• BIST 107.206
 • Altın 142,629
 • Dolar 3,5525
 • Euro 4,1323
 • Samsun 28 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 34 °C
 • İzmir 34 °C
 • Ordu 27 °C
 • Sinop 28 °C
 • Giresun 29 °C
 • Amasya 34 °C
 • Rize 29 °C
 • Trabzon 27 °C

Başkalarının Gözünde Mekke

AHMED HALEBİ

Mekke tek başına  kalblerde oturan ve kalplerde bulunan bir yer ,gözlerin sakladığı bir sır ,aşıkların yürüdüğü bir yer değildir.Mekke vadisine gelenlerin istekleri , kalblerde sevgiyi artırır. Onu görenler , sanki yağmuru az olan bir yere bakıyormuyorcasınadır.Bilakis birçok insanın ona bakışı , Muhammed Mustafa ( S.A.V. )min , onun temiz toprağının üzerinde  yürüyerek islami yayması  ve kalblerde bulunan karanlıktan ve akıllarda ki cehaletten insanları çıkarması ve kulluktan ,zayıflıktan kurtarması gibidir.

 Mekkeden Ne zaman söz açılırsa , çeşitli fotoğraflar ortaya koyulur.Herkes , rahmet murad ederek , Allah'ın önünde boynu bükük olarak ,   kudretinin büyüklüğünden ve kapısından rahmet  beklerler.

Milyonlarca veya milyarlarca  zengin ve fakir insan , yönetici ve yönetilen insan, rabbine dua ederek ve istekte bulunur , merhamet talep eder ve bağışlanmalarını isterler.

İşte Mekke ismi, kalbleri kendine çeken böyle bir isimdir.Nefisleri kendine cezbeden , ayının ışığı ile karanlık yolları aydınlatan ,garibin kendisine aşk ile baktığı , ona yakın fakir insanın  , rabbinin rahmeti ile zengin olmayı murad ettiği yerdir.

Bir kaç gün önce , Mekkeye umreye gelmiş Türk kardeşlerimizden , Mekke'nin tarzı ve şekli konusunda çök güzel şeyler işittim. Onlarla tanışmaktan onur ve şeref duydum.Onlar , Mekke hakkında çok güzel şeyler anlatıyorlardı.Onların konuşmalarının odağında Mekke'de şuan tatbik edilen projelerin güzelleliği ve mukaddes dini duygular  vardı.Mekke'nin ' dünya üzerinde çalışmanın durmadığı tek yer olduğunu'  söylüyorlardı.Her yıl hacıların ve umrecilerin ziyarete geldiğini , her yıl bir önceki yıla göre Mekke'nin farklı olduğundan bahsediyorlardı.Birçok insandan duyduğum ,  Mekke'nin medhi ile alakalı  sözler karşısında , anladımki , Mekke, anlatılan ve konuşulandan daha fazlasını hakkeden bir şehirdir. Onun için  (Mekke ) hakkında  denilir ki ; asırlar boyunca 50 tane isim ve künye almış Dünyada  tek şehirdir . Mekke isminin aslı ve kaynağı  nereden gelir bilinmez. Fakat Mekke isminin nereden geldiği konusunda çeşitli teoriler ve faraziyeler vardır. İnsanların izdihamı ve toplanması sebebeiyle buraya , Mekke ismi verildiği söylenir.

Denilir ki, Mekke bu isimle bilinirdi . zira , Araplar cahiliye döneminde hac yaptıklarında , ancak kabeye geldiklerinde hacları tamamlanırdı.Orada kalırlar . Toplanırlardı. Orada ıslık çalarlardı. Orada , bahçelere konan kuşlar vardı. Kabenin etrafında alkış tutarak tavaf ederlerdi.Başkalarına saldırmaz ve başkalarına karşı bir suç işlemezlerdi.Bazıları burayı , Mekke diye isimlendirmiştir.zira dünyanın her yerinden insanlar buraya ibadet etmek için gelmededirler. Ancak , bek kelimesi , Sami dilinde vadi anlamına gelmektedir.Bazı eski kitaplarda buranın ismi Mükerreme diye geçmektedir. Ancak , bazı eski kitaplar  Mekke-i Mükerreme diye bu şehre isim  vermektedirler.Bazı araştırmacılar Kur'an'a gidmiş, bu şehre Mekke demişlerdir.Mekke şehri Kur'anda Fetih suresinde birçok defa zikredilmiştir.Fetih suresinde 24. ayette ' Mekke vadisinde size kafirlere karşı zafer nasip ettikten sonra ,onların ellerini sizden , sizin ellerinizide onlardan çeken  O'dur.Allah bütün yaptıklarınızı görür.' Ali İmran suresindede Bekke olarak isimlendirilmiştir. 'İnsanlar için ibadet yeri olarak yapılan ilk bina Bekke'deki ( Mekkede ki ) kabe olup , pek feyizlidir. İnsanlar için hidayet rehbaridir. '(Al-i İmran 96. Ayeti karime )

En'am suresinde Ummul Kur' a şeklinde isimlendirilmiştir. ' İşte bu bir feyz kaynağı ve daha önceki kitapları tasdik edici bir de hem ana kenti ( ummul kur'ayı ) bir de tüm çevredeki insanları uyarman için indirdiğimiz bir kitap!Ahirete iman edenler , bunada inananlar ve  onlar namazlarını kılmaya hakkıyla devam edenler. '

ve aynı şekilde tin suresinde beledul emin şeklinde isimlendirilmiştir. Bu isimlere ek olarak , beytul atik ( Eski Ev ) , Hatıme , Ummuz Zahm gibi bir çok isimle isimlendirilmiştir.

Tercüme Eden : Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10