• BIST 113.433
 • Altın 162,556
 • Dolar 3,7951
 • Euro 4,6867
 • Samsun 7 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 11 °C
 • Ordu 7 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 9 °C
 • Amasya 5 °C
 • Rize 9 °C
 • Trabzon 9 °C

Çarşamba’da çıta yüksek ‘bu hizmet kurumsallaşmalı’

Çarşamba’da çıta yüksek ‘bu hizmet kurumsallaşmalı’
‘’Çarşamba için çok görülen projeleri yapmak bize nasip oldu’’ diyen Çarşamba’nın Ak Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, bir dönem daha görev yaparak hizmetlerini kurumsallaştırmak istediğini belirtti
Teşkilat içersinde hiç kimseyle problem yaşamadığını da dile getiren Dündar, bir önceki seçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığının konuşulmasının kendisini gururlandırdığını ama o zamanki gelişmelerin kendi bilgisi dışında gerçekleştiğini anlattı.
O bir fenomen
Çarşamba halkı onu çok beğeniyor, yeniden aday olursa eğer, anket verilerine göre seçmen desteğinin yüzde 70’in altına düşmeyeceği belirtiliyor.
Ve fakat
Yeniden Çarşamba Belediye Başkanı olmak için aday adayı olarak başvuruda bulunduğu AK Parti tarafından aday gösterilip gösterilmeyeceği henüz kimse tarafından net olarak bilinmiyor.
Hüseyin Dündar’dan söz ediyorum.
Kendisini ilk kez, Hedef Halk Gazetesi için hazırlanan ‘Samsun’un Doğu Sahili’ adlı özel ek çalışması sırasında tanımıştım. Köşe Yazarlığı bu röportajların kaleme alınması görevinin yanı sıra gazetenin yan yayınları olan eklerin de editörlüğünü yürütüyorum. Daha sonra, yaz aylarında başlattığımız seçim yazıları sırasında Çarşamba’da yaptığım saha çalışmasında halkın ona olan desteğine tanık oldum.
O zaman, ’’Bir önceki seçimde, Büyükşehir koltuğu için alternatif gösterilmesi boşuna değilmiş ’’ diye düşünmüştüm.
19 Ocak 1971 doğumlu Hüseyin Dündar. Çocukluğu, doğduğu yer olan Çarşamba’ya çok yakın Ömerli Köyünde ve ikinci bir evlerinin bulunduğu orta mahallede geçmiş Hüseyin Dündar’ın.
Tarımcı bir ailenin ferdi olan Hüseyin Dündar’ın çocukluğunda köyde olduğu zamanlarda çeltik tarlasında, şehirdeyken de babasının komisyoncu olarak işyerinin bulunduğu Çarşamba Hal binasında geçmiş.
İlkokulu Ömerli köyünde okuduğunu söyleyen Dündar, Ortaokulu ise Samsun İmam Hatip Lisesinde okumuş. Samsun’da okula başladığı ilk yılı Kazım Orbay ilkokulunda öğretmen olan amcasının evinde geçirmiş.
Daha sonra öğrenimine ailesinin de haberi olmadan girdiği devlet parasız yatılı sınavını kazanarak devam etiğini söylüyor Hüseyin Dündar, yatılı okuduğu altı yıl boyunca hafta sonları Çarşamba’ya gidip gelmiş. Okula başladığımda müdürümüz Remzi Yavuz’du ama diplomamda daha sonra kayınpederim olacak olan Beşir Toprak’ın imzası vardı.
İSTANBUL HUKUK FAKÜLTESİNİ KAZANINCA GURBET BAŞLAR
İlk, orta ve lisede çok başarılıydım, Her dönem takdir ve teşekkür belgesi alırdım. 1989 yılında liseden mezun olunca girdiğim Üniversite sınavında da başarılı oldum. İlk sınavda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım.  Hukuk Fakültesindeki öğrenciliğimde başarılı geçti. Okulu zamanında bitirerek Samsun’da Avukat Arif Yılmaz Üney’in yanında staja başladım. İlerlemiş yaşına rağmen mesleğini sürdüren Arif Yılmaz Üney’den çok şey öğrendim, cemiyet içersinde yer almamda bana önemli katkıları olmuştur
İLİM YAYMA CEMİYETİNİN RAHLE-İ TEDRİSİNDEN GEÇTİM
Aralarında Korkut Ozal, Adnan Kahveci, Hasan Celal Güzel gibi Türkiye’de muhafazakâr sağ siyasetin oluşmasına önemli katkıları olmuş, Türkiye’de herkesin saygı duyduğu muhafazakar isimlerin Neşv-ü Nema (Gelişim) ettikleri bu yapının ben de rahle-i tedrisinden (Ders almak) geçtim. Bu yapı muhafazakâr dünyada herkes tarafından kabul görür. İstanbul’daki öğrencilik yıllarım boyunca cemiyetin Vefa Lisesi karşısındaki o meşhur yurdunda kaldım. Bu cemiyetin üniversite bulunan her yerde şubesi vardır.
