• BIST 79.354
 • Altın 125,876
 • Dolar 3,0862
 • Euro 3,3706
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 15 °C
 • PENSİLVANYA GEZGİNLERİ
 • Başbakan'ın kardeşi Hedef HALK'ı övdü
 • TOKİ'den sesimizi duyan yok mu?
 • PENSİLVANYA GEZGİNLERİ
 • Başbakan'ın kardeşi Hedef HALK'ı övdü
 • TOKİ'den sesimizi duyan yok mu?
 • Argan Yağı
 • En çok kullanılan saç şekillendirme makineleri 'Babyliss'
 • Küçük Irmak'ın cansız bedeni bulundu
 • Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı
 • Irak Başbakanı'ndan 'Türkiye' açıklaması
 • Ankara'da ByLock operasyonunda 86 polis tutuklandı
 • Türk hackerlar Adil Öksüz için özel uzman ekip kurdu
 • O vekil, PKK'lı teröristin cenazesine katıldı
 • Facebook beğenisi bakanlıktan etti
 • Çipli kimlik kartları için tarih belli oldu
 • Hanefi Avcı'dan FETÖ açıklaması
 • Galatasaray'ın eski futbolcusu öldürüldü!

ÇALIŞAN SAĞLIĞI, KKKA ÜZERİNE…

CEM ŞAHAN
Dün  OMÜ  Tıp  Fakültesinde, Acil  servisinde  asistan  olarak  çalışan  meslektaşımızın KKKA’lı  bir  hastada  kullanılan  iğnenin  batması  sonucu  Kırım  Kongo  Kanamalı  Ateşi (KKKA) nedeniyle  komada olduğu  haberiyle  uyandım.
İçim  acıdı..
Umarım  sağlığına  kavuşur.
Bu  konuda  sağlık  çalışanın  sağlığı  konusunda  yıllarca  süren ,  bir  ihmal  halen  devam etmektedir.
Geçenlerde  bir  arkadaşım  ihale kanununa  göre  alınan  enjektörlerin  ne  kadar,  kullanılmaz olduğunu  söylüyordu.
En  ucuz,  Çin  malı  medikal  gereçlerin  kullanım  riskleri  konusunda  önemli  bir  denetim yapıldığını da  sanmıyorum.
Eldiven  takıyorsunuz  yırtılıyor,
Dikiş  atacaksınız, ip  kırılıyor..
…………………
Hayat,  geçmişteki  sorulara  verebildiğimiz  yanıtlarla da  şekillenir.
3  yuıl  önce  KKKA  nedeniyle  ölen  sağlık  personeli  hakkında  o  günlerde  yazdığımız  yazı, ne  kadar sorgulanmıştır.
Hangi  yanlışları  saptanmıştır?
Hangi  çıkarımlar  saptanmıştır?
Hukuk  nasıl  bir  adalet  duygusu  uyandırmıştır?
O  günlerde  ‘’Çalışan  Sağlığı’’  başlığı  yazdığım  makaleyi paylaşmak  isterim:
Kamu yönetimsel  ve yerel  süreç  argo  üzerinden  çizme  eylemi  ile  uğraşırken, bu  kentte çalışanlar  iş  ve  gelecek  kaygısı  ile  haklarından  vazgeçebilme  düşüncesini, yoksulluk  ile sağlıksızlık  arasında  çemberin  çıkmaz  yolunda yürürken  her  an  hissediyorlar.Her  söylem, her  gösteri  İSTİHDAM  SAĞLAMA  üzerinden  şekilleniyor  kentlerde….
Son  6  ayda  İŞSİZ  kalma ile  yaşam  sorgusalı  tükenenler  artarken, neon  ışıkları  ile kahvaltı  partileri  sunuyor  bizlere  bu  kentti  şiddet sarmalı  ile  yoğuranlar…
Tabii ki  temel  hakların  bile  sağlanmada  eksiğe  düştüğü  bir  zaman  diliminde,  kentsel baskının  ÇALIŞANLARIN  SAĞLIĞI  kavramı  ve  gerçekliği  ile  uğraşması, küçük  kızın ölümü ile  magazinsel  yaklaşımlardan  ve  taziye  niyetlerinden  ileri  gitmiyor.
