• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 13 °C

Bahçeli neyin peşinde?

MEHMET AKSOY

MHP Gen Bşk Devlet Bahçeli, yeterli imza olduğu halde Olağanüstü Kurultayı toplamadı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin Kurultayı toplamak üzere Çağrı heyeti atamasını Yargıtay onaylayınca,  Bahçeli genel başkanlık seçimini de içerecek şekilde Kurultayı kendisinin toplayacağını açıkladı.
 Bahçeli’nin toplayacağı kurultayda seçim yapılıp yapılamayacağı ayrı bir konu olmakla birlikte daha önce her türlü engeli çıkardığı halde neden mi alelacele bu kararı aldı?
Kurultayı toplayan gündemi belirler.
MHP’nin tüzüğüne göre… Gündemsiz olağanüstü toplantı talebinde bulunulamaz. Olağanüstü toplantının gündemi ise, davet yapan organca düzenlenir. Olağanüstü kurultayda neyin karara bağlanacağını Bahçeli belirlemek istediği için, Çağrı Heyetince değil; kendisinin ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK)’nun çağrısı üzerine kurultayın toplanmasını istiyor.

Bahçeli istifa eder
Bahçeli kendi kazdığı kuyuya düşebilir. Yine MHP’nin tüzüğüne göre… ‘olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz…’ Bahçeli/MKYK’nın toplayacağı kurultayda da tüzüğe göre seçim yapılamayacağına göre; seçim yapılabilmesi için ya seçimi yasaklayan tüzüğün ilgili maddesi değişecek ya da Bahçeli istifa edecek. Bahçeli buna da razı olur ve istifa eder. Neden mi?
Çağrı heyetince toplanacak Kurultayda zaten tüzük değişecek; olağanüstü kurultay seçimli hale gelecek. Bahçeli, kurultay divanını oluşturabilmek için, Çağrı Heyeti’nden önce tüzüğü değiştirip kurultayı yapmak ister.
Divan sonucu etkiler
Tüzüğün değiştirileceği ve yeni tüzükle yapılacak seçimli kurultayın gündemini kim belirleyecek ve bu Kurultayı kim yönetecek? ‘Zurnanın zırt dediği yer’ burası. Bahçeli ve MKYK’nın belirleyeceği divan mı yoksa, Çağrı Heyeti’nin belirleyeceği divan mı kurultayı yönetecek?  Sorun çıkaran değil; çözen bir divan, Kurultayın sonucunu derinden etkileyecektir. Kurultayın iptal edilip edilmeyeceğine, hangi şartlarda; kimin salona alınıp alınmayacağına, en önemlisi kime ne kadar söz hakkı tanınacağına ve de gündemi kimin belirleyeceğine; kurultayı toplayanların oluşturduğu Divan karar verecektir. 
 Bence Koray Aydın’ın en doğru sözü, ‘Siyasette kartlar yeniden dağıtılacak’ demesidir. Bugüne kadar olanı biteni silmeyin, elbet de kendinizi (beyninizi) resetlemeyin! Ancak, Kurultay salonunda çok şey değişecek. Salona girmeden önceki taraf ve karşı tarafların sınırları ve kırmızıçizgileri salonda değişebilecektir.
 Konuşmalara sınır getirilmezse ki getirilmemeli; her şey; eğrisi, doğrusu, yanlış yapılanı veya yapılması gerektiği halde yapılmayanı konuşulmalı.  ‘Gün uzar yüz yıl olur’ misali Kurultay uzun sürebilir. Bu değişimde en önemli rolü Kurultayı yürütecek divan oynayacaktır. Divanı oluşturanlar aktör, diğerleri figüran durumuna düşmemesi, söylenileni yapma yerine yapılacağı söylemek için adil bir kongre yönetimi gerekir. Adaletsiz güç zalim, güçsüz adalet acizdir. 
Kurultayı kim yönetecek?
Mahkemenin yetki verdiği Çağrı Heyeti mi yoksa Bahçeli/MKYK mı? Bahçeli zamanında toplamadığı Kurultayı 10 Temmuz’da toplayabilir. Çağrı Heyeti de mahkemenin kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak, Kurultayı toplama görevini yerine getirebilir. Taraflar değişen ve gelişen şartlarda birbirlerinin toplayacağı kurultaylar için engelleyici tedbir alabilir; tedbir alınmazsa delegenin çoğunun desteğini alan Kurultayı yapar. Kurultayın yapılamaması için kurultaya katılmamak, karar alabilecek sayıda delegenin katılması halinde katılmayanların aleyhine olur. Sizin desteğiniz olmadan kurultay toplanamıyorsa, katılmayabilirsiniz, ancak size rağmen toplanıyorsa katılıp, karşı oy kullanarak engellemek gerekir. Aksi durumda sizin vermediğiniz kararı sizin yerinize birileri verir, ama karar sizin kakarın olmaz.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10