MİLLİ GENÇLİK VAKFI VE REFAH PARTİSİ İLE TANIŞMA
Fakülte eğitimim süresince Fatih Milli Gençlik Vakfına gidiyordum. Burada gerek çok şey öğrendim, vakıftaki günlerim siyasi kimliğimin gelişmesine önemli katkılar yapmıştır. Bu arada Refah Parti’sinin Fatih İlçe teşkilatına da gidiyorduk. Mehmet Ali Şahin Fatih ilçe başkanıydı, kendisi de bir avukat olan Mehmet Ali Şahin Beyle tanışmış, parti çalışmalarına başlamıştım.
ÇARŞAMBA’DA AVUKATLIK YILLARI
Hukuk Fakültesinden 1993 yılında mezun olmanın ardından stajımı da tamamlayınca Çarşamba’da avukatlığa başladım. 8 Yıl avukatlık yaptım. Bu sürede  Ersoy Üstay’ın başkan olduğu Samsun Barosu yönetimine seçildim. Bir süre baro yönetiminde görev yaptım. O günlerin de mesleki anlamda gelişme göstermemde ve cemiyetçiliği öğrenmemde önemli bir yeri vardır. Bu arada1997-1998 yıllarında askere gittim. 18 ay boyunca disiplin subayı olarak askerlik yaptım.
27 YAŞINDA FP KURUCUSU OLDUM
Refah Patisi’nin kapatılmasının ardından Fazilet Partisi kurulmuştu. Henüz askerden de yeni gelmiştim 27 yaşındaydım Çarşamba ilçe teşkilatını kurmam istendi. Kurucu Başkanı olduğuma dair belgede Recai Kutan’ın imzası var. Hemen arkasından yerel seçimler denk gelmişti. Benim aday olmamı istediler onu da kabul etmedim. İlçe Başkanı olarak kampanyalarında aktif rol aldığım o süreçte başarılı bir seçim dönemi geçirdik, 3 beldede seçimi kazandık. 
YENİLİKÇİ KANATI DESTEKLEDİK.
Recai Kutan’ın kurucu başkan olarak girdiği Fazilet Partisinin o ilk kongresinde biz, Yenilikçi kanatın adayı olarak Genel Başkan adayı olan Abdullah Gül’ün yanında yer aldık. 
FUAT KÖTAŞ AK PARTİ İLÇE BAŞKANI OLMAMI İSTEMİŞTİ
2002 yılında Fazilet Partisinin de kapatılmasının ardından bilindiği gibi Ak Parti kurulmuştu. Ak Parti’den Fuat Köktaş Çarşamba ilçe Başkanı olmamı teklif etti. Ben ise teşkilatımız içersinden başka bir ismin daha uygun olacağını düşünüyordum. Bu düşüncemi Fuat Bey’e de ilettim.Eksik olmasın Fuat Bey, bu düşüncemizde bize hak verdi ve o dönem başka bir arkadaşımız ilçe başkanı oldu.
MİLLETVEKİLİ OLMAK İÇİN BAŞVURMADIM
Ak Parti’nin kurulmasının ardından biliyorsunuz hemen seçim kararı alınmıştı. 30 yaşındaydım, milletvekili olabilmek için gerekli vasıflara sahiptim. O seçim sürecinde teşkilat içersinden milletvekili adayı olamam istenmişti. Ancak ben başvuru yapmadım. Aklımda Çarşamba Belediye Başkanı olmak vardı 2004 ‘teki yerel seçimlerde Çarşamba Belediye Başkanlığına aday adayı oldum. O seçimde 6-7 aday adayı daha aday olmak için başvurmuştu. ‘’Çarşamba Kent Vizyonu’’ adlı projemiz kabul gördü. O projemizle seçimleri de farklı kazandık.
