• BIST 115.450
 • Altın 166,825
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 9 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 15 °C

Biz sadece iyi şeyler yaptık, 'ödül verdiler'

Biz sadece iyi şeyler yaptık, 'ödül verdiler'
Kalite Derneği, Samsun'da Çalık YEDAŞ'ın başarılı sürecini anlattı. Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Türkoğlu, "Biz ödül almak için çalışmadık. İyi şeyler yaptık ödüllendik, alkışlandık" dedi
Dünyada çağdaş kalite felsefesinin gelişmelerinin, Türkiye'de etkinlik kazanması ve dünya ile uyumu için faaliyet gösteren Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Çalık YEDAŞ'ın mükemmellik ve toplam kalite çalışmalarında kısa sürede aldığı yolun, kendileri için referans olduğunu belirterek, "Bundan böyle Karadeniz'e de bir şu açmayı düşünüyoruz. Çalık YEDAŞ bu konuda öncü oldu" dedi.
Çalık YEDAŞ tarafından düzenlenen Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulayan ve uygulamak üzere olan şirketlere kalite  felsefesini oturtan ve TÜSİAD tarafından desteklenen Kalite Derneği (KalDer) toplantısı Büyük Samsun Oteli'nde gerçekleştirildi. Çalık YEDAŞ’ın Kalite ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Anlayışı ve Bölgesel Enerji Hareketi adıyla yürüttüğü Kurumsal, Sosyal Sorumluluk, Kalite ve Mükemmellik Yolculuğu söyleşisi'ne Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Bilim İlaç İnsan Kaynakları Direktörü Aykut Bora, KalDer Bursa şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi konuşmacı olarak katıldı. Toplantıyı izlemeye gelenler arasında Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Atakum Kaymakamı Salim Demir, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Samsunspor Kulübü Başkanı Emin Kar, Kızılay Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile bölgede enerji sektörünün önde gelen firma yöneticileri de yer aldı. 
KALİTE YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ
Söyleşi öncesinde YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, Kal-Der Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan ve tedarikçi firmalar arasında Ulusal Kalite Hareketi iyi Niyet Bildirgesi imzalandı. Çalık Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, "Bölge insanına ve bölgedeki değerlere inanarak taş yerinde ağırdır misaliyle buradaki arkadaşlarımızla birlikte çok önemli ve süratli vizyoner ve misyoner bir bakış açısıyla yolumuzda hızla ilerliyoruz" dedi. 29 Aralık 2012’de resmen devraldıkları Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş’nin daha önceden konulan hedefi doğrultusunda ilerlediklerini ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi: "Bu hedefimiz Yönetim Kurulu Başkanımız sayın Ahmet Çalık beyin bizlere gösterdiği Avrupa Mükemmellik ödülüdür. Biz de bölge insanına ve bölgedeki değerlere inanarak taş yerinde ağırdır misaliyle buradaki arkadaşlarımızla birlikte çok önemli ve süratli vizyoner ve misyoner bir bakış açısıyla yolumuzda hızla ilerliyoruz. Biz aslında ödül istemedik. Ama başarılı ve kaliteli işler yapınca ödül verdiler ve alkışladılar."
SİNERJİMİZİ HALKLA PAYLAŞACAĞIZ
Mükemmellik ve toplam kalite yönetimi sürdürülebilirliği ve paydaşlarla birlikte yapılabildiğinin olmazsa olmazının, tüm paydaşların eşitliğini içeren bir yöntem olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Bizim paydaşlarımız çalışanlar, müşteri, toplum, hissedar ve tedarikçilerdir. Bu modelin ne büyük özelliği ve sürdürülebilirliğinin en önemli kritik noktası, kalite konusunda sistemdeki her kesin eşit, sürdürülebilir bir sinerji içinde şeffaf ve ölçülebilir olmak kaydıyla herkese örnek ve kalıcı olarak kendisini ifade etmesidir. Biz bu yolda Kal-Der ile birlikte inşallah önümüzdeki yıllarda çok daha üst düzey seviyelere çıkarak bu sinerjimizi paydaşlarımızla başlatıp diğer bütün kuruluşlara örnek olacak şekilde sürdüreceğiz. Çalık YEDAŞ’ın bir özelliği de çok önemli. KalDer üyesi olan ilk ve tek elektrik dağıtım şirketidir." Dedi.
DOĞAN: İŞİMİZ  YÖNETİM KALİTESİ
Kal-Der Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan ise "Kuruluşundan bu güne geride bıraktığımız 21 yıl içinde yüzlerce kuruluş bu harekete katıldı. Ve sürekli de devam ediyor. Bazı kuruluşlarımız öne çıkıyor. Onların sadece kendi büyümeleri için değil, şehir ekonomileri için, Türkiye ekonomisi için hatta dünyanın gelişimi için önderlik ettikleri bir gerçektir. Dünya böyle büyüyor. Biz Kal-Der olarak standartlarla yönetim anlayışının ötesinde yönetim kalitesinin gelişmesine çaba gösteren bir kuruluşuz." dedi. Toplantıda Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler, Bilim İlaç Genel Müdürü Doktor Erhan Baş, Kal-Der Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi, kalite felsefesi ile düşüncelerini paylaştı. 

