• BIST 114.211
 • Altın 162,771
 • Dolar 3,7947
 • Euro 4,6318
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 9 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 9 °C
 • Giresun 9 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 9 °C

Basından bu şekilde bir talebi anlamadım

Basından bu şekilde bir talebi anlamadım
Samsun Valisi Aksoy, basın özgürlüğünün çok önemli olduğunu belirterek, "Yerel basınımız üzerine düşen sorumluluğun bilincinde. Bu şekilde bir talebin ne anlama geldiğini anlayamadım" dedi

Samsun'da Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü'nün 'öncülüğünü' yapmaya çalıştığı yerel basında 3. sayfa haberlerini dizayn etme çabası, Hedef Halk Gazetesi çalışanları tarafından şiddetle protesto edilirken', gazetenin çalışanlarının tepkisiyle yayına bir gün ara verilmesi' Samsun Valisi'nin de gündemindeydi.

Vali Hüseyin Aksoy, Samsun basınının üzerine düşen görevini bildiğini, bu şekilde bir talebe de anlam veremediğini söyledi. Genel Yayın Yönetmenimiz A. Yener Cabbar'ı telefonla arayan Vali Aksoy, Hedef Halk Gazetesi'nin bir gün çıkmamasına üzüldüğünü belirterek, "Basın ile ilgili bizim Valilik olarak herhangi bir çalışmamız yoktur. Çünkü basından bu şekilde bir talebimiz olamaz. Elbette kente katkı açısından sorun olursa paylaşırız, ama böyle bir ilanla bir duyuru yapılmasına bir anlam veremedim. Neden böyle bir şeye gerek duyulmuş. Samsun'un seçkin bir yayın organı olan Hedef Halk Gazetesi arkadaşlara, çalışmalarında başarılar diliyorum. Gazetecilerin görevlerini nasıl yapacaklarını söylemek bizlerin belirleyeceği bir şey değil" dedi.

BİK Genel Merkezi 'Bizim haberimiz yok'


Samsun'da Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü'nün öncülüğünü yaptığı '3.sayfa haberlerine sansür' uygulamasından BİK Genel Merkezi'nin haberi yok. ABB Genel Başkanı Zor, "Nereden çıktı bu" dedi.

Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı Halil Zor, Samsun'da yaşanan olayın Türkiye'de bir benzeri olmadığını, böyle bir uygulamanın BİK Genel Merkezi'nden de habersiz yapıldığını öne sürdü. Zor, "Böyle bir şey kabul edilemez. Peşini bırakmayacağız, araştıracağız" dedi.

ABB Genel Başkanı Halil Zor, Samsun'da Hedef Halk Gazetesi'nin, Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı "3. sayfa haberlerine sansür ilanını' gazetelerde yayınlatarak yeni bir uygulama başlatmasını Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne taşıdı. Yetkili kişilerle görüşme yapan Zor, Genel Müdürlükte kimsenin konudan bilgisi olmadığını belirterek, "Benim görüştüğüm kimse böyle bir konu bilmiyor. Samsun Şube Müdürü Mustafa Albayrak'tan bİlgi istemiş. O da yayın sahipleri istemiş diyormuş. Ancak hazırlanan ilan inanılır gibi değil. Neden böyle bir uygulama yapılmak istenmiş anlamak zor" dedi.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Genel Başkan Zor, bu olayın peşini bırakmayacaklarını, BİK Genel Müdürlüğü'nün de konuyu takip ettiğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde daha netleşir sanıyorum. Anadolu'nun hiçbir yerinde olmayan bir uygulama neden Samsun'da dizayn edilmeye çalışılıyor kimse anlamış değil. Anladığım kadarıyla ilan metnine iki gazete zaten imza atmamış" diye konuştu.

BİK Şube Müdürü'ne görevden uzaklaştırma talebi

Samsun'da Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü'nün öncülüğünü yaptığı '3.sayfa haberlerine sansür' uygulamasına tepki gösteren ABB Samsun Şube Başkanı Çetin, Vali Aksoy'dan BİK Şube Müdürü'nü görevden uzaklaştırma çağrısında bulundu

Basın İlan Kurumu (BİK) Samsun Şubesi'nin "3. sayfa haberlerine sansür" uygulamasına bir tepkide Anadolu Basın Birliği Samsun Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ferruh Çetin'den geldi. Çetin Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'a bir çağrıda bulunarak BİK Şube Müdürü Mustafa Bayrakdar'ı görevden uzaklaştırmasını istedie.

ABB Şube Başkanı Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: "BİK Şube Başkanı Vali Aksoy tarafından derhal görevinden uzaklaştırılmalıdır. Gazete Genel Yayın müdürlerine hitaben hazırlanan ültimatom metninde 'Gazetenizin şu sayfasına şu haberi, öteki sayfalarına da bu haberleri koyacaksınız' diye tülimat verme çür'etini gösteren BİK Şube Müdürü Mustafa Bayraktar'ın böyle bir 4. Murat'lığa haddi yoktur. Konuyu BİK Genel Müdürlüğü ilgilileriyle de görüştük. Kendilerinin böyle bir uygulamadan haberlerinin olmadığını söylediler. O halde BİK Samsun Şube Müdürü kim oluyor da Samsun basını nı kendi başına tanzim etmeye çalışıyor. Böyle bir uygulama istemek için insanın deli olması gerekir.

Mihriban KOÇAKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10