• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 10 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

Başbakan sözde soykırımı tanıdı mı?

MEHMET AKSOY

Başbakan Erdoğan sözde Ermeni soykırımını anma günü olarak kabul edilen 24 Nisan’dan bir gün önce Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı gün 23 Nisan’da yaptığı açıklamada, "20. yüzyılın başında; I. Dünya Savaşı esnasında tehcir gibi gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadiselerde hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz’ derken,
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Tehcir insanlık dışıdır. İttihat Terakki yapmıştır.” söyledi. Bu açıklamaların Türk Milletini rencide ettiğini ve batı başkentlerinin etkisiyle bu açıklamanın yapıldığı eleştiriler üzerine Davutoğlu, ‘Türkiye baskılar altında açıklama yapmaz’ dedi.
Ermenistan meselesi ve Rahmetli Alparslan TÜRKEŞ
ABD’de adına üniversite kurulan, burs verilen ABD başkanlarına siyasi danışmanlık yapan Stanford Show’a göre. Ermeniler (1071 )Malazgirt Savaşı’ndan (1914 99) 1. Dünya Savaşı’na kadar Türklerin bağrında burunları bile kanamadan, dillerini konuşarak, dinlerini kendi kiliselerinde yaşayarak, devletin her kademesinde görev alarak bin yıla yakın bir süre “millet-i sadıka (sadık millet)” olarak yaşadılar.
Başta Stanford Show ve Pr.Dr. Osman TURAN olmak üzere birçok tarihçiye göre Ermeniler hiçbir zaman hak ve adaletten yana olmadılar. Hep güçten yana oldular.
İnsanlar ve hayvanlar bağırsaklarında bakteriler barındırır. Canlı hayatını sürdürdüğü sürece (osmotik) bu bakteriler vücuda giremez. Can çıkar çıkmaz bakteriler bağırsak zarından ete geçer ve et çürümeye başlar. Bu nedenle et her şeyden çabuk bozulur.
Ermeniler de eli silah tutan herkesin cepheye gittiği, direnecek kimsenin olmadığı bir dönemde ayaklandılar, başta Doğu Anadolu ve Adana olmak üzere birçok ilde katliam yaptılar. Doğuda Rus, Adana’da Fransız askerlerinin desteğiyle bir buçuk milyon Türk’ü katlettiler bu olaylarda da 600 bin civarında Ermeni hayatı kaybetti.
Artık bir arada yaşayamayacakları anlaşılınca Bugünkü Ermenistan’a göç etti Ermeniler. Göç sırasında da Ermenileri koruyan Türk askerler, birçok batılı kaynağa göre korudukları Ermeniler kadar iyi beslenmiyordu.
Stanford Show’a göre Ermeniler döktükleri kanda boğuldular. Zamanın yetkilileri, ilerde Türk milletinin bu olaylardan sorumlu tutulmaması için gönüllü olarak yargılanmalarını talep ettiler. Yargılandılar ve beraat ettiler. Soykırım bir tarafa sorumlu bile tutulmadılar.
Ermeni düşmanlığı daha sonraki yıllarda da devam etti. 70’li ve 80’li yıllarda 35 Türk diplomatı ve yakınları Ermeni terör örgütü ASALA tarafından katledildi. Doğu Anadolu bölgesinde altı il, tazminat talebi ve soykırım iddiaları ABD ve Ab destekli olarak sürdü gitti…
Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’a saldırıp Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenistan Türkiye’nin Ambargosuyla karşı karşıya kaldı.
 
Yıl 1993
Rahmetli Alparslan Türkeş bu dönemde Ermenistan Cumhur Başkanı Levon Ter- Petrosyan ile Dış İşleri Bakanı Hikmet Çetin’in bilgisi altında yanında oğlu Tuğrul Türkeş, Cefi Kamhi ve Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi Tanşuğ Bleda olduğu halde Parist’te Crillon otelinde ilki olmak üzere birçok kez görüştü.
 Levon Ter-Petrosyan,abisi Telman ve zaman, zaman da Samson Özarat’ın katıldığı bu toplantılar sonucu aşağıdaki konularda anlaşıldı.
-Azeri Ermeni savaşının derhal durdurulması
-Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmesi,
-Esir konusunun çözülmesi (Karşılıklı iade)
-Sözde soykırım iddialarından vazgeçilmesi,
-Sınırların tanınması, Türkiye’den toprak ve tazminat talebinden vazgeçilmesi
-1. Dünya savaşı öncesi; dostluk dönemine geri dönülmesi, acıların beraber sarılması, bir anıt dikilecekse bu anıtın iki tarafın acılarını yansıtması,
-Oto ve demiryoluyla Ermenistan önce Türkiye’ye sonra tüm Kafkasya’ya bağlanması(Trans Kafkasya)
-Kafkasya’da bir Kürt devletinin kurulmasına  ve PKK’ya karşı çıkılması,,
-
TÜRKEŞ, İYİ NİYET JESTİ OLARAK, esirlerin karşılıklı serbest bırakılmasını sağlamak üzere,derhal Erivan’a gidip hem Ermenistan’ı ziyaret etmeyi hem de Azeri esirleri alıp aynı gün aynı uçakla Bakü’ye geçmeyi planlıyordu.
Ter –Petrosyan “Benim durumum Elçibey’inkinden daha zor,önerilerinizi değerlendirelim” dedikten sonra saray darbesi ve ölüm tehditleriyle istifaya zorlandı. Yeni yönetimler bu şartları kabul etmeyince, Ermenistan bölgede yalnız kaldı. Bu durumun sonucu olarak da giderek derinleşen ekonomik kriz ve açlık sonucu ülke nüfusu Ermenistan’ı terk etmeye başladı. Halk Levon Ter-Petrosyan yanlısı oy kullanırken sandıktan karşıtları çıktı. ABD ve AB de seçim sürecine Ter-Petrosyan aleyhinde müdahale etti. Rusya’dan ayrıldığı için Rusya da eski desteğini Ermenistan’dan çekti…
Ermenistan’nın açlıkla karşı karşıya kalmaması için tek çözüm yolu Türkiye’ye açılması idi, bunu da Ermenistan hiçbir kayıt ve şart ileri sürmeden kabul ediyordu ,bugün OBAMA’nın TBMM’deki talebi üzerine yapılan Protokol’e bir bakalım, imzalayanlar Türkiye’nin mi Ermenistan’ın mı çıkarlarını göz önünde bulundurmuş.Türkeş’in anlaşmasıyla uzaktan yakından ilgisi var mı?
Türkeş’in temasları yukarda da görüldüğü gibi Türkiye ve Türk dünyasının bölgede egemen, etkin güç olarak tanınmasını sağlayacak görüşme ve anlaşmalardı. Türkiye’nin İsviçre’de imzaladığı protokol veya Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları için bunu söylemek keşke mümkün olsaydı.
ABD Başkanı Ronald Reagan’ın hukuk danışmanlığını yapan Bruce Fein, sözde Ermeni soykırımı iddialarının son derece asılsız olduğunu belirterek, bu konunun Beyaz Saray tarafından araştırıldığını ve iddiaların asılsız olduğunun belgelendiğini söyledi.
YARIN: Fein’in Başbakan Erdoğan’la çelişen müthiş açıklamaları.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10