ÇARŞAMBA’NIN TOPRAKLARINDA BÜYÜDÜM
Ben bu Çarşamba topraklarının çocuğuyum, bu topraklarda büyüdüm. Çarşamba’nın nehri, Yeşilırmağı seyrederek, onu yaşayarak büyüdüm. Bu toprakları bilirim. Mayıs ayında doruğa çıkan toprak kokusunu ruhumda hissederim, toprağın o tavını almaya başladığı o anları çok iyi bilirim
MESLEK YÜKSEK OKULUNDAN 3. ÜNİVERSİTEYE GİDEN BİR YOL
Çarşamba Kent Vizyonu adlı projemizin son aşaması ırmak kenarının düzenlenmesiydi. 2009 seçimlerine girerken büyümüş, gelişmiş ve şehirleşmiş bir Çarşamba vaat ettik. Meslek Yüksekokulundan sonra Üniversite Kampusu oluşturmayı seçim beyannamemizin içine koyduk. Hayırsever Mustafa Güneşdoğdu Çarşamba’da okul yaptırmak istediğini söylemişti. Onu fakülte yaptırması için ikna ettik. Üniversite, belediye ve hayırsever olarak üçlü imza ile önce Hukuk fakültesini kurduk. Sonra da İletişim Fakültesini açtık. Hukuk Fakültemiz bu sene ilk mezunlarını verecek. YÖK’ten kararı çıkan İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin kuruluş çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu süreçte ortaya koyduğumuz yönetim anlayışına duyulan güvenin tezahürü olarak görüyorum ben bu durumu. Rektörlüğümüz tarafından sıcak bakılan bir önemli proje olan Samsun’un 3. üniversitesini Çarşamba’da kurmak büyük hedefimizdir. Önümüzdeki süreçte bu hedefi gerçekleştirmek için çalışacağız.
ESKİ STADIN ORADA YENİ BİR ŞEHİR DOĞUYOR
Stadyumu ve sebze halini taşıdık orada şimdi 50 dönümlük alanda yeni bir şehir doğuyor. 2009 yılında Şeker Fabrikasının arazisi içersinde atıl durumda bulunan bir alanı satın aldık. Oraya 70 dönümlük alana spor tesisleri kompleksi kurduk. Bir stadyum yaptık. Bir bölümünü de TOKİ ile anlaşarak konut yapık Belediyemize 28 daire aldık ve onları satarak 3 milyon lira gelir elde ettik. Bir önemli projeyi daha uygulama koyduk Eski stadyum ve halin olduğu alanda altında 500 araçlık oto parkı olan çarşı ve pazarlarıyla yeni bir yaşam alanı kuruyoruz. Burada 320 konut yapılacak. Bize verilecek konutların satımından 40 milyon liralık gelir elde edeceğiz ve bu nedenle bu önemli projeyi de böylece belediyenin kasasından para çıkmadan yapmış olacağız.
YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI
Önümüzdeki süreçte uygulamayı düşündüğümüz bir başka prestij projemizde Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nı kurmaktır. Altyapısı ile ilgili yapımın bir kısmı DSİ tarafından başlatılmış olan bu proje için ilk önce ırmak kenarında hazineye ait 400 dönümlük bir alanın belediyemize tahsis edilmesini sağladık. Proje bu alan üzerin uygulamaya konulacak. Proje kapsamında içersinde su basar ormanları, su sporlarına uygun spor tesisleri ve uluslararası standartlara uygun parklar kurulacak. Binicilik tesislerinin de bünyesinde olacağı parkta ayrıca balık yetiştirme alanlarının ve balık avlama alanları olacak. Doğal yaşam parkında bütün bunların yanı sıra bir de otantik çarşı kurulacak. Bu park yöresel mimarisi ve konaklama tesisleriyle Çarşamba Belediyesinin bu bölgeye bir armağanı olacak.
