• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 28 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 29 °C

Çankaya Nöbeti ( 4 )

HÜSEYİN DERELİ

Türkiye,  27 Mayıs 1960 sabahına Kurmay Albay  Türkeş’in radyodaki boğuk sesiyle uyanır. Kibar ifadeyle TSK, memleket yönetimini ele almıştır.
Seçkinlerin “ Düşükler “ adı verdikleri DP’liler,   Yassıada’da  yargılanırlar. Bayar’ın köpek davasıyla başlayan, Menderes’in bebek davasıyla devam eden 19 dava, 5 Eylül 1961’de sona erer.
MBK komitesi,15 idamdan 4’nü onaylar. Bayar’ın cezası yaşı nedeniyle müebbet hapse çevrilir. Bildiğiniz üzere sabık Başbakan Menderes ile Bakanlardan  Polatkan ve Zorlu   16/17 Eylül 1961 günü İmralı’da; 27 Mayıs’a kurban edilir.
Siyaset şehitlerinin kanı kurumadan seçim sandığı kurulmuştur. Lakin yangından mal kaçırmak isteyenler amaçlarına ulaşamazlar. 15 Ekim’de yapılan seçimde CHP % 37 oy alırken; askerlerin devirdiği DP çizgisindeki üç parti ise oyların % 63’nü toplar.
Seçim sonuçları, Milli Şef İnönü’nün 2. Çankaya hevesini kursağında  bırakır.
Seçkinler Partisi’nin  Cumhurbaşkanı adayı  27 Mayıs’ın lideri Cemal Aga olur.
Ancak ortada, ortadan kaldırılması gereken  Samsun’lu bir tehlike vardır !
Hukukçu olan Prof. Dr. Ali Fuat Başgil  Samsun’dan Senatör seçilmiştir. Yeni seçilen 120 milletvekili ve senatörün imzaladığı “ Bağlılık Belgesi “ cebindedir. Adının duyulması  üzerine Ankara karışır…
Çankaya ve  Başbakanlık’ta toplantı üstüne toplantı yapılır. Milli Birlik Komitesi üyeleri, konuşmaları gereken siyasetçi, gazeteci ,yazar ve akademisyenlerle münasip bir lisanla görüşürler. Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’na çay içmeye davet edilir(!).
Ertesi gün mümtaz Türk Basını’nda kıyamet kopar. Üniversiteler ayağa kalkar. Neticede söylenen “ Ordunun sempatiyle bakmadığı, Atatürkçülüğüne inanılmayan ve laikliğinden şüphe edilen Başgil ‘in aday olması zinhar mümkün değildir“.
Sözlü uyarıların işe yaramadığını anlayan askerler 24 Ekim günü Çankaya’ köşkünde siyasi parti genel başkanlarıyla, kuvvet komutanlarını bir masa etrafında toplamayı akıl ederler. Çankaya Zirvesi’ne  150’ye yakın üst rütbeli subay da misafir olarak  tanıklık eder…
Yaklaşık üç saat süren zirvenin ardından siyasi tarihimize nur topu gibi ışık saçan bir demokrasi taahhütnamesi imzalanır. Liderler“ Siyasi partilerin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermeyeceklerini ve Gürsel’in seçilmesi için elden gelen gayreti gruplarında göstereceklerini “ büyük bir huzurla  taahhüt etmek zorunda kalırlar…
Bu sırada tehlikenin İstanbul’dan Ankara’ya gelmesi engellenememiştir. Başgil, Ankara’ya gelir ve bir otele yerleşir. Otel arı kovanı gibidir. Ancak saat 19 sularında başbakanlıktan gelen bir subayın kendisini beklediği haberi verilir.
Başgil  bir süre sonra yanında Samsun milletvekili Ali Fuat Alişan ve bir grup arkadaşıyla birlikte Başbakanlık’ın yolunu tutar. Orgeneral Fahri Özdilek ve Sıtkı Ulay’la  görüşür.
Askerler,adaylıktan çekilmesini isterler. Kibarca tehdit ederler. Meseleyi anlayan Başgil ardından parti liderleriyle görüşür. Liderler, Başgil’in arkasında duramazlar. Kendisine adaylıktan çekilmesini tavsiye ederler. Aksi halde mecliste linç edileceğini Hoca’ya söylerler.
Başgil gece saat 05:00’ de  bir taksiyle Ankara’yı terk eder…Ertesi günün gazetelerinde  olup bitene ilişkin tek satır haber yoktur !
Böylece içerden ve dışarıdan fiilen kuşatılan meclis hizaya sokulmuş, 607 üyeden 434’nün oyunu alan Cemal Gürsel  reisi cumhur olmuştur.
Netice itibarıyla özgürlükçü 1961 Anayasası’ nın getirdiği demokratik süreç tıkır tıkır işlemiştir.
Eeee ne de olsa egemenlik kayıtsız şartsız milletindir !

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10