• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Samsun 14 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 14 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 12 °C

Belediye başkanları yeniden aday

MEHMET AKSOY

Büyükşehir belediye başkanı Y.Z.Yılmaz Kazım Karabekir Mah.TOKİ blokları arasında bulunan ticaret merkezinde bu Ramazan iftar veriyor.Daha önce de katıldığı iftara pazartesi günü Yılmaz, eşi ve emniyet müdürü dekatıldı. İftarın başka, uzun süredir taş üstüne taş konulmayan yerlerde defaaliyetlere başlandı.

Amerika kıtasında beyazların, Kızılderililerin topraklarınıaldığı gibi; ‘kentsel dönüşümle’ başta Çay Mah. olmak üzere birçok mahalledenvatandaşın evlerini fiyatının çok altında alan başkan, bunların unutulduğunudüşünüyor herhalde.
Evlerinden çıkarılanlara, ‘mahkemeye giderseniz bugünaldığınızı da vermeyiz’ diyerek tehdit edip, yargı yolunu da kapattı. Bunarağmen az sayıda da olsa yargı yoluna baş vuranlar belediyenin verdiği paranınbirkaç katını aldı. Bu durum da vatandaşın mağdur edildiğini açık ve seçikolarak gösterdi.
O gün yasal haklarından habersiz binlerce kişi belediyeninbaskısıyla TOKİ evlerine yerleşti. Ancak daha üçüncü yılında birçok kişi evtaksitlerini ödeyemediği için evlerini ya TOKİ’ye ya da aracı bankaya kaptırmakzorunda kaldı. Çığ gibi; gittikçe artan taksitlerini 12 yıl daha nasılödeyeceğini kara kara düşünen TOKİ sakinleri kendilerine Başkanın göstermediğihoşgörüyü başkana gösterebilecek mi?
Ramazan hoşgörüayıdır da, Sayın Başkan, vatandaşın evini elinden alırken vatandaşa çok gördüğühoşgörüyü, vatandaş başkana niçin göstersin? Sıkıntı eskiden yaşanıp bugünyaşanmasaydı, unutulabilirdi. Ancak sıkıntı her geçen gün giderek büyüyor veağırlaşıyor.
Hükümet seçim öncesi torba yasayla vatandaşın devlete olanborçlarının faizlerini silip, kalan ana borçlarını da yapılandırdı. BüyükşehirBelediyesi vatandaşın suyunu, YEDAŞ da elektriğini keserek, vatandaşın su veelektrik borcunu yasa çıkmadan tahsil etti. Seçimle gelen Belediye Başkanına ‘Vatandaşsize her seçimde destek çıktı, belediye için önemli olmasa da, vatandaş içinönemli olan su ücretlerini yasa çıkıncaya kadar tahsil etmeyin, vatandaşıçıkacak yasadan yararlandırın’ dedik. Ancak vatandaş bu imkandan dayararlandırılmadı. Borçluların suları kesildiği için, yasa çıktığında borçlar çoktan tahsiledilmişti.
Benzer birçok uygulamalarla vatandaş mağdur edildi ve bugünbaşkan eski potansiyel aday durumundan çok uzaktır. Başkanın, vatandaş nezdindekaybettiği krediyi geri kazanabilmesi için bir iftar yetmez.
İlkadım Belediyesi ve Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) daSevgi Gölü yanında iftar veriyor. Ramazan ayının anlam ve önemine uygun iftarsonrası her yaştan vatandaş için müzik, eğlence programları ve sosyalaktiviteler gerçekleştiriyor, Ramazan ayının değerlendirilmesine katkısağlıyor.
Canik Belediyesi belediyenin sosyal tesislerinde yörehalkına iftar verirken, Atakum Belediyesi ve Yeşilyurt İşletmesi Ramazan ayındamüzik ve eğlence programları düzenliyor. Bazıları bu müzik programlarının israfolduğunu iddia etse de, yaptığım araştırmalarda belediyelerin halka yansıyan enetkin faaliyetlerinin bu programlar olduğunu gördüm. Gerek 
Sevgi Gölü gerekse de Atakum etkinliklerine çağrılan sanatçılarçok geniş kitleler tarafından beğeniyle izleniyor, halkla sanatçılarınbuluşması sağlanıyor. 
Ramazanın ruhuna uygun düşmeyen sanatçıların da getirildiğieleştirilerine de ‘Ramazan hoşgörü ayıdır’ diyorum.
Sayın başkanlar yaptıklarınız doğrudur, Tevfik Fikret’indediği gibi; ‘Doğru bildiğiniz yolda yalnız yürüyün’!
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10