğru yürümesini de engelliyor. Derelerin gözleri dolmuştu. İlk yağmurun su baskınına yol açacağını bilmek için uzman olmaya da gerek yok. Ben aldığım eğitim bedeniyle doğayı iyi bilirim. Ama asıl bilmesi gerekenler bunu görmemiş. Kesinlikle bir ihmal var ortada.
Kontrol ve denetim eksik
Bak Canik’deki felaketin bir benzeri Atakum’da yaşandı. STK’ ların söylediklerine kulaklarını tıkıyorlar. Üniversite de bir hocamız var. Yapılmakta olan yat limanının da ileri de Atakum sahillerine zarar vereceğini iddia ediyor. Canik’de nasıl DSİ ‘nin suçu varsa, Atakum’da Karayollarını suçu var. Derlerin ağızları yol yapılırken kapatılmış. Birde bu derelerin denize dökülen yerlerdeki ağızları çok dar. Yukarıdan gelen çalı çırpı ve molozlar buraları kapatıyor.
Ben yaptım oldu anlayışı yanlış.
‘’Ben yaptım oldu’’ anlayışı yanlıştır. Bu taa Başbakan’dan geliyor. Başbakan’da ‘’Ben yaptım oldu’’ diyor. Bu olmamalı. Genel Başkanımız biz toplantıya çağırdı. Türkiye bugün bir savaşın eşiğinde. Doğumuzda bir Kurt Devlerinin kurulmasının hazırlıkları yapılıyor. Kürt Baharının eşiğindeyiz. Meclis bunun için toplanmayacaksa ne için toplanacak. Sayın Başbakan’ın şahsi kaprisleriyle Suriye ile bir savaş çıkarmanın eşiğindeyiz. Suriye’de rejimi değiştirme gayretlerinin sonucu olarak geldiğimiz durum nedeniyle toplanıyoruz aslında. Irak’ın kuzeyinde Bir Kürt Devleti Kurdurdular. Şimdi Suriye’nin kuzeyine kaydıracaklar bunu. Büyük Orta Doğu Projesinin devamı olarak Ülkemizin Güneydoğu ve Doğusunda bu yapacaklar. Başbakanımızın Suriye üzerinde oynadığı oyunlar yarın Bizim doğumuzda oynanacak.
Beş yaşında okula gittim
Ben Samsun’da doğdum. Babam da Ladik Toptepe’de doğmuş. Selahiye Mahallesinde büyüdüm. Beş Yaşında okula gittim Beni okula götüren Öğretmenim Hatice Bozkurt, evimizin önünde oynarken beni kolumdan tutup okula getirdi. Ben sol elimle yazıyordum. Öğretmenim sağ elimle yazmam için beni çok zorladı. Ama ben inatla sol elimi kullanıyordum. Birgün öğretmenin bu yüzden benim saçımı çekti. Öğretmenime kızdım okuldan kaçtım. Velim okula gitti sonra kimdi şimdi hatırlamıyorum ama öğretmenim ‘Gelsin zorlamayacağım’ demiş. Tekrar gittim..Hiç kaybım olmadan 16 yaşımda liseyi bitirdim.. 17 Yaşında Üniversiteye girdim. Bu gün mensup olduğum partime o yıllarda kaydoldum.1969 yılıydı Üniversiteye kaydolduğumda önce Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonuna kayıt yaptırdım. Peşinden de Cumhuriyet Halk Partisine kaydoldum. Destekledim belki ama ne SHP’ye ne SODEP’ e ne de DSP’ye üye olmadım. CHP’nin 1992 yılında yeninden açılmasından sonra ilk yönetim kurulunda görev yaptım. Partimin Kadın Kolları ve Merkez ilçe Başkanlığı hariç her kademesinde görev aldım.
Samsun büyüyor ama aynı oranda gelişip gelişmediği konusunda farklı anlayışlar var siz buna nasıl değerlendirirsiniz?
Samsun büyüyen bir şehir, ama bi taraftan da göç veriyor. Bu göçle büyümediği anlamına geliyor. Ama Samsun’un gelişmediği bir gerçektir. Yeni nesil iş bulabilecek mi. Yeni neslin iş bulabileceği yer söyleyin. Organize Sanayi Bölgemizdeki iş yerleri kısıtlı zaten özel sektör de kendi kısıtlı imkanları ve ihtiyacı kadar eleman alıyor. Samsun’da bir yatırım olmuyor. Yapılan sadece sulama işidir. Ovaların sulanması işleri devam ediyor. Tarım arazilerimizi de santrallere dönüştürüyorlar.
Sporla da çok ilgilisiniz, spora ilginiz nereden geliyor?
