• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 11 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 13 °C

Borçlar Siliniyor Ama…

ŞÜKRÜ KARAMAN

Geçtiğimiz hafta sonu TBMM’de kabul edilen torba yasa uyarınca 25 yaş altındaki gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları silinecek.

Böylece bu yaşın altındaki kişiler hem prim borcunu ödemekten kurtulacak hem de yaptıracakları gelir testi sonucu yeniden sağlık hizmetine kavuşacak.

Torba yasada yer alan hüküm uyarınca 25 yaşın altındaki 3.5 milyona yakın gencin 3.7 milyar liraya ulaşan prim borçları silinecek.  Bu gençlerin daha önce ödediği prim ücreti iade ve mahsup edilmeyecek.  

Kişilerin haberi olmaksızın adlarına çıkarılmış olan GSS prim borçlarının silinmesi olumlu bir adım. Ancak, 25 yaş üstündeki kişilerin kapsam dışı bırakılması olumsuz bir uygulama.

Pekala 25 yaş üstü kişilerin de prim borcu silinebilir, devlet bu kesimle de barışmış olurdu. Nedense  burada bir ayrımcılık yapıldı. Torba kanuna eklenen bir madde ile hükümet sadece 25 yaşına kadar olan kişilerin borcun tahsilinden vazgeçti.

Daha önce hükümetin tüm prim borçlarının silinmesi yönünde bir düşüncesi olduğu ifade ediliyordu.  Hatta kamuoyu bu yönde beklentiye bile girmişti. Ne var ki bir kısım borçlar silinirken, diğerleri bu haktan yoksun bırakıldı, beklentiler tamamıyla karşılanamadı.   

Borcu silinen kişiler eğer bir işte çalışmıyor, sosyal güvenlik kapsamında da bulunmuyorsa, gelir testi yaptırarak yeniden sağlık hizmeti alabilecek. Tabi adlarına çıkarılan borçları düzenli ödeme şartıyla.

Yeni oluşacak primlerini ödememeye devam ederlerse sağlık hizmetinden yine yoksun kalacaklar.

Borçları silinmeyen 25 yaş üstündeki kişiler ise bu parayı ödeyerek, ya da hiç yaptırmadıkları gelir testine başvurarak adlarına çıkarılacak prim miktarını yatırarak sağlık hizmeti alabilecek.

Tüm borçları silmeyen hükümetin GSS’de katı kuralları esnetmeye yönelik bir arayış içinde olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bu çerçevede gelir testinde uygulanan kriterler yumuşatılarak yurttaşların daha az prim ödeyerek  sağlık hizmeti alabilmesine dönük bir çalışmanın yürütüldüğü kaydediliyor.

Çalışmanın son şeklini alması ile bunun yine bir torba yasa içinde çıkarılması, hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Aslında hükümet tüm prim borçlarını silerek yurttaşı sağlık hizmetinden yoksun bırakmayacak daha esnek kriterleri uygulamaya koyar, GSS’de yeni bir dönem başlatabilirdi. Nedendir bilinmez bu yolu tercih etmedi, böyle bir fırsatı kaçırdı.

 GSS’nin sorunsuz şekilde uygulanabilmesi için yeni bir düzenlemenin yapılması kaçınılmaz.

Geçtiğimiz hafta TBMM’de kabul edilen torba yasadaki en önemli düzenlemelerden biri de işçilerin yıllık izinlerinin kullanımında yapılan değişiklik.

İş Yasası’nın “yıllık ücretli izin” kullanımına ilişkin maddede değişiklik yapılan düzenlemeye göre, işçiler halen en çok üçe bölebildikleri izinlerini artık sınır olmaksızın bölümler halinde kullanabilecek.

Mevcut yasadaki madde, yıllık izinlerin bir bölümü 10 günden az olmamak kaydıyla en çok üçe bölünebilmesine olanak tanıyordu.

Yeni düzenlemeye göre, işçi ve işverenin anlaşması durumunda çalışanlar, bir bölümü 10 günden aşağı olmamak şartıyla yıllık izinlerini herhangi bir sınırlama olmaksızın bölümler halinde kullanabilecek. Yani yapılan değişiklikle işçilerin yıllık iznini kullanmada yeni bir dönem başlayacak.

Yine torba yasada yer alan bir diğer düzenlemeye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca saptanan sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta prim desteği verilecek.

Yasanın bir diğer önemli maddesi de çok yakınılan yüksek zorunlu trafik sigortası primlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili.  

Zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminatlar, ilgili kanun ve kanun çerçevesinde hazırlanan genel şartlarda öngörülen usul ve esaslara tabi olacak. Bu uygulama ile zorunlu trafik sigortasında yüksek prim aşağılara çekilecek.

Son torba yasa ile çalışma yaşamında yeni bir dönem başlayacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10