• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 16 °C

Bağdat İle Birlikte Doğan Güneş ,

ZEKAİ GÜL

Irak’ta ; Mezhep , Türkiye’de Meşrep Kavgası  ,

Geçen hafta , ilk defa  27 yıl önce gittiğim Bağdat’taydım.Havalimanında değerli dostum ve ağabeyim Abu Mustafa’nın bizi karşılamasından sonra , lezzetli Irak mutfağı ile tekrar  buluşmuş olduk.

Yaptığım ilk iş , yıllar önce , bir sabah namazı kıldığım Abdulkadir Geylani  Camiini ziyaret oldu . Heyecan içindeydim. ..Değişen hiçbir şey yoktu… Öyle ki , sabah namazını kıldıktan sonra , camiden  çıkıp çay içtiğim kahve  bile, aynen orda ,yerinde   duruyordu… Yıllar  akıp geçmişti …  ama ,  eşya da değişen bir şey yoktu… Eşya , tam karşımda , orda duruyordu…

 Camide , ikindi namazını eda ettikten sonra , çıkarken ; çok yaşlı ve o derece tatlı bir kadıncağız , bize seslenerek ;

- hani … camideki  Türk mührünü görmediniz… dedi.

 Iraktaki Türk mührünün önünde aldığımız fotoğraftan sonra , bu çok yaşlı kadının / ( ana) mın anlından öpüverdim..!

Bir sonraki gün , İmam Musa İbni Ca’fer  ( A.S. ) camiini ziyarete gittim. Burada , aynı zamanda , peygamberimizin torunu İmam Musa İbni Cafer  ( A.S. ) ve  İmam-ı  Azam’ın hocası  Caferi Sadık ( R.A. ) yatıyordu. Çok heyecanlı idim.Yıllar önce buraya yaptığım ilk ziyarette , bu kutsal ve güzel  mekanda yine bir sabah namazı kılmıştım. Allah (C.C. ) , bu sefer ise , bana, burada  akşam  namazı kılmak nasip ediyordu.Camide , çok rahat bir şekilde , huşu içinde , diğer Müslümanlarla birlikte namaz kılmak , İslam kardeşliğinin en büyük göstergesiydi.

 Daha sonraki gün ise, İmam-ı  Azam’ın bulunduğu camiyi ziyaret edip , orada öğle namazını kılmanın  şevkini yaşadım.

Irak’ta gördüğüm şey, tüm Irak halkının çok büyük bir şekilde , Türk Milletine karşı duyduğu sevgi  ve hürmet oldu. Bu halk külliyen ( tamamen ) , bize sevgi ve saygı besliyordu.Öyle ki ; caddede yürürken gözlerinizin içine bakıp , sizden selam almak isteyen ve sonra sizi masasına oturtup , zorla yemek ikram eden  Irak Halkı , Türkiye’den geldiğinizi , Türk olduğunuzu öğrendikten sonra , size son derece büyük sevgi gösteriyordu.

Silahların konuştuğu ve bombaların patladığı Irak’ta , Allah’ın izniyle, ecdadımızın bıraktığı miras ,öyle bir sevgi oluşturmuştu ki , Nemrut’un yaktığı ateşte , Hz. İbrahim’in içine girdiği  gül bahçesi gibi , bu sevgi bizi koruyordu.  Çünkü ; Iraklılar Türk Müslümanlığını biliyor.Türkiye’nin laiklik anlayışı içinde , İslam bilincini ve kardeşliğini nasıl yaşattığını takip ediyor ve takdir ediyordu.

İslam Ülkelerinde yanan ateş , Türk ( hoşgörü  ve ) Müslümanlığını ( laikliği )  arıyor,  onun     rüz-i-garını bekliyordu. Bu sebeple ; Bağdat ile birlikte doğan güneş ,çok önemli bir baharın habercisi oldu.

Her ateş kendi ocağı içinde yanacak … kendi  dışına taşmayacak …ancak ; yangın oluşturmayacak, başkalarını  yakmayacaktı… ve bir Nemrut ateşi olmayacaktı…

 Başkalarını ve başka anlayışları rahatsız etmeyecekti…

Bu yanan ateşin kendi ocağı içinde kalmasını sağlamak, Irak’ta var olan mezhep çatışmasının içinde olmak  veya Türkiye’de bir meşrep  kavgası içine girmek değildi..

Reçete ; açık ve belliydi…

 Abdülhamit / İttihat ve Terakki , ilerici/ gerici ,kadimci/ Ceditçi , laik / anti laik gibi çatışmalardan vazgeçip ,Türkiye’nin modern çizgisini bozmadan , Türk – Müslümanlığı (Laiklik ) anlayışı ile hareket edip , örnek model olmaktı.

Ortadoğu’da çözüm; Türkiye’nin tarihini reddetmesiyle ve devlet olmak iddiasından vazgeçmesi ile de değil , tarihine sahip çıkması ile olacaktır. Saygılar sunarım ….

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10