• BIST 94.587
 • Altın 190,850
 • Dolar 4,6831
 • Euro 5,4748
 • Samsun 22 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 34 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 26 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 25 °C

Bütünüyle yenileneceğiz

Bütünüyle yenileneceğiz
Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ak Partiye kendisinin getirdiğini belirten Fuat Köktaş, geçmişte olduğu gibi yine adayları İl Teşkilatının belirleyerek Başbakan’ın onayına sunacağını söyledi. Köktaş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı en çok konuşulanlar ar

 İl Kongresi için de, “Arkadaşlar Ak Parti’ye il Başkanı olmaktan uzaklaşmıştı, kişilerin İl Başkanıydı. O nedenle benim seçimi kazanmam çok kolay oldu.” dedi.

Görevden alınma korkusu yaşayıp yaşamadığı şeklindeki sorumuzu ise “Böyle bir endişem olsaydı, aday olmazdım” diye yanıtladı.
Bizim kuşak dayanıklıdır.
Zorluklara karşı direnme gücü fazladır.
Ben mesela 54 yaşındayım.
Devlet,”Sen emekli ol artık” dedi ama ben inatla yazmaya devam ediyorum.
Boş duramam.
Yapacak işi olup da boş oturanları da sevmem.
Nedenini küçük yaşta hayata atılmış olmamıza bağlarım.
Allah Rahmet eylesin, Mahmut Sarı’nın manifatura toptancılığı yaptığı mağazasında henüz 12-13 yaşlarımdayken çalışmıştım. Kumaş toplarını taşırdım katlar arasında.
Bir nevi hamallıktı yaptığım.
Bire bir aynı örnek değil ama Fuat Köktaş da öyle.
Benim gibi babası ırgatlık etmiş olanlardan da değil üstelik.
Ali Köktaş Rahmetli, Fuat Beyin babası.
Varlıklı bir adam.
Tuğla fabrikası varmış.
70’li yılların ortasına kadar faaliyette kalan bir işletmenin sahibi. Aynı zamanda  toptan İnşaat malzemesinin satıldığı bir mağazası var. Aynı zamanda nakliye işi ile de uğraşıyorlar.
O zamanın sanayicilerinden yani Rahmetli Ali Köktaş.
Fuat Köktaş, “Babam zengin, çocukluğumun tadını çıkarıp çelik çomak oynayayım” dememiş.
Okul saatleri dışında ve yaz tatillerinde babasının tuğla ocağında çalışmış.
Öyle masa başında da değil.
Karşıdan bir işçi tuğla atıyor, o da onu tutup arabaya istifliyor.
Tuğla dedikse şimdinin dekoratif olanlarından değil, eski tuğlaları hatırlayın taş gibi ağır. Bir anlık dalgınlıkta kafa gözün yarılması, kol ve bacakların incinmesi işten bile değil.
Çok dikkat isteyen ve meleke geliştirmeye dayalı bir iş kolu.
Fuat Köktaş, zorluklar karşısında neden bu kadar dirençli kalabiliyor sorusunun cevabı sanırım bu ayrıntıda gizli.
Fuat Köktaş, İl Kongresi sürecinde adından çok söz edildi. Kongre sonrasında da adı sık sık telaffuz ediliyor. Samsun’un karşılaştığı her sorunda ona başvuruluyor. Adı hep gündemde.
Misal!
Samsunspor Kongresi, çözüm bulmak için sürecin tam içinde.
Herkes onu konuşuyor.
Mesela, yerel seçimlere gidiliyor. Köktaş’ın tavrı ne olacak. En çok bu merak ediliyor.
Bu bakımdan Herkes O’nu Konuşuyor'un bu haftaki konuğu Fuat Köktaş oldu.
Fuat Köktaş, İktidar partisi Ak Parti Samsun İl Başkanı.
Başbakan’ın buradaki temsilcisi yani.
Merak etmeyin.
Merak edilen her şeyi sorduk kendisine.
O’da açık kalplilikle biz ne öğrenmek istiyorsak, ona cevap verdi.
Kendi adımıza da sizin adınıza da teşekkür ederiz kendisine. 
İlk soru şu:
Fuat Köktaş, yaşama nerede merhaba dedi?
