• BIST 94.008
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6948
 • Euro 5,4894
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 24 °C

Bütçe, Meclis kontrolünde olacak

Bütçe, Meclis kontrolünde olacak
Sel felaketinin de şehirde yapılan hataları meydana çıkardığını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt, ‘’İsim veremem ama bazı Belediye Başkanlarının değişmesi gerekir, bunun başta kendilerine olmak üzere herkese faydası olacaktır’’ dedi

Gençlik yıllarında amatör olarak futbol oynadığını ve Samsunspor’un

seçmelerine bile katıldığını ifade eden Karakurt, profesyonel olamamasını
ise “Kısmet değilmiş’’ diye dile getirdi.
Pazar Mahallesinde doğmuş Mustafa Karakurt, takvimlerin 22 Kasım 1951’i gösterdiğinde.
Bozkurt İlkokulunun hemen yakınındaki bir evde.
İlkokulu da Bozkurt İlkokulunda okumuş...

Mehmet Zikri olarak tanınan Rahmetli babası Mehmet Reşat Bey, Subaşı olarak bilinen mevkide zücaciye dükkanı işletirmiş. Tüccarmış yani anlayacağınız. Dükkanın tam yerini söylesem bi çoğunuz hatırlayacaktır. Bizim Samsiad Başkanı Bahri Uğurlu’nun Uğurlu Ticareti var ya tam orada. ‘’O zamanlar bizim dükkan daha büyüktü, bizim dükkan kapanınca Uğurlu ticaret bizim dükkanın olduğu yeri de alarak genişledi’’ diyor Mustafa Karakurt.
Mustafa Karakurt’un çocukluğu paralel caddelerini dikine kesen sokaklarıyla bilinen ve herkesin birbirini tanıdığı o küçük ve eski Samsun’da geçmiş. Kendisi büyürken, büyüyen şehrin sancılarını da yakından izleme fırsatını da yakalamış.
Yenilenmenin ve büyümenin kente kattığı zenginliği de inkar etmeyen Mustafa Karakurt, her şeye rağmen eski Samsun sokaklarında gezmenin daha keyif verici bir durum olduğunu da söylemekten geri durmuyor.
Mustafa Karakurt, benim de orta öğrenimimi gördüğüm Mithat Paşa’da okumuş ortaokulu, bugün Öğretmenevinin bulunduğu yerdeki yanan eski binada ama.
Herkes O’nu Konuşuyor konulu söyleşmezin bu haftaki konuğu olması bu yukarıdaki yazılanlar nedeniyle değil elbette. Bütçesi ve bütçesindeki bir kısmın dağıtılması nedeniyle çok konuşulan, Samsun İl Özel İdaresinin bütçesini yapan İl Genel Meclisinin Başkanı olmasıdır Mustafa Beyin konuğumuz olmasındaki asıl neden.
Netameli konuları da, siyaseti de konuştuk Mustafa Beyle merak etmeyin yani ama önce konuğumuzu bi tamam tanıtalım istedim.
İlk Sorum şu oldu:
Anlattıklarınızdan çocukluğunuzu öğrendik. İlk gençlik yıllarınız nasıl geçti?
Evet çok iyi bir çocukluk dönemim oldu. Bir kere çok iyi beslendiğimizi söyleyebilirim. Balık boldu. Biz şimdi çok kıymetli gibi görünen kalkan balığına itibar etmezdik. O zaman lüfer boldu. Kim bakar kalkana. Babamın dükkanında öğle saatlerinde çok defa balık yediğimizi hatırlarım. Evimizde de haftanın birkaç günü balık yendiğini hatırlarım. Sadece balık değil, diğer bütün besinleri tam manasıyla aldığımızı düşünürüm. Bu bakımdan genç yaşlarımda çok kuvvetliydim.
ESKİDEN SAMSUN’A ŞEHİR KÜLTÜRÜ HAKİMDİ.
Çocukluğumun ve ilk gençlik yıllarımın geçtiği Samsun’a hala özlem duyuyorum. Bütün komşularımızı tanırdık. Onların iyi gününde güler eğlenirdik. Kederli günlerinde kederi de paylaşırdık. Şimdi’nin Samsun’unda insanlar apartman komşularını tanımıyor. Samsun’a eskiden şehir kültürü hakimdi. Kimse bir birine kötü söz bile söylemezdi. Ben mesela hiç küfür bilmem kimseye kötü bir sez söylediğimi hatırlamam.
FUTBOL OYNARDIM
Köy Hizmetleri takımında amatör olarak top oynadım. Kuvvetli bir gençtim. Samsunspor takımının seçmelerine katıldım. Öğrenimimim için Samsun’dan ayrılmam gerekti. Bu arzumu bu bedenle gerçekleştiremedim. Trabzon’da Orman Teknik lisesinde okudum. Trabzon Fenerbahçe’de oynadım. Memuriyetim nedeniyle Ünye’ye geldim. Orduspor’un idmanlarına katıldım. Biz Orduspor’la idmana çıkarken Teknik Direktörlüğe toprağı bol olsun Lefter getirilmişti. Lefter biz amatörleri ayırmıştı. Bi bakıma bize itibar etmediğini söyleyebilirim. Çok iyi hatırlarım. Rahmetli Erdoğan Arıca’da Orduspor’a yeni gelmişti. Üniversite tahsilimi tamamlamak için bir yıl Bursa’da kaldım. Bursa’da bulunduğum sırada ise İsmetiye takımında futbol oynadım.