Biz  bu  kentte  ORTAK  ÇABA  yı  sorgulamalıyız. Bu  açıdan  Sevgili  Kübra’nın  ölümünü kişileri  yok  ederek  değil  -  ki  süreç  tüm  insanları  çok  üzmüştür-  gerçekler  üzerinden  bir daha  seferkine  HAYIR  üzerinden  şekillendirmeliyiz.  Açık  toplum  olmanın  gereği, akıl  ve etik  açısından ORTAK  ÇABA yı  desteklemeliyiz. 
Hekim  örgütümüzün  bu  konudaki  raporu bu bakış  açısından  değerlendirilmelidir: 
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil servisinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) teşhisi konan hastadan kan aldıktan sonra kazara iğnenin eline batması sonucu hastalığa yakalanan veri teknikeri Kübra Yazım'ın  üzüntü verici  vefatı  son  yıllarda  ısrarla  çağrı yaptığımız  SAĞLIK  ÇALIŞANLARININ  SAĞLIĞI konusunda  Samsun’daki  ihmalleri  gündeme  getirmektedir.
1- Veri  teknikeri  nasıl  iğne  ile  uğraşmaktadır?
2- Veri  teknikeri  nasıl  hastaya  ile  sağlık  hizmeti  sunmaktadır.?
3- Bu  konuda  OMÜ  Tıp  Fakültesi  taziyeyi  açan, bilimsel  ve  hukuksal  takibi  yapıp kamuoyu  ile  paylaşmalıdır.  Odamız  bu  konuda  hukuksal  takip  için  veri  toplama aşamasındadır.
4- Sevgili  Kübra  Yazım  OMÜ de  mesleği  dışında  çalıştırılan  taşeron  bir  işçidir. Şubat 2009 da  hazırladığımız Oda olarak sağlıkta yaşanan yoğun taşeronlaşmaya bağlı olarak taşeron işçilerin hak kayıplarına ve Samsun sağlık ortamına etkilerine yönelik hazırladığı raporumuzu uyarı bağlamında Sağlık Bakanlığı'na, Samsun Sağlık Müdürlüğü'ne, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, Sosyal Güvenlik Kurumu Samsun Bölge Başkanlığı'na ve tüm kamu hastaneleri başhekimliklerine göndermiştik. Kamu kuruluşlarında hizmet alım ihaleleri kapsamında çalıştırılan, alt işveren işçiler ile ilgili sorunların, kamu hastanelerinde işin devamlılığının üstüne tehdit oluşturduğunu  ve  bu  taşeron  işçilerin   ÖNEMLİ  SAĞLIK RİSKLERİ  İLE  KARŞI  KARŞIYA  OLDUKLARINI  BELİRTMİŞTİK.
5- KKKA'nın hastalardan hastalara veya sağlık personeline bulaştığı bilinmektedir. Özellikle KKKA hastasına canlandırma uygulanması sonrası veya kanamaya müdahale sonrası, KKKA hastalığına yakalanan ve kaybedilen sağlık personelleri bildirilmiştir. Endemik bölgelerde hastanede çalışan sağlık çalışanları, özellikle ağız, burun, diş eti, vajina ve enjeksiyon yerinden kanaması olan hastaların takibi sırasında ciddi risk altındadırlar. Sağlık çalışanlarına KKKA enfeksiyonu bulaşması ve ölümler, toplumdaki salgınlarla paralel olarak bildirilmektedir. Literatürde KKKA salgınları sırasında sağlık çalışanlarına bulaşmasıyla ilgili çok sayıda bildirim vardır. Enfekte kana maruz kalan sağlık çalışanlarının yüzde 8.7'sinde ve iğne yaralanması olanların yüzde 33'ünde hastalık gelişmektedir. Perkütan yaralanma en yüksek bulaştırıcılık oranına neden olur. Hastalığın bulaşmasında diğer önemli risk faktörleri, gastrointestinal kanamanın önlenmeye çalışılması ve tanısı konulmamış hastaların acil serviste ameliyata alınmasıdır.  Bu  konuda  Samsun’da  tam  bir  duyarlılık  oluşturulmadığı  ve  istenen  düzeyde kamu yönetimsel  önlemlerin  alınmadığı  gözlenmektedir.
6- 3  yıldır  ısrarla savunduğumuz  taşeron  firma  işçilerinin  sağlık  riskleri  konusunda  eğitimi konusunda  hangi  çalışma  yapılmıştır?
