• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 13 °C

Avrupa, Papa ve Ermenistan

MEHMET AKSOY

Türkiye sözde dünya devleti,  gücü ve ekonomisi, ancak 3,5 milyonluk aç; ekmeğe muhtaç Ermenistan Türklerin Soykırım yaptığını iddia ediyor, Türkiye’den toprak ve tazminat talep ediyor. Bu talebini de dünyaya kabul ettirmeye başladı.  ABD’den sonra Papa ve AP de Ermenistan’ın yanında yer aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP)'nin bağlayıcı nitelik taşımayan kararında 1915’te yaşananları ‘soykırım’ olarak nitelendirilerek, Türkiye’ye Ermeni iddialarını kabul etmesi çağrısı yapıldı. Papa Françesko, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığını söyledi.

Buraya nasıl gelindi?

Eski Başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan sözde Ermeni soykırımını anma günü olarak kabul edilen 24 Nisan’dan bir gün önce Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı gün 23 Nisan’da yaptığı ve ‘Ermeni Açılımı’ olarak nitelendirilen açıklamada,

 ‘20. yüzyılın başında; I. Dünya Savaşı esnasında tehcir gibi gayrı insani sonuçlar doğuran hadiselerde hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz’ demişti.

 Associated press (AP) ajansı,  ‘Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin şiddetle reddettiği 'soykırım' ifadesini kullanmadı, bunun yerine 'tehcir' dedi ve bunun gayr-ı insani sonuçlar doğurduğunu ifade etti’ ve bir şekilde Ermenilerden özür diledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘Tehcir insanlık dışıdır. İttihat Terakki yapmıştır’ söyledi. Bu açıklamaların Türk Milletini rencide ettiğini, Ermenilerin elini güçlendirdiğini ve batı başkentlerinin etkisiyle bu açıklamanın yapıldığı eleştirileri üzerine Davutoğlu, ‘Türkiye baskılar altında açıklama yapmaz’ demişti. Davutoğlu, Başbakandan daha ileri gitmiş, sözde ‘soykırımı’ kabul etmişti.

Shaw,’Soykırımı Ermeniler yaptı’

 ABD’de adına üniversite kurulan, burs verilen ABD başkanlarına siyasi danışmanlık yapan Stanford Jay Shaw, ‘Ermeni soykırımı yoktur, Ermeniler soykırım yapmıştır’ dediği için, söylediklerini ispat ettiği için ABD’de evi Ermenilerce bombalanmıştır. İki cilt ‘Osmanlı tarihi ve bir cilt ‘Yeni Türkiye Tarihi’ kitaplarının da yazarı olan Shaw’a göre; Ermeniler (1071 )Malazgirt Savaşı’ndan (1914) 1. Dünya Savaşı’na kadar Türklerin bağrında burunları bile kanamadan, dillerini konuşarak, dinlerini kendi kiliselerinde yaşayarak, devletin her kademesinde görev alarak bin yıla yakın bir süre ‘millet-i sadıka (sadık millet)’ olarak yaşadılar. Adi adli vakalarda her gün bir Ermeni öldürülse bugün dünyada bir Ermeni olmazdı ve de tarihe ‘soykırım’ olarak geçmezdi.

 Ermeniler de eli silah tutan herkesin cepheye gittiği, direnecek kimsenin olmadığı bir dönemde ayaklandılar, başta Doğu Anadolu ve Adana olmak üzere birçok ilde katliam yaptılar. Doğuda Rus, Adana’da Fransız askerlerinin desteğiyle birçok ilde bir buçuk milyon Türk’ü katlettiler bu olaylarda da 600 bin civarında Ermeni hayatı kaybetti. Yemen’den, Filistin’den, Trablus’tan, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan dönen askerler korkunç bir manzarayla karşılaştılar. Cepheye giderken geride bıraktıkları eşleri çocukları, anneleri, babaları tarihte eşine, benzerine rastlanmayan bir katliam sonucu hayatlarını kaybetmiş,  kalanlar tecavüze uğramıştı.

 Artık bir arada yaşayamayacakları anlaşılınca Bugünkü Ermenistan’a göç etti Ermeniler. Birçok batılı kaynağa göre; göç sırasında da Ermenileri koruyan Türk askerler, korudukları Ermeniler kadar iyi beslenmiyordu.

Ermeniler döktükleri kanda boğuldular

 Stanford Show’a göre Ermeniler döktükleri kanda boğuldular. Zamanın yetkilileri, ilerde Türk milletinin bu olaylardan sorumlu tutulmaması için gönüllü olarak yargılanmalarını talep ettiler. Yargılandılar ve beraat ettiler. Soykırım bir tarafa sorumlu bile tutulmadılar.

 Ermeni düşmanlığı daha sonraki yıllarda da devam etti. 70’li ve 80’li yıllarda 35 Türk diplomatı ve yakınları Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledildi. Doğu Anadolu bölgesinde altı il, tazminat talebi ve soykırım iddiaları ABD ve Ab destekli olarak sürdü gitti…

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’a saldırıp Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenistan Türkiye’nin Ambargosuyla karşı karşıya kaldı.

Türkiye’nin yanlış politikaları Soykırım yapan Ermenilerin soykırıma uğramış muamelesi görmesine neden oldu.

ABD Başkan Yard. Fein; Ermenilerin soykırım yaptığının belgelerini açıkladı: YARIN

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10