PROFESYONEL OLMAK KISMET DEĞİLMİŞ
Profesyonel futbolcu olmayı çok isterdim. Babamı erken yaşlarda kaybetmem nedeniyle erken yaşımda hayata atılmam gerekti. Biz altı kardeştik. Ben en büyükleriydim. Babam rahmetli olunca evin idaresi en büyük kardeş olarak bana kalmıştı. Çok şükür hepsi okudu. Tahsillerini tamamladılar. Benim futbolcu olma hayalim erken yaşta hayata atılmam nedeniyle gerçekleşmedi. Ben bunu ‘Kısmet değilmiş’ diye değerlendiririm.
Memuriyet yaşamınız erken yaşta başlamış anlaşılan?
Ortaokulu şimdi kız lisesi olarak bilinen Mithat Paşa okulunda okudum. Biz şimdi yerinde Öğretmenevi’nin kurulduğu yerde bulunan yanan binada okumuştuk. Ortaokuldan sonra Liseyi Trabzon Orman Teknik Lisesinde okudum. Okuldan mezun olduktan sonra Ünye Orman Şefliğinde göreve başladım.
MEMURKEN ÜNİVERSİTEDE OKUDUM
Daha önce de söylediğim gibi babamı erken kaybedince yaşama da erken atılmamız gerekti. Memuriyetimiz erken yaşta başladı yani. Ünye Orman şefliğinde çalışırken Bursa Uludağ Üniversitesinin İşletme Fakültesini kazandım. Fakültenin ilk üç yılını Ünye’deyken okudum. Sınavlara gidip geliyordum. Dördüncü sınıfta gidip gelmek artık zorlanmıştı. Bursa’ya tayinimi istedim. Son yılı Bursa Orman İsletmesinde memurken tamamladım.
Neden Siyaset?
Memuriyet yaşamın 1999 yılında emekli olmam ile sona erdi. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından bu yana takip ederim. Kendisini çok başarılı bulurum. Yeni emekli olmuştum. Recep Tayyip Erdoğan’ın parti kuracağını duymuştum. Süreci yakından takip ediyordum. Atakum’da yaşıyordum. Atakum teşkilatı kurulurken görev almam istendi. Partinin kuruluşunu yakından takip ediyordum ama siyaset e girmek yoktu aklımda. Atakum teşkilatı kurucuları arasında bulunmam teklif edildiğinde biraz düşündükten sonra kabul ettim. Teşkilattan sorumlu oldum ilk kuruluşta. Sonra belde Başkanlığına aday oldum ve Belde Başkanı seçildim.
BİR SÜRE SİYASTE ARA VERDİM
Atakum belde başkanlığından sonra bir daha hiçbir göreve talip olmadım. Birkaç yıl siyasetin dışında kaldım. Ancak arkadaşlarım 2009 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçiminde İl Genel Meclisi Üyeliği için aday olmam konusunda ısrar edince kabul ettim. Kısmette Meclis Başkanı olmakta varmış.
BAZEN KORKUYORUM
Samsun il Genel Meclisinde çoğunluk Ak Partili üyelerden oluşuyor. Çok önemli bir görev yapıyoruz. Bunun yanı sıra büyük de bir sorumluluğumuz var. Sorumluluğumuz elde ettiğimiz güç nedeniyle daha da artıyor. Düşünün eskiden Vali’nin Başkanlık yaptığı makamı yönetiyorsunuz. Bu güç ve sorumluluk zaman zaman beni korkutuyor. Hizmeti bihakkın yapmaya çalışıyorum. Hakkaniyet ölçülerine özen gösteriyorum. Bu konuda çok duyarlı olduğumu söylemek isterim.
İl Başkanı Köktaş’la anlaşabiliyor musunuz?
Neden anlaşmayalım. Tabii ki anlaşabiliriz. Bizim görevimiz ayrı il Başkanımızın görevi ayrı. Başkanımızla Atakum’da aramızda geçen diyalog basınımıza yanlış aksetti. Başkanımızın bana söz vermediği yada sözümü kestiği konusunda basında çıkan haberler tamamen doğruyu yansıtmıyor.
BAŞKANIMIZ DA USTALIK DÖNEMİNDE
Başkanımız Atakum’da muhtarlarla yaptığımız toplantıdan sonra benim fikirlerimi ve itirazlarımı da dinleyip dikkate almıştır. İl Başkanımız Sayın Fuat Köktaş da tıpkı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi ustalık dönemini yaşıyor. Samsun konusunda başkanımızla hassasiyetlerimiz örtüşüyor. Teşkilatımızı büyük bir ustalıkla yöneteceğine yürekten inanıyorum.
Yeniden göreve talip olur musunuz?
