• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 9 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 8 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 12 °C

BİR MUTSUZLUK HİKÂYESİ

MUSTAFA DEMİRER

Nazım Hikmet Abidin Dino’dan mutluluğun resmini çizmesini istemiş, ancak ünlü ressam mutluluğu resmedememişti. Mutluluğun resmi hâlâ yapılamadı, oysa mutsuzluğun resmini yapmak, ya da en azından mutsuzluğu resmeder gibi yazmak mümkün. 

Şöyle ki: Ünlü ekonomi dergisi Forbes’in ‘İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler’ araştırmasında Çorum, Türkiye genelinde 81 il arasında 60. sırada yer aldı. Bir başka deyişle Çorum’un yaşanılabilir şehirlerde karnesi zayıf çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı bir diğer araştırmada ise, 81 il arasında yaşam memnuniyeti sıralamasında Çorum 52. sırada gösterilirken, şehirde yaşayan mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 9,1 olarak tespit edildi. Yani Çorumlular’ın yaklaşık yüzde 90’ının mutlu olduğu sonucu çıktı. 

FORBES ve TÜİK’in açıkladığı araştırma sonuçları okurların kafasını karıştırmış olmalı ki, çelişkili sonuçlardan dolayı yoğun eleştiriler gelmeye başladı.

Mevzuyu bilenlere sordum.

Anladığım kadarıyla dünyaca ünlü FORBES ekonomi dergisi Çorum’u sadece iş ve ekonomik kriterlere göre araştırarak 60. sıraya yerleştirmiş. TÜİK ise, bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanları ve kamu hizmetlerindeki memnuniyetlerini kapsayan daha kapsamlı bir araştırma yaparak Çorumlu’nun yüzde 90’ının mutlu olduğu tespitini yapmış. Ayrıca şehirlerin sıralaması veya kentte yaşayan insanların mutlu olup olmadığını ölçmek için kullanılan kriterler, kategoriler, takip edilen metodoloji farklı olduğundan araştırma sonuçlarını etkiliyor.

Gelelim sadede…

Uzun yıllardır bu şehirde yaşayan bir Çorumlu olarak kanaatim odur ki, memleketin havası, suyu, coğrafi konumu, ulaşım rahatlığı, güvenliği, insan ilişkileri vs. kendi ölçeğindeki illere göre çok daha iyi. Dolayısıyla Çorum, bu kriterlere bakıldığında kendi ölçeğindeki illere nazaran daha yaşanılabilir bir şehir ve Çorumlular da genel olarak mutlu sayılabilir.

Ancak… Bir de madalyonun öbür yüzüne baktığımızda ‘mutsuzluğun’ kaynaklarını görüyoruz. Bunları bir çırpıda  şöyle sıralamak mümkün:

* Polis Okulumuz hala açılmadığı için bilhassa esnafımız mutsuz
* Müstakil bir havaalanımız yok, en başta iş çevreleri mutsuz.
* Demiryolu projemizin hayata geçirilmesi uzunca bir zaman alacağından hem Çorumlular hem de ulaşım ve lojistik maliyetlerini düşürmeye çalışan sanayiciler mutsuz.
* Yıllardır söz verildiği halde Merzifon Havaalanı’na kestirme yolu tamamlanamadığı ve uçuş çeşitliliği sağlanamadığı için mutsuzuz.
Çevre yolu şehir içinde kaldığından, yeni bir çevre yolu yapılamadığı için mutsuzuz.
* İlçeler ve diğer komşu illerle Çorum’u birbirine bağlayan karayolu ağının modernizasyonunda sürekli problemler yaşadığımız için mutsuzuz.
Bazı şehir girişleri bulvar yol haline getirilemediği için mutsuzuz.
Çorum’dan geçeceği açıklanan iki ayrı otoban projesinde somut bir gelişme olmadığı için mutsuzuz.
Modern bir kültür merkezine sahip olamadığımız için mutsuzuz.
Üniversitemizin kampüsleri hala tamamlanamadığı için mutsuzuz.
* Branş hastanelerimiz olmadığı için mutsuzuz.
Spor tesisleri açısından çok zayıf kaldığımız için mutsuzuz.
* Şehir içi trafikte yaşadığımız yoğun problemlerden dolayı mutsuzuz. Yaya yollarına yapılan işgallerden mutsuzuz. Yayaya geçiş hakkı tanımayan kavşaklardan mutsuzuz. Gecenin herhangi bir saatinde bile abartılı egzoz sesini duyup rahatsız olmaktan, genel olarak gürültü kirliliğinden mutsuzuz. 
* Kışın zehir solumaktan mutsuzuz. 
* Şehrin yapılanmasında önemli bir rolü olan imar planlamalarında ciddi sıkıntılar yaşandığı için mutsuzuz.
Kent merkezinin her geçen gün daha da betonlaşmasından, yeşile hayat hakkı tanınmamasından mutsuzuz. 
* İnternet erişiminde sürekli yaşadığımız sorunlardan mutsuzuz.
* Yaz yağmurlarında Çorum’u sel almasından mutsuzuz.
* Temel belediyecilik hizmetlerinin (asfalt, yol, kanal, tretuar vs. gibi alt yapı) günlerce sürmesinden mutsuzuz.
Çorum’un sorunlarını çözmek için sanayicisi, siyasetçisi, yerel yöneticisi, STK’larıyla hiçbir çıkar ve menfaat gözetmeksizin, sadece Çorum paydasında birleşilememesinden, aksine kısır çekişmelerden mutsuzuz. 
* En başta da yanlışlıkların, eksikliklerin düzelmiyor, tamamlanmıyor hissini yaşamaktan, Çorum’un siyasî arenada her nedense bir türlü etkin ve güçlü var olamamasından, bunun da bir kader gibi değişmemesinden  yorgun ve mutsuzuz. 

Neticede yine de enseyi karartmaya gerek yok. Çünkü memlekette geleceğe dair umutlarımızı yaşatacak iyi şeyler de yapılıyor. Bu yönde çaba gösterenler her daim var olur inşallah.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10