Çarşamba’nın Irmaksırtı köyünde 3 Mart 1964 yılında doğdum. İlkokulu köyümde okudum. Sabah okula gitmeden önce çok erken kalkardım mesela saat 6’da, Hocamızdan Kuran dersi alırdım. Bunun için ailem beni hiç zorlamadı. Büyüklerimiz yapıyorsa biz neden yapmayalım anlayışıyla,görerek yaptık yani. Hatta böyle yapmam için telkinde bile bulunmamıştır ama severek gidiyordum Kuran dersine. Orta Okulu ise Dikbıyık Orta Okulunda tamamladım. Dikbıyık Orta Okulu, ben okula başladığım yıl açılmıştı. İlk öğrencilerindenim yani okulumuzun. Çocukluk ve gençlik yıllarım hep çalışarak geçti.
19 MAYIS LİSESİNDE OKUYAMADIM.
Lise eğitimime 19 Mayıs lisesinde başladım. Okul sol görüşlü öğrencilerin kontrolündeydi. Beni ve ailemi tanıyan biri beni solculara ihbar etmiş. Baskı gördüm. Oklu bırakmak zorunda kaldım. Bir yıl sonra Samsun Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Yapı Bölümüne kayıt oldum. Sanat Okulu mezunuyum yani. Ben Ülkücü Değildim. Akınıcılar gurubunun da son dönemlerine yetiştim. Ben Milli Gençlik Vakfı geleneğine ve anlayışına göre yetiştim. Siyaset anlayışım. Milli Görüş tabanına dayanır.
LİSEDEYKEN MARKETİM VARDI
Sanat okulunda öğrenci iken ben 1978 yılında yani henüz 14 yaşındayken Talimhane Caddesi üzerinde Bakkal dükkanım vardı benim. Bakkal dükkanı da demeyeyim. Küçük bir marketti. Ticarete o yıllarda atıldım. Sağ sol çatışmasının en yoğun olduğu dönemdi, zor yıllardı yani. Talimhane caddesi tampon bölgeydi. Allah o günleri bir daha yaşatmasın ülkemize.
AİLEDE SON KARARI BEN VERİRİM
Altısı erkek 8 kardeşiz. Benden büyük abilerim ve ablalarım var. Her kardeşim yapması gereken işi bilir. ”Beni her şeyle uğraştırıp vaktimi boşa harcatmayın” dedim. Bazı sorunları aralarında çözüyorlar. Ama iş konusunda mesela, aile içinde her şey tartışılır, herkes fikrini söyler. Ama Nihai kararı ben veririm. Benim dediğim olur. Bunu gerek ablalarım ve gerekse abilerim kabullenmişlerdir. Biz rahmetli babamdan sonra ikinci kuşağız, çocuklarımız da artık şirketteler üçüncü kuşağımız da  işin içine girdi. Bütün bunlara rağmen ilkesel kararlarımız değişmedi. Herkes ne yapacağını bilir ama en sonunda bana danışırlar.
EŞİMDEN ALLAH RAZI OLSUN
Eşim Nurten Hanım, ailemize yabancı değil, Rahmetli Annem ve Ablalarım bize gelip giderken kendisini çok sevmişler. Allah kendisinden razı olsun, bana bir kız ve bir erkek çocuğu verdi. Kızımın adını Fatma koyduk. Fatma Rahmetli Annemin adıydı. Oğlumun adı da Enes’tir. Eşim öyle olsun istedi. Enes, bilenler bilir peygamberimizin hizmetinde olanlardan birinin adıdır. Eşim dini vecibelerini yerine getirir. Her müslüman gibi.. Dindar olup olmadığına buna göre karar verilebilir.
SAMSUN SANAYİLEŞMEDE GEÇ KALDI
Samsun’un Kayseri ve Gaziantep gibi şehirlerle birlikte başladığı sanayileşme yarışında çok gerilerde kaldı. Şimdi bizim hükümetimiz Teşviklerle Samsun’un sanayi hamlesini hızlandırmaya çalışıyor ama geçmişte bu şehir çok ihmal edilmiş Atı alan Üsküdar’ı geçmiş yani. Bizim çabalarımızla Mesela bu Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulacak. Organize Sanayi Bölgemizde geliştirilebilir. Samsun çok özellikli bir şehirdir. Bu özelliklerini iyi kullanamıyor. Çok güzel bir lojistik köy kurulmasını sağladık mesela.
Siyasi yaşamınız nerede başladı?
Lütfü Köktaş isimi hatırlayanlar vardır. 1973 yılında Milli Selamet Partisinden (MSP) Trabzon Milletvekili seçilmişti. Rahmetli Fuat Köktaş aile yakınımızdı. O zamanlardan beri siyasete ilgi duyarım. Milli Gençlik Vakfı bünyesinde siyasete başladım.
BEN HEP HAYKIRI ADAMDIM