KalDer: Bizim işimiz kaliteyi 'yaşatmak'...

Çalık YEDAŞ'ı toplam kalite ve Avrupa Mükemellik Yolu'na taşımakta önemli 'aktiviteler oluşturan Türkiye Kalite Derneği'nin Başkanı Doğan, "Kalite tüm çalışanların kusursuz hizmet üretme çabasıdır" dedi.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Başkanı Hamdi Doğan, dün Çalık YEDAŞ   tarafından düzenlenen düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve toplam kalite toplantısında 'kaliteye giden zorlu süreci' ve derneklerinin katkısını gazetemizle paylaştı.

KalDer Başkanı Doğan, Samsun'da, hatta Karadeniz Bölgesi'nde ilk kez bulunduklarını, bunun da Çalık YEDAŞ'ın kalite yolculuğu sayesinde olduğunu belirterek, "Bir yıl önce başladı bu güzel yolculuk. Çalık YEDAŞ, Avrupa Mükemmellik Ödülü'ne layık ve bunun sürdürülebilir bir hizmet şekline dönüştürmek istiyordu. Ama iki yıllık bir kuruluşun bu kadar önemli işler başararak, kendi sektöründe böylesine öne çıkması gerçekten çok önemli. Çalık Yedaş da bir ilki başardı ve Karadeniz'de üyelerimiz arasına katılan ilk kuruluş oldu. Bu ancak büyük bir çalışmayla elde edilebilecek bir başarı" dedi.

AVRUPA KALİTE VAKFI YÖNETİM ANLAYIŞI ÖNEMLİ

Bir şirketin tüm çalışanlarının aynı hedef doğrultusunda olmasıyla kalitenin yakalanabileceğini söyleyen Doğan, yönetim kalitesinin oluşması için modelin 'çağdaş Avrupa kriterleri' olduğunu söyledi. Doğan, "Bizim dernek olarak amacımız rekabeti geliştirmek. Kurumjlar arasındaki kalite yarışıyla 'en üst noktadaki toplam kaliteyi' yakalamak. Bu yolculuk sırasında Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nın yönetim anlayışıyla ilgili oluşturduğu modeli yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu model bir yönetim modeli. Bizim işimiz 'ISO' gibi standartlar değil, yönetim anlayışı. Dolayısıyla her alanda verimli işletmeleri, rekabetçi kurumları yaratabilmeyi amaçlıyoruz. Üyelik için herhangi bir ayrım yok. Sektörel anlamda olsun, büyük-küçük, kamu-özel gibi ayrımlar söz konusu değil. Belli bir yönetim kalitesi olan herkes üye olabilir" diye konuştu.

SÜRECİN İÇİNDE YER ALMAK ZOR AMA ZEVKLİ

Kalite yolculuğunda önemli ve güzel olanın, süreci yöneten olmak değil, o kalite yolculuğunun içinde yer almanın olduğunu söyleyen Doğan, şöyle devam etti: "Çok zor ve meşakatlı bir yolculuktur. Ama bir o kadar da zevklidir. 30 yılı aşkın kamu ve özel sektörde yöneticilik yaptım. Ama bu işi çok seviyorum. Çünkü toplam kaliteyi yaygınlaştırmak çok ayrı bir duydu. Çalık YEDAŞ gibi Türk şirketlerinin Avrupa'da sürdürülebilir, ölçülebilir bir kalite yakalaması gurur verici. Çalık YEDAŞ bunu başarıyla sürdürüyor. Çok önemli eğitimler aldı. Tüm çalışanları ve tedarikçileriyle kaliteden ödün vermiyor. Sonuçta bunun farkını görecekler. Başka bir kuruluşa gittiklerinde 'kendi kalitelerini fark edip, sorgulalayacaklar ve farklı düşünecekler, farklı bakacaklar".

KARADENİZ'E İLK ADIMI ATTIK, DEVAMI GELECEK

Yaklaşık 2 bine yakın üyelerinin olduğunu belirten Doğan, "Bunun 850 tanesi kurumsal üye. Türkiye'nin 500 büyük kuruluşu da derneğimizin üyesi. Biz yönetime geldiğimizin 2. yılından itibaren sadece büyükşehirlerde değil, Anadolu'nun birçok yerinde de olma ihtiyacı hissettik. Bu anlamda Kayseri, Denizli, Konya gibi illerde olduk. Bugün de Çalık YEDAŞ aracılığıyla Samsun'dayız. Bizlere Karadeniz'de de olma fırsatı verdikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Barış BUDANOĞLU

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10