• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 11 °C

BİR VALİMİZİ DAHA YOLCU EDİYORUZ..

SADİ SUBAŞI

    Samsunumuza dört buçuk yıldır hizmet veren Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve değerli eşleri Hülya Aksoy’u Pazar günü yeni görev yerleri olan Diyarbakır’a yolcu ettik. Yolları açık, şansları yanlarında olsun.

    İş hayatıma başladığım 1970 yılından bu yana geçen kırk dört yıllık süreçte, sivil toplum kuruluşlarında aldığım görevler nedeniyle Samsun’da görev yapan onyedi valiyle karşılıklı saygı çerçevesinde sıcak ilişkilerim oldu.

    Bir şekilde hepsinin de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile sonuçlanan milli mücadelenin ilk adımının atıldığı Samsun’a önemli hizmetleri olmuştur.

   On onbeş yıldır köşe yazısı yazdığım Hedef Halk Gazetesi’nde ki köşem “Sunuş” da görev sürelerini tamlayarak Samsun’dan ayrılan valilerimiz için bir yazı yazmayı gelenek haline getirdim.

    O nedenle, bugünkü yazımda da Sayın Aksoy dönemi ile ilgili değerlendirmemi sizlerle paylaşıyorum. 

    Önceki yıllarda Samsun’da görev yapan Samsun Ondokuzmayıs Lisesi mezunu Valimiz rahmetli Erdoğan Cebeci’nin kızı Hülya hanımla evli olan ve kendisi de bir Karadeniz çocuğu olan Sayın Hüseyin Aksoy, uzlaşma ve iletişim gibi metropol kent yöneten bir devlet yöneticisinde bulunması gereken özelliklere sahipti.  

    Sayın Hüseyin Aksoy, sanıyorum bu özellikleri nedeniyle Türkiye’nin yönetimi son derece zor kenti Diyarbakır’a atanmıştır.

     Siyasi iradenin bir neferi gibi yanlı görev yapmaksızın valilik yapmanın çok güç olduğu bir dönemde sakin,  halkına saygılı, toplumsal uzlaşmayı ön planda tutan kişiliği ile Devletin valisi olabilmesi, başarısında ki en büyük etken olmuştur.

     Kolay ulaşılabilmesi, alçak gönüllü bürokrat kimliği ve sivil toplum kuruluşlarının projelerine destek vermesi yanında, eşi ile sokağa çıkarak korumasız halkın arasında gezen kimliği, Sayın Aksoyları Samsunlulara sevdirmişti.

     İşadamlarına her zaman destek olan Sayın Aksoy, Samsunlu siyasetçiler ile kent yöneticilerinin uyum içerisinde olmasını sağlamıştır.

      Zaman zaman muhalefet parti yöneticilerinin yakındığı sorunlar yaşandığı da bir gerçektir. Ancak diğer illerin valilerinin toplumun sağlıklı düşünen her kesimini isyan ettiren basiretsiz ve iktidar yandaşı tavırlarına tanık olduğumuz günümüz Türkiye’sin de, Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’a daha hoşgörülü bakılması gerektiğine inanıyorum.

    Bu konuda önceki gün konuştuğum Samsun’un önemli bir sivil toplum önderinin, “Bu devirde olabilecek en iyi valiydi”   sözleri, belki de en doğru tanımladır diye düşünüyorum.     

     Bu kimliği ile de bir anlamda, siyasi iradeye bağımlı hale gelmeden de görev yapılabileceğini, iktidarların takdirinin kazanılabileceğini kanıtlamıştır.

    Sivil toplum kuruluşları ile her türlü uzlaşıdan uzak ve çok sıkıntılı geçen bir dönemin sonunda, Ahmet Türk’ün yumruklanması ve polislerin şehit edilmesi ile terör olaylarının tırmandığı bir dönemde,  Sayın Hüseyin Aksoy, Mersin’e atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yerine Samsun’a atanmıştı.

   Daha Samsun’a gelmeden, Sayın Hüseyin Aksoy hakkında çok olumlu bilgiler Samsun kamuoyuna ulaşmıştı bile.

   Nitekim Sayın Hüseyin Aksoy, hakkında söylenenleri doğrulayan bir yönetim tarzı ve yukarıda altını çizdiğim özellikleri ile Samsun’a son derece sakin ve huzurlu bir dörtbuçuk yıl yaşatmıştır.       

    Aslına bakarsanız, bu dörtbuçuk yılda Türkiye’de “Gezi Olayları” Gibi çok önemli sosyal patlamalar yaşanmıştır.

    Bu demokratik hak arama gösterilerini engellemek üzere Türkiye’nin birçok ilin de abartılı polis müdahaleleri ve buna bağlı ölüm olayları oluyordu.

    Samsun eğer bu dönemi sıkıntısız geçirmişse bunda ki en büyük pay, emrindeki polis gücünü demokratik haklarını aramak için gösteri yapan insanlarla karşı karşıya getirmek gibi bir yanlışa düşmeme basiretini gösteren Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’undur.