Siyasette haykırı düşüncelerimi yakınlarım bilir.1991 yılı seçimleriydi. Cemal Alişan Bizim köyümüzde propaganda yapmaya gelmişti. Köyümüz Demokrat Parti geleneğine dalı siyasete gönül verenlerin çoğunlukta olduğu bir yerdi. Alişan’ın konuşmasından sonra kendisine bir soru sordum, “Gelemen Çiftliği Samsun’’un doğu tarafının gelişimini kesiyor. Bu konuda bir politikanız var mı?” diye sordum. “En büyük politika boğazdır” gibi bir cevap verdi bana. “Böyle söylüyorsan senden bir şey olmaz” diyerek ayrıldım oradan. Ben Fazilet Partisi Samsun İl Başkanlığında Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısıydım. Partide politika anlayışı ahbap çavuş ilişkisi gibiydi. Partinin yöneticilerine tepki gösterdim ve “Sizden bir şey olmaz” diyerek teşkilattaki görevimden ayrıldım. İlkelerime uymazsa tepkimi göstermekten hiç çekinmem.
BIRAKTIĞIM YERE GERİ DÖNMEM
Samsun il kongresi öncesinde adaylığını açıklamak konusunda geç kalmış olduğu ile ilgili eleştiriler yapıldığını biliyorum ama ben bıraktığım yere geri dönmem. Ancak kendimi çok mecbur hissettim. Partinin bize ihtiyacı vardı.
KİŞİLERİN İL BAŞKANIYDI
Samsun’da parti halktan uzaklaşmıştı. Partinin İl Başkanı Ak Parti İl Başkanı olmaktan uzaklaşmıştı. Kişilerin İl Başkanı olmuştu. O zamanki adaylar Ankara’ya çağırıldılar biliyorsunuz. Osman Çetinkaya karşısında aday olan arkadaşlarımız birleşme kararı alamayınca kendimizi mecbur hissettik, Kongre günü dahil olmak üzere seçime 4 gün vardı adaylımızı açıkladığımızda. Ben Aday olduğumu açıkladığım gün Seçimi kazanacağıma inanmıştım. Bu konuda Allah vergisi bir yeteneğim var. Neler olabileceğini önceden kestirebiliyorum.
Görevden alınabileceğine dair hiç endişe taşıdınız mı?
Böyle bir şey hissetsem ve buna inansam, zaten aday olmazdım. Seçildikten birkaç gün sonra da Ankara’da İl Başkanları toplantısına katıldım. Hiç böyle bir endişem olmadı.
BÜTÜNÜYLE YENİLENECEĞİZ
Çok talihsiz günler geçirdik. Kongremizden sonra üst üste gelen sel felaketleriyle boğuştuk. Her yağmurda yüreklerimiz ağzımıza geliyor. Sonra araya Bayram girdi biliyorsunuz.Ramazan ayında en kalabalık iftar sofraları bizimkilerdi. Samsun’da binlerce kışı geldi. Bafra’da 500 kişi vardı 3 bin nüfuslu Asarcık’ta bile 350 kişi geldi iftar davetimize. Önümüzdeki yıl Ekim- Kasım aylarında Seçim olacak gibi görünüyor.14-15 ay var. Vaktimiz var yani hazırlanabiliriz. Ben teşkilatımı iyi tanırım. Aday belirlemede sıkıntı yaşayacağımızı zannetmem. Mesela Şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’ı partimize ben getirdim. Bizim adayımız olmasını ben sağladım. 17 İlçemiz ve Büyükşehir Belediyemizi Ak Partiye kazandıracağız. Bunun için bütünüyle yenileneceğiz. Bunun için şimdiden şunu söyleyebilirim. Kimse için ön kabulümde yok, ön koşulumda.
Bakan aday olursa?
Ben Sayın Bakanımızın, “Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağım” diyeceğini zannetmiyorum. Aday olursa Başbakanımıza bu durumu bildiririz Başbakanımız git Samsun’a aday ol” derse kimse buna karşı bir şey söylemez.
SAMSUNSPOR'A YAPILANLARI UNUTMAYACAĞIZ
Samsunspor'umuz zor günler yaşıyor. Kulübümüz ve takımımız yeniden eski günlerinde olacaktır. Bunun için Samsunspor'a ve onun Başkanı Emin Kar'a destek olmak her Samsunlunun boynunun borcudur. Biz Samsunspor için kim ne yapmışsa unutmayacağız. İyilik yapanı unutmayacağımız gibi, kötülük yapanı da unutmayacağız.

Röportaj: Ragıp GÖKER

 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10