Ben bu şerefli görevi hakkı ile yerine getirdiğime inanıyorum. Bu bakımdan görevimi tamamladığımı düşünüyorum. Ben yerimi genç arkadaşlara bırakmak istiyorum. Hiçbir göreve talip olmayacağım. Ancak, partim bana görev vermek isterse, ‘Sana ihtiyacımız var hala’ diyerek bana bir görev verilmek istenirse. Bunu bir parti görevi olarak kabul ederim. Seve seve bana tevdi edilen o görevi de yaparım.
Bütünşehir projesine inanıyor musunuz?
Bütünşehir projesiyle yerel meclislere büyük yetkiler verilecek. İl Genel Meclislerinin yerini Büyükşehir Belediye Meclisi alacak. Yetkileri artarak devredilmiş olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclisi olağanüstü yetkilerle onatılmış olacak. Ülkemiz terör belasıyla uğraşıyor. Bu gücün kötü niyetli kişilerin eline geçmesinden ve kötüye kullanılabileceğine dönük endişelerim olmuyor değil. Bu nedenle korkularım var.
KÖYLER İSTEMİYOR
Partimiz ve Hükümetimiz bunu enine boyuna tartıp kanunu öyle çıkaracaklardır. Benim duyduğum bu endişelerin de önlemini alacaklardır. Bu yasa çıkmadan olacakları göremeyiz ama mesela bize gelen raporlar köylerin bu yasayla Büyükşehir Belediyesine bağlanmak istemedikleri şeklindedir. Yasa çıkmadan kamuoyu bilgilendirilmiş olacaktır. Belki ondan sonra fikirleri değişebilir.
Sel felaketini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sel felaketi bizi çok yordu. Temmuz ayı başında başlayan yağışlar neredeyse bir ay boyunca sürmüş oldu. Bunu hafife almamak gerekir. Samsun çok önemli ve sorunlu dönemi geride bıraktı. Yaşanan olaylardan herkes ders almalı.
ÇOK HATA YAPILMIŞ
Sel felaketi bize gösterdi ki, Samsun bu gibi afetlere hazırlıklı bir şehir değilmiş. Alt yapı da büyük hatalar yapıldığını görmüş olduk. İl Özel İdaresi olarak hizmetin her noktaya eşit olarak getirilmesine yoğun çaba harcıyoruz.
BAZI BAŞKANLAR DEĞİŞMELİ
Öyle anlaşılıyor ki önümüzdeki sene yerel seçimler altı ay öne alınmak suretiyle yapılmış olacak. Benim düşüncem şudur. İsim vermem doğru olmaz ama başta bizim partimiz olmak üzere bazı başkanların değişmesi gerekiyor. Ben buna inanıyorum. Beceremeyen ve çok hata yapan gider yerine daha iyi yapacak olanlar gelir.
Özel idare, bütçesinde bazı medya kuruluşlarına verilenler konusunda çok tartışıldı. Meclis Başkanı olarak sizin bu konuda düşünceniz nedir?
Bu konu çok tartışıldı. İl Özel idaresinin bütçesini idareden gelen talep üzerine İl Genel Meclisi yapar. Bütçeyi harcama yetkisi Genel Sekreterin uhdesindedir. Yetki Genel Sekreterde olduğu gibi bu konudaki sorumlulukta Genel Sekreterindir. Biz de konuyu medyadan takip ettik. Bize bu konuda hiç şikayet gelmedi. Medyadaki haberler sıklaşınca ki bazı köşe yazarları da bu konuda yazdılar bunun üzerine Valimize giderek bu konuda bir açıklama yapmasını istedim. Valimiz, ticari konularda sorumluluklar bulunacağını belirterek, Müfettiş istemenin daha doğru bir karar olacağını söyledi. İl Genel Meclisi ve Valilik bu konuda resen soruşturma yı başlatmış oldu.
BÜTÇE KULLANILIRKEN HATA YAPILMIŞ
Tanıtım hizmetlerine bütçeden ayrılan pay dağıtılırken hata yapılmış. Kültür ve Tabiat Varlıkları konusunda bir kitap basımı konusunda ihaleye çıkılmış. İhaleye az sayıda firma katılmış. Örneğin 800 bin lira teklif vermiş bir firma ama Kitap basımı sırasında bu miktar 3 milyona çıkmış. İhale yasasına haykırı ve hatalı işler yapılmış.
BÜTÇE MECLİSİN KONTROLÜNDE OLACAK
Önümüzdeki aydan itibaren bütçe takvimi başlayacak. Meclis olarak kullanımı konusunda meclisin kontrolünde olan bir bütçe hazırlamanın daha uygun olacağını düşünerek, böyle bir bütçe hazırlayacağız. Bütçe elbette yine idareden gelen talepler doğrultusunda hazırlanacaktır ama bundan böyle meclisin denetimde daha aktif olacağını söyleyebilirim.
Söyleşi: Ragıp GÖKER
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10