     Bence Sayın Aksoy’un Samsun’da ki en başarılı uygulaması, belki de polis gücünü hep geri planda tutmuş olmasında yatmaktadır.

     İşte bu uzlaşmacı ve sakin kimliği, onu Diyarbakır gibi son derece karışık ve geçiş sürecinin merkezi konumda ki zor bir ilde, gerekli huzuru sağlamak üzere görevlendirilmesinin en önemli nedeni olmuştur.

     Bu zor görevi de başaracağına ve sonrasında da kendisini çok daha önemli ve sorumluluk isteyen görevlerde göreceğimize inanıyorum.

   Spor alanında hizmete sunulan Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu ve inşaatı hızla devam eden Ondokuzmayıs Arena Stadı ile Organize Gıda Sanayi Bölgesi ve Samsun’a yeni fırsatlar kazandıracağı umulan Lojistik Köy Projesi, Sayın Aksoy döneminin Samsun adına önemli kazanımları olmuştur.

   Sayın Hüseyin Aksoy, eğer siyasi iradenin tüm kamu kesimlerini baskı altında tuttuğu bu günkü ortamın dışında normal bir dönemde görev yapma şansı bulmuş olsaydı, Samsun adına her şey çok daha farklı olurdu diye düşünüyorum.

   Valilerin eşleri genellikle çok aktif görüntü vermezler. Bu konuda benim hatırladığım kadarı ile geçmiş dönem valilerimizden Sayın Metin İlyas Aksoy’un eşleri Olcay Aksoy Hanım bu kuralı bozmuş ve birçok sosyal projeye de imza atmıştı. Hatta Olcay Hanım’ın zaman zaman Vali Bey’in önüne geçtiği dahi söylenir olmuştu.   

   Yine yanlış hatırlamıyorsam, Bandırma Vapuru‘nun birebir aynısının yaptırılması projesi ile Atatürk’ün Samsun’a ilk adım atan on sekiz silah arkadaşı ile birlikte, masa başında Milli Mücadelenin ilk hazırlıklarını yapışını gösteren Mum Heykellerin yapılmasını sağlayan da Bayan Olcay Aksoy’du.

    Bu konuda Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’un saygıdeğer eşleri Hülya Aksoy’a da, toplum yararına olan projelere destek vererek övgüyü hak etmiştir.

   Bir eğitimci olan Bayan Aksoy, özellikle de Samsun kırsalında ki kadınlarımızın, “Kadın sağlığı konusunda ki eğitimi projesine” Çok büyük destekler vermiştir.

    Sağlık Bakanlığı’nın kadın sağlığına yönelik başlattığı projenin liderliğini yapmıştır. Bir vali eşi olmasının yarattığı güven ile bu projenin gerçekleştirilmesi için köy köy dolaşmış ve kırsal kesimde 400.000 kadınının taranarak onların sağlıkları konusunda bilgilendirilmesini ve kadınlarda en çok görülen meme kanseri konusunda muayenelerinin yapılmasını sağlamıştır.

   Bu kontroller sırasında erken tanı konan meme kanserli kadınların da, tedavilerini yapılarak sağlıklarına kavuşması sağlanmıştır. 

    Eşleri etkin olan bu iki valimizin soyadlarının da, “AKSOY” olmasının güzel bir rastlantı olduğunu düşünüyorum.  

    Görüldüğü gibi valiler atandıkları illerde kutsal bir görev yaparak zamanı gelince, ülkemizin bir başka kentinde göreve devam etmek üzere ayrılıyorlar.

    Önemli olan, görev yaptıkları kentlerden ayrılırken o kentte onları her zaman hatırlatacak işlere imza atmaları ve arkalarından yıllar geçse de övgü dolu sözler edilebilmesidir.

    Sayın Aksoylar da bu tür valilerden birisi olarak Samsun’dan iz bırakarak ayrılmışlardır.

     Kendilerini vedalaşma ziyaretimde tespit ettiğime göre, Sayın Aksoy çok özel bir ile atanması ve Pazartesi günü de Diyarbakır’da olması istendiği için Samsunlularla vedalaşmaya dahi fırsat bulamamış olmasının üzüntüsü içerisindeydi.

    Sanıyorum Sayın Hüseyin Aksoy’da, beyefendi ve uzlaşmacı kimliği ile Samsunluların gönlünde ki yeri almıştır.

    Sayın Aksoy ailesine yeni görevlerinde başarılarının devamını ve orada ki yaşamlarında da güzel günler diliyorum.

    Samsun’a atanan yeni Valimiz İbrahim Şahin’e de hoş geldin derken, Sayın İbrahim Şahin’in de ayrılırken bizlere bu yazıya benzer bir yazı yazdırmasını diliyorum. 

    Haftanızın güzel geçmesi dileğiyle.. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10