• BIST 107.401
 • Altın 173,795
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 14 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 19 °C
 • Rize 15 °C
 • Trabzon 16 °C

Başbakan, Kılıçdaroğlu'na da devekuşuna da hakaret etti.

MEHMET AKSOY

Sekiz yıllık kesintisiz eğitimi savunan Kılıçdaroğlu’nuBaşbakan devekuşuna benzeterek, ‘Kendisini avcılardan saklayan devekuşununkafasını kuma sokarak koruduğu gibi; Kılıçdaroğlu da gerçeklere gözlerinikapatarak, gerçekleri yok sayıyor’ dedi.
CHP Genel Başkanını Kemal Kılıçdaroğlu’nu devekuşunabenzetmesiyle Kılıçdaroğluna da devekuşuna da hakaret etti. Devekuşlarınınboyunları çok uzun ve dik olduğu için kocaman gövdeleri uzaktan görülmediği haldeboyunları görülür. Denizde geminin önce dumanı, sonra direkleri ve en sonundada gövdesinin görülmesi gibi; devekuşlarında uzaktan öncelikli hedefboyunlardır.
Devekuşları boyunlarını kuma sokarak değil; kumsala paralelhale getirerek hedef küçültür ve görünmemeye çalışırlar. Hayvanbilimciler buhareketin ahmaklık değil, aksine akılcı bir hareket olduğunda hemfikirdir. Bunuahmaklık olarak göstermek, devekuşlarına hem haksızlık hem de hakarettir.
Kısa sürede çözüm;uzun sürede ölüm
Eğitimde kısa süreli çözümler uzun sürede ölümle sonuçlanır.Hastalığın belirtisi şikayetler, ağrı kesici ile giderilir; tedavi edilmezsehasta ölür. Yarım yalan; yarısı doğru yalan en büyük yalandır. Yarısı yanlış;en büyük yanlıştır. Tamamı yalanın veya yanlışın inandırıcılığı yoktur. Yarısıyalan veya yarısı yanlışın inandırıcılığı çoktur. Yalanın içindeki doğrular,raftaki ürünlerin ömrünü uzatan katkı maddeleri gibidir; ürünün ömrünüuzatırken, tüketicinin ömrünü kısaltır. Yalanın içindeki doğrular yalanı gerçek yapmaz ama inandırıcılığını sağlar.
Sağlam yeri tamir aslında tamir değil; sağlamı bozmaktır.Bozulanı düzeltmek reformken, düzgün olanı ‘düzeltiyorum diyerek’ bozmak reformgibi gösterilse de deformdur. Önyargı öngörü gibi görülse de aslında körlüktür.
Eğitimi bozuk olan devlet ve milletlerinvarlıklarını ilelebet sürdürmesi mümkün olmamıştır. Dinler ve milletlertarihine bakıldığında bu açıkça görülür. Tarihte hiçbir millet savaşlarda veyadepremlerde tamamen yok olmamış, yetersiz eğitim ve yetersiz yöneticilerle yokolmuştur.
Hiç aklıma gelmezdi..
Eğitim sistemimizi savunacağım hiç aklıma gelmezdi. Terör,iş kazası, trafik kazası, yanlış ilaç kullanımı, yanlış şofben, kombi, ısıtıcı,alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, kan davası, töre ve namus cinayeti, yanlışyere, yanlış ev yapma soncu, yüzme bilmediği halde dereye, göle ve denize girmesoncu v.s. yüzlerce sebeple Türkiye’de yılda 100 bin kişi vakti erişmedenölüyor. Böylğe bir ülkede eğitimden sözedilebilir mi? Bizde dikkatsizlik, tedbirsizlik, yasa ve kurallara uymama olaraknitelendirilen bu ihmal ve suçlar, Avrupa’da eğitimsizlik soncu işlenen suçlarolarak isimlendiriliyor.
Kendimi bildim bileli eğitim sisteminin yanlışlığıylamücadele ettim. İnsanların mutluğunun artırılması, acılarının dindirilmesi içinöğretici bilgilerin onlara aktarılmasını, yeteneklerinin tespit edilerekgeliştirilmesini örnek sistemlerle savundum. Bugün yapılan değişiklikler, bukadar eksik yönleri olan sistemi düzeltmek yerine, daha kötüsünü savunmaktır.Yeni yanlışlara karşı çıkmak eski yanlışları savunuyor gibi; görünebiliyorbazılarına.
Bir kısmı doğruyanlışlıklar
Katsayı engeliyle belirli öğrencilerin eğitimde fırsateşitliği ortadan kaldırılmıştı. Düzeltilmeliydi. Sekiz yıllık kesintisiz eğitimyanlıştı.
Ancak temel eğitimin fiili olarak önce 4 yıla indirilmesiçok yanlıştı. Açık öğretimin 8. yılın sonuna bırakılması doğru olmuştur. Okulöncesi eğitimi de içine alan ilköğretim 1. kademenin 4 yıl olması fevkaladeyanlıştır. Bu uygulamayla önce 5 yıl olan 1. kademe eğitimi 4 yıla, okul öncesieğitimi de içine alınca 3 yıla inecektir ki yanlıştır. UNESKO’nun da tespit ettiği gibiTürkiye’nin eğitimde tek doğru yaptığı 5 yıl süreli 1. kademe eğitimdi. Şimdireform diye o da bozuluyor. Doğumdan itibaren karakterin geliştirilmesi sadeceyıllar değil, aynı zamanda aylar itibarıyla da değişiklik arzeder. Eğitimönceden eğitilen kişiler tarafından yapılır. Öğretmenler hangi yaştaki çocuğuneğitimi için eğitilmişse ancak o çocukları eğitebilir.
Yetenek tespiti
Yetenek tespit etmek, tespit edilen yeteneğe yönlendirmek,eğitmek ve öğretmek birbirinden çok farklı işlerdir. Nasıl ki hastalık teşhisedilmeden tedavi edilemezse, yetenek de tespit edilmeden geliştirilemez. Teşhiskoyacak doktorun eğitimi ile, ameliyatı yapacak doktorun eğitimi ve işi aynıolmadığı gibi; yukarıda süreçlerini yazdığım safhaların öğretmenleri de öğrencileri de farklıolacaktır. Bu teşhis ve tespitleri yapmadan milyarlarca lira harcayarak eğitime sunulacak ‘tabletler’ ağrıkesiciden öteye gitmeyecektir.
Yılın doktorluk ödülü değil; cesaret madalyası
Ambulansşoförünü saldırıdan kurtarmak isterken kendisi de darp edilerek hastanelik olan112 Ambulans Servisi’nde görevli Doktor Zeynep Fırıncı, Samsun’da ‘yılındoktoru’ seçildi ve ödülünü Ankara’da Sağlık Bakanı R.Akdağ’dan aldı.
Ambulans şoförünü saldırganların elinden kurtaran kişidoktorluk mu yapmıştır; kahramanlık mı? O hanım doktordur ama saldırganlara tıbbi müdahalede bulunmamıştır. Ona kahramanlık ve cesaret ödülüverilmeliydi. Yılın doktoru değil kahramanı ilan edilmeliydi. Kaldı ki birhanımın gözü dönmüş saldırganların arasına girmesi tıbbi açıdan da eğitimaçısından da ödüllendirilmek bir tarafa doğru bile değildir. Yılın doktoru ödülü geri alınmalı, cesaret madalyası takılmalı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10