7- Zoonotik hastalıklarla mücadelede görevli olan Veteriner hekimlerin organizasyonu da son derece önemlidir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının mevcut teşkilat yapısı salgın hastalıklarla mücadeleye uygun değildir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak 1935 yılında altına imza koyduğumuz Cenevre Antlaşmasına uygun bağımsız bir merkezi veteriner otoritenin kurulması ve veteriner hizmetlerinin dikey yetki sorumluluk içinde hızlı hareket eden dinamik bir teşkilat yapısına kavuşturulması gerekmektedir.  
8- Kırım-Kongo  Kanamalı  Ateşi  konusunda  il  Hıfzısıhha  toplantılarına  hiç  bir  sağlık meslek  örgütü, sağlık  sendikası, sağlık  çalışanı  derneği  çağrılmamıştır  ve çağrılmamaktadır. Kene  mücadelesini  veteriner  hekimler  olmadan  yapamazsınız. Yapılan ortak  paylaşım  kamu yönetimi  birimleri arasında  kalmıştır.
9- 3  yıl  önce  oluşması  gerekliliği  üzerinde  durduğumuz  ZOONOZLAR  VE  KKKA  KENT KOMİSYONU  gecikmişte  olsa, hızla  oluşturulmalıdır. 
10-Kene  popülasyonu  üzerine  bilimsel  çalışmalar  yapılmamaktadır.  Kene  ilaçlama bilgisizliği  devam  etmektedir.
11- Risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske giymeleri gerekiyor. Bu  konuda tarım  ve sağlık  alanında  bu  konunun  bile  sağlanamadığı  açıktır. Bugün Vezirköprüde  tarım  yapan çiftçileri  gözlediğiniz  zaman  bunun  yapılmadığını  göreceksiniz.
12-Şehir  merkezinde  ve  büyük  ilçelerde  tüm  iyi  niyetli  çabalara  rağmen,  Vezirköprü’de köy  çalışmalarında  6  yılda  hala   bu  konuda  halk  eğitiminin  olmadığı   gözlenmiştir.  Bu eğitim  kapasitesi  açısından  merkezi  otorite  tarafından  organize  edilmelidir.
13- Kan alma ve injeksiyon için en güvenli araçlar kullanılmalı, bunların hastanede kesintisiz olarak bulundurulmaları sağlanmalı ve her vardiyadaki personel bu araçların kullanımı konusunda eğitilmelidir.  Kamu  ihale  Kanunu  bağlamında  alınan  tıbbi  malzemenin sorgulanması  artık  zorunludur.  Bazı  hastanelerde  enjektörler  dahi  gözdem  geçirilmelidir.
14- Samsun’da  hiç  bir  hastanede  SAĞLIK  ÇALIŞANLARININ Sağlığı  konusunda  hukuksal olarak  olması  gereken  komisyonlar  yoktur.  OMÜ  Tıp Fakültesi  bu  konuda  öncü  olmalıdır.
15- En  kısa  sürede  SAĞLIK  ÇALIŞANLARIN  SAĞLIĞI  ÇALIŞTAYI Samsun’da  düzenlenmeli ve  akademik  bilgi  yükseltilmelidir.
16- Sağlık çalışanlarının sağlığı sıkça rastladığımız gibi sadece “bulaşıcı hastalıkların kontrolü programına”, “meslekte tükenmişlik” ve “sağlık kurumlarındaki şiddet” gibi başlıklara indirgenmektedir. Oysa sağlık çalışanlarını tıpkı diğer çalışanlar gibi bir “çalışan” olarak kabul edebilirsek -ki etmeliyiz-, sağlık kurumlarından kaynaklanabilecek riskleri/maruziyetleri çeşitlendirebilsek, sağlık kurumlarında “İşçi Sağlığı İş Güvenliği Yönetim Sistemleri” gibi bir yaklaşımın kapısını aralayabiliriz.
17- Sağlık Kurumlarında “Mesleki Sağlık Birimi-İşyeri Sağlık Birimi” ya da yaygın bilinen adıyla “İşçi Sağlığı, İş Güvenliği Kurulları”  hızla  kurulmalıdır. 
18- Sağlık Kurumlarında İş Güvenliği kuralları ya da başka bir deyişle “Risk Değerlendirme” yapılmalıdır.
Bu yazı toplam 531 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi: 05436409855 Gazete: 03622345410 Faks : 0(362) 234 64 10