• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 10 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

‘BöyleVali, böyle başkan zor bulunur’

MEHMET AKSOY

Türkiye Barolar Birliği ve Samsun Barosu’nun ortaklaşadüzenlediği “Cumhuriyetimize Giden Yol” başlıklı,TBB Yön.Kur. Üy. Av. Ahmet Gürel’in başkanlığını yaptığı etkinlikte Hukukçu-YazarAlev Coşkun, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a (Anadolu’ya) Çıkmasında Rol Oynayan Etkenler”, Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz, “Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a Çıktığı GünlerdeBölgedeki Durum” ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi TarihBölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu ise “Mustafa KemalPaşa’nın Samsun’daki Faaliyetleri” konularında birbirinden değerli açıklamalaryaparken konuşmacılar Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy ve B.B Başk. YusufYılmaz’a övgüler yağdırdı.

2. oturumda da Ondokuz Mayıs Fen Edebiyat FakültesiÖğretim Görevlisi Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut başkanlık yaparken Ondokuz MayısÜniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Evsile “Mustafa KemalPaşa’nın Samsun’dan Ayrılış Nedenleri ve Havza’ya Gelişi”, Amasya ÜniversitesiEğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Semerci “Mustafa Kemal Paşa’nınHavza’daki Faaliyetleri ve son konuşmacı Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof.Dr. Nedim İpek de “Havza’da Hükümet ve İtilaf Devletlerinin Bakışı”başlıklarında sunum yaptı.İki dönem milletvekilliği ve bakanlık yapan, ABD’ debirçok üniversite değişik alanlarda lisansüstü ve doktora çalışmaları, 1961Anayasasını hazırlayan Kurucu Meclis Üyeliği de yapan ‘Kurtuluştan öncekibilinmeyen son Altı Ay’ başta olmak üzerebirçok kitap yazan Alev coşkun konuşmasının değişik bölümlerinde ‘Böyle Vali,böyle Başkan zor bulunur’ derken Samsun’un yöneticilerinin Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet’indeğerlerine verdikleri önemden duydukları memnuniyeti sık sık ifade etti. Ancak böyle değerli katılımcıların katıldığı bir etkinlikte salonun yeterince dolu olmaması en hafifinden şık değildi, aslında bu konuda ahkam kesenler için de sorumsuzluktu. Ne Atatürk ne de cumhuriyet savunucuları, ne de düşmanları gereken ilgiyi göstermediler. Yani herkes bilgi sahibi olmadan düşünce veya kanaat sahibi olmuş. Samsun'un duyarsızlığı devam ediyor.‘Vali bey büyük şans’

Türkiye Barolar Birliği başkanvekili Sayın Berra Besler de Samsun’da gördükleri ve yaşadıklarının gurur vememnuniyet verici olduğunu belirtirken, Vali Bey için ‘büyük şans’ ifadesinikullandı. Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’a aracına kadar ısrarla refakatetmek istediyse de Vali Bey de aynı ısrarla kendileriyle akşam görüşmek üzerekatta vedalaştı. İstanbul Barosu’nun ve Ergenekon davasının tanımışavukatlarından Celal Ülger de Samsunluların yönetim açısından şanslı olduğuna vurgu yaptı.Bizneden mi göremiyoruz?Bizler iyi ve doğru yapılanı,görevin gereği olarak gördüğümüz için daha çok aksaklıklar üzerinde duruyoruz. Buda karamsar bir tablo meydana getiriyor. Ancak dışarıdan, tarafsızgözlemcilerin gözüyle bakıldığında ki söz edilen kişiler alanlarında otorite kişilerdir, Samsun’da Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkıldığı görülüyor.

Kurtuluş Yolu’ndan başlayıp UğurMumcu Parkı’nda sona eren gençlik yürüyüşüne gösterilen ilginin yüksekliği 7'den 70'e halkın da yöneticiler gibi milli değerlere sahip çıktığını ve çıkacağını gösterdi. Bayramın kaldırılması bir tarafa coşkusu artırıldı.

Konservetuar gibi Jandarma Bandosu

Şehir Kulübü önünde Jandarma Bandosu izleyicilere keyif veren bir konser verdi. Hanım ve bey soslistleri konservetuar öğrencilerinden öteye profesyonel sanatçıları gibi; günün popüler şarkıları icra ettiler. Başta programı icra eden sanatçı astsubayları olmak üzere Garnizon Komutanına kadar tüm emeği geçenleri kutlar izleyiciler adına hepsine teşekkür ederim.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10