HALKIMIZLA İKİ KEZ YAPTIĞIMIZ SOSYAL SÖZLEŞMEYİ YENİLEMEK İSTİYORUM
6360 sayılı Büyükşehir yasasıyla Nisan ayından itibaren 120 köyümüzde de aynı ciddiyette hizmet vermeye başlayacağız.  2004 ve 2009 yıllarında halkımızın bana verdiği desteği ben Sosyal Sözleşme olarak adlandırıyor ve öyle görüyorum. Bu sözleşmemizi yeni dönemde köylerimizle birlikte yenilemek istiyorum.
HİZMETİMİZİ KURUMSALLATIRMAK İÇİN BİR DÖNEM DAHA İSTİYORUM
2 Dönemlik belediye hizmetimiz süresince hayal ürünü olarak adlandırılan ve çoğu kişi tarafından ‘Bu da yapılır mı’ denilen işleri yaptık. Tarzımız ve üslubumuzla Çarşamba için çok görülen işleri yapmak bize nasip oldu. Bir dönem daha bu vazifeyi yaparak hizmetlerimizi kumsallaştırmak için yetki istiyorum. Hizmetlerimizin sürdürülebilir olduğunu kanıtlamak istiyorum. 5 yıl daha vazife yapmak için kendimi sorumlu hissediyorum.
DİKTİĞİM AĞAÇLAR ORMAN OLSUN
Şunu samimi duygularıma ve yürekten söylüyorum. Çarşamba halkı bana inandı. Ben hizmetlerimin her birini bir ağaç gibi görüyorum bu nedenle diktiğim bu ağaçlar orman olsun istiyorum. Çünkü Çarşamba alelade bir yer değil. 1326 yılında vefat eden Gazi Hasan Beyin mezarı bu topraklardadır. Çarşamba 12.Yüzyılda Müslüman olmuş ve o yüzyıldan bu yana Müslüman kalmış bir vatan toprağıdır. Bu toraklar Gazi Hasan Beyden bu yana bize emanettir. Bu emanete kendimi hizmet etmek için vazifeli görüyorum.
Seçim arenasında adeta ‘tek başına’...
Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, 2014 yerel seçimlerinde Samsun’da bir boyutu daha ortaya çıkardı. Büyükşehir dahil bir çok ilçede AK Partili başkanların bulunduğu seçim bölgelerinde ‘aynı partiden aday adayları’ çıktı. Çarşamba’da ise Dündar tek başına. Seçmenin desteği arkasında ‘başkanlığına kesin bakılan’ tek isim.
KİMSEYLE KAVGALI DEĞİLİM
Ak Parti içerisinde kimse ile bir kavgam yok. Netice itibariye siyaset yapıyoruz. Bir dönem önce Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığımı bazı Milletvekillerimiz gündeme getirmiş. Bununla gurur duymakla birlikte bu gelişmenin benim bilgim dışında geliştiğini söylemek isterim.
PROJELERİMİZ ÇARŞAMBA’NIN GURURU OLDU...
O proje kapsamında ada projesinin yanı sıra köprü projesi de vardı. Ada parkı tamamladık, Çarşamba halının hizmetine sundu. Eskiden o adaya Çarşamba’nın çöpü dökülüyordu. Şimdi Çarşamba’nın gurur projesi oldu. İkinci projemiz ise köprü projesiydi. Atatürk’ün emriyle kurulmuş Çarşamba köprüsü çok özel bir yapıdır. Arabaların aynası kollarına çarpmasın diye insanların köprü üzerinde yaya gidiş ve gelişlerine dikkat ettikleri bir yapıdır. O köprüyü trafiğe kapattık. Bir başka prestij projemiz de otogar ve Hal’in taşınmasıydı onları da gerçekleştirdik
Başkan Özgeçmiş
1971 yılında Çarşamba da doğdu.
Orta ve Lise Öğrenimini 1989 Yılında Samsun'da Tamamladı. 
Aynı yıl kazandığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden
1993 Yılında Mezun Oldu.
1994-1995 Yıllarında Askerlik Görevini İfa etti. 
1996-2004 Yıllarında Memleketi Çarşamba'da Serbest Avukatlık Yaptı. 
Ekim 2002 Yılında Samsun Barosu Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi.
28 Mart 2004 ve 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde belediye başkanlığına seçildi ve halen bu görevine devam etmektedir. 
Başkan Dündar Evli ve İki Çocuk Babasıdır.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10