Ben spora sadece katkı değil, ben spora kalbimi verdim. Gerek amatör kulüplerde gerek Samsunspor’da yöneticilik yaptım. Ben yöneticiyken kalp krizi geçirdim. Kulübün başarısına da başarısızlığına da ortak oluyorduk. Samsunspor Kulüp yöneticiliğinden ayrılma sebebim de kalp ameliyatı olmam nedeniyledir. Üniversiteye girdiğim yıllardan beri Samsun Yolspor kulübüne üye oldum O kulüp yıllarca evimiz oldu. Yolspor’a girmemizde üniversitede arkadaşlarımızın etkisi olmuştur belki ama Yolspor’u sevmemizde Rahmetli Yılmaz Abimizin (Gozgoz Yılmaz) çok etkisi olmuştur.
Samsunspor’un amacı lig’de tutunmak olmalı.
Benim Samsunspor kulübünde yönetici olarak görev almam İsmail Uyanık’ın başkan olduğu döneme denk gelir. Samsunspor’un bugün içinde bulunduğu durum her Samsunspor taraftarı gibi beni de çok üzüyor. Biliyorsunuz Samsunspor Kongresine gelen tek siyasetçi benim. Başkanımız Emin Kar’a destek olmalıyız. Kulübümüzün bu seneki planları Birinci Lig’de tutunmak üzerine olmalı. Borçlarımız temizlendikten ya da azaldıktan sonra yeniden yapılanarak Süper Lig’e çıkmalıyız. Bunu yapabilmemiz için Şehrin bütün ileri gelenleri bir araya gelerek uzun vadeli planlar yapılmalıdır. Başkan’a destek verilmelidir. Emin Kar başımızın tacıdır. Ama o değil de başka biri bile Başkan olsa, yani kim olursa olsun her Samsunlu Kulüp Başkanının destekçisi olmalıdır. Bu boynumuzun borcudur. Bazı kişilerin Samsunspor’dan elini ayağını çekmeleri gerekir. Kulübe geçmişte şöyle veya böyle destek vermiş kişiler, işler tersine döndüğünde ya da kendileri suçlandığında kulübe küsmemeli. Bu çok önemli. Kulüpte alt yapıda çocukları olanlar, daha gelişimini tamamlamadan, Samsunspor’a bir şey vermeden çocuklarını başka kulüplere kaçırmamalı.
Samsun’un parasını çeken kuruluşlar Samsunspor’a yardım etmeli
Samsun’un Cumhuriyetten bu yana değerlerini kullananların, Samsun’un parasını çekip İstanbul’a getiren kuruluşlar, Alışveriş Merkezleri ve bunun gibi Samsun’da yatırım yapıp merkezlerini İstanbul’da bulunduran kuruluşların Samsunspor’a destek olmaları şarttır. Çünkü bu kuruluşlara Samsun ummadıkları derecede imkân sunmuştur. Samsunspor’da şeffaf olmalıdır. Samsunspor’a parasını bağışladıklarını söyleyenlerin tam olarak doğruyu söylediklerini zannetmiyorum 43 kişinin hala Samsunspor üzerinde temliği varmış bu nasıl bir iştir.
Kalkavan ailesiyle ilişkiniz nasıl?
Gemi ve denizcilik işi yapan herkesle hemen hemen ilişkim var. Siyasi kimliğim başlayınca Yani Milletvekili seçilince işlerin çoğunu yani şirketimin idaresini müdürümüze ve oğluma devrettim. Kalkavan ailesiyle ilişkilerim devam ediyor çünkü ben Ulaştırma komisyonundayım. Onlarla fikir alış verişinde bulunuyorum. Kalkavan soyadını taşıyanlar arasında yabancı yoktur Hepsiyle akrabayız. Bu soyadında her türlü siyasi fikre mensup olanlar da var.
Kalkavan ailesinden maddi destek almadım
Kalkavan ailesi bir birine çok yardım eden bir ailedir. Çok desteklerini ve yardımlarını gördüm. Ama Seçimler sırasında Kalkavan ailesinden tek kuruş yardım almadım. Seçimlerde bu işlerden hep uzak durdum. Ailem siyaseten bana destek vermiş olabilir ama parasal destek almadım. Samsun’da bikaç dostumda Akaryakıt desteği aldım o kadar. Onlar da yakın arkadaşlarımdır. Allah onlardan razı olsun. İyiliklerini hiçbir zaman unutmayacağım. Yakın arkadaşlarımdan ya da nazımın geçecek olanlardan sadece CHP’ye yardım istemişimdir
Oğlunun maçlarını izliyormusun?
Oğlum Mete Kalkavan işinde çok başarılı O İstanbul’da yaşıyor. Başarılı da bir hakem en son Galatasaray’ın Fiorentine ile oynadığı hazırlık maçını yönetti. Ben oğlumun maçlarında sadece ikisini çıplak gözle izledim. Onların hangileri olduğunu şimdi hatırlamıyorum. Ama Televizyon veriyorsa yönettiği maçları onları denk gelirse eğer izliyorum. Ama oğlum şu ve bu maçta görev almış diyerek gidip o maçı çıplak gözle izlemiyorum.

Röportaj: Ragıp GÖKER
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10