• BIST 107.115
 • Altın 143,813
 • Dolar 3,5581
 • Euro 4,1457
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 27 °C
 • İzmir 34 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 27 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 25 °C

Başkaları Hakkında İyi Düşünmek...

AHMED HALEBİ

Başkaları Hakkında İyi Düşünmek,Onların Güvenini Kazandırır.

Size , söz ve fiilleri ile kötülük yapmış bir şahıs hakkında bir hükme varmadan önce , aynı fakih bir alimin fetva vermeden önce , delillerini toplayıp karar vermesi gibi, size nakledilen sözlerin doğruluğunu delilleri ile mukayese etmelisiniz.  Allah ( C.C. ), (sizin yanınızda ilmi olmayan şeyler üzerinde durmayınız ) demektedir .

Ancak verilen hüküm süsleme ve hayale dayanırsa , bu hüküm insanı zanna dayanması sebebiyle,  doğrudan saptırır ve insanı varlık ve yokluğu arasında , ispat ve inkar noktasında tercih yapmak zorunda bırakır.

Doğrusu , çoğu zan kötüdür. ve her zan büyük günahtır.Hak Teala buna şu ayet-i Kerime ile işaret etmiştir: ( Ey iman edenler , zandan kaçının. Çoğu zan günahtır.)

Peygamberimiz ( S.A.V. ) şöyle buyurmuştur: ( Zandan kaçının. Muhakka ki zan , en kötü yalandır. Başkalarının sırlarını araştırmayın ve merak etmeyin , birbirinize düşmanlık yapmayın . Kardeş olun. ) Bu hadisi şerif ,Buhari'de rivayet edilmiştir.

Kurtubi demiştir ki ; Zannın anlamı burada , sebebsiz yere suçlanmaktır. Bir adamın , hakikatin ve görünenin aksine kötülükle suçlanması gibidir. Bu sebeble , bu şahsa (araştırmayın ) sözüyle merhamet edilmiştir. zira , bu şahıs , araştırma yapılmakla ,suçlanma içine girer.ve sözkıonusu şahıs araştırılır , incelenir, dinlenir , rencide edilir.Bir şahıs hakkında  tecessüs etmek  yasaklanmıştır.

Hüsnü zan ( şahıslar hakkında iyi düşünmek ) insana , eman ve emniyet sağlar. Yani, zorluklar ve sıkıntılı anlar karşısında ruhi sukuneti bozmadan kader ve kazaya rıza göstermek gerekir.Eğer insan bundan saparsa , şeytanın zanlarını ,vesveselerini doğrular. ve hedefi olmayan sadece ,başarılı insanların başarılarına hased eden  fal oklarınıa , yani şeytana hizmet eder. Çünkü , onlar başarılı olamamış ve başarı karşısında açiz kalmışlardır. İyi ve güzel düşünmek , iyi iş yapmanın bir parçasıdır.Çünkü , kul güzel düşünürse , Allah , ona başkalarının karşısına çıkacak başarıyı nasip eder.Onun istediğini , ona nasip eder. 

Eğer bir şahıs , başarısından dolayı cezalandırılır , hatalı insana teşekkür edilrse ,hatalı insanın küçük zelle ve yanlışları affedilirse , toplumda güven kaybedilir.İyi sosyal ilişkiler suç olarak görülür. ve bunların failleri ( iyi insanlar )  cezalandırılır. ve güveni terkedenlere teşekkür edilir.

Allah şöyle buyuruyor ; ( Ey iman edenler , zandan çokça kaçının. Çünki , bazı zanlar , günahtır. Birbirinizi araştırmayın , tecessüs etmeyin. Birbirinizin gıybetini etmeyin , sizden biriniz ölü kardeşinin etini yemek istermi ? Bu ona yasak kılınmıştır. Allahtan korkun . Allah tevbeleri kabul eden ve çok rahimdir. Hucurat 12 )

Su-i zan yapmak (  kötü düşünmek )  ,toplumda fertlerin arasını açmak ve toplumu yok etmek  demektir. Bu insanın , sevgi bağlarını kesmesi , topluma hükmünü geçirmesi demektir. Kötülük meydana getirmesi demektir.

Kalbi bozuk ve hasta olanlar, başkalarına içinde bulundukları kararmış bir kalple bakarlar.Hüsnü zan ( iyi düşünme ) insana yakışan bir davranıştır. Onu islam ile buluşturur. Toplum , aile ve fert arasında var olan sosyal bağın güçlenmesini sağlayan çok önemli bir sıfattır. O , kalbi rahatlatan , nefsi huzura kavuşturan , insanın bedenine eziyet veren şeylerden kurtaran ve insanı mutlu eden bir düşünme şeklidir.

Toplumun en büyük ihtiyacı , toplumu oluşturan fertlerinbirbirlerine karşı  hüsnü zanna sahip olmasıdır. Her aklı başında insan, hatalı düşünebilir , başkalarına olumsuz bakabilir. Kendisini pramidin başında , en faziletli insan ve diğer insanları ise kötü zannedebilir. İnsan çoğu zaman ,İyiliğin ve kötülüğün toplumsal tabaka olarak zirvede olmakla ilgili olmadığını düşünemiyor.Başarının çalışma ve gayretle ilgisi oldunu unutabiliyor.

Akıllı insan , kendi şahsi başarısını oluşturan ve toplumun onunla övündüğü insandır. Bu insan, kalbinde başarılı insanların fiil ve hareketlerine karşı, kötü düşünce taşımayan insandır.

Tercüme Eden : Av. Zekai Gül

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10