• BIST 116.316
 • Altın 161,866
 • Dolar 3,7869
 • Euro 4,6634
 • Samsun 9 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 11 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 8 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 9 °C

CİHAD, VATAN SEVGİSİ VE YAPAY ZEKA

ALİ ONUR ŞAHİNOĞLU

İlk olarak eğitim öğretim müfredatına cihadın eklenmesiningerekip gerekmediğinitartışmaya başladık.

Her zaman olduğu gibi bir tartışmaya başlama noktasındaki başarımızı nihayete erdirme noktasında gösteremeden ikinci bir tartışmayı açtık: Cihad nedir?

Bazıları uzun uzun cihadın savaşmak, dövüşmek anlamında olmadığını, olayın başka yerlere çekildiğini dile getirdi.

Diğer bir kısım cihadın nefsi köreltmekten ibaret olduğunu söyledi.

Sonra üçüncü bir ekip daha çıktı.Bu kişiler ise cihadın ülke sevgisi olduğunu söylediler.Hadibuyrun bakalım!

Neticede herkes ortaya iyi kötü bir fikir atıp rahatladı.Geldiğimiz aşamada halkın büyük bir kısmı tartışmanın ne olduğunu, neden çıktığını ve nasıl sonlandığını hala bilmiyor.Zaten araştıran sorgulayan bir millet de değiliz.

Diğer bir kısım ise anlaşma üzerinden değil, tartışma üzerinden taraf oldu.Onlara zaten bir faydamız olmaz.

Bakınız ben pencereden devrimin gelişimini izlerken yaverinin “Hangi taraftayız?” sorusuna “Hele bir sabah olsun bakalım,” cevabı veren Talleyrandmisali, kazanan kim olursa olsun paralarını saymaya devam eden yazarlar gibi düşüncesini şartlara göre umarsızca budayan biri değilim.

Bilenler bilir, daha bu köşede ilk yazmaya başladığımda bu konuya değinmişliğim de vardır.

Büyükcihad nefse karşı verilen mücadeledir.Bu aynı zamanda İslamiyet’in diğer dinlerle de en yakın olduğu konudur.Bu isebahsedilen mücadelenin evrensel olduğunu, gerçek anlamda insan olmaya giden yolun bir realite olduğunu gösterir.

Ama gelin görün ki işi sadece nefis mücadelesi fikrine hapsetmek pek akıllıca olmaz.Bu toprakların çocukları gerektiğinde kendilerini savunmayı bilmelidirler.Savunma işi ise arka planına bir değer yerleştirdiğinizde ortaya çıkar.Hiç bir ideali olmayan insan ve ya toplum kendini ve ülkesini niye savunsun?

Bilirsiniz meşhur hikayeyi, tavşan bir gün kargaya “Keşke ben de senin gibi hiçbir iş tutmadan rahat rahat oturabilsem,” diye hayıflanır.”İstersen sen de yapabilirsin,” diye karşılık verir karga.Tavşan “Peki,” deyip hiç hareket etmeden öylece oturmaya başlar.Sonunda tilki çalıların arasından çıkar, tavşanı öldürür.Kıssadan hisseyi açıklamaya bile gerek yok.

Kaldı ki, nasıl mücadele edileceğini bilmeyen kişi, yaranın anlamını ve onu sarmayı da bilmez.

KONTROL

Darbenin kontrollü olduğunu savunmak kadar buna karşı çıkıp “Nasıl kontrollü darbe olur hemşehrim! Bak 300 kişi öldü,” diyerek bütün savunmayı bununla sınırlamak da o kadar yanlıştır.

Bu tartışmadaki savunma, hayatını veren şehitler üzerinden yapılamaz.

Hayatını verenler kişiler ve ya partiler için değil, vatan düşüncesiyle o gece dışarı çıkmışlardır.Bahsettiğimiz motivasyon milletimizin kodlarında her zaman var olagelmiştir.

Bunun izini sürdüğünüzde,

“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır,” ’a rastlarsınız.

“Vatan toprakları kanla alınmıştır, ancak alındığı fiyata satılır,” ’a rastlarsınız.

“Ormanlarımdan bir ağaç kesenin başını keserim” ‘e rastlarsınız.

“Vatan sevgisi imandandır” ’a rastlarsınız.

“Senin töreni kim bozabilir?” ‘e rastlarsınız.

İNSAN İNSANA KARŞI

Belki takip edenleriniz olmuştur.Geçtiğimiz haftalarda teknoloji ve bilim dünyasının önde gelenleri yapay zeka konusunda sıkı bir kavgaya tutuştu.

Zuckerberg’in başını çektiği grup yapay zekanın abartıldığını düşünürken, ElonMusk, Stephen Hawking gibi daha temkinli olanlar, onu yapay zeka hakkında bir şey bilmemekle suçlayıp bu konuda yapılan çalışmalarda dikkatli olunması gerektiğini belirttiler.

Daha tartışmaların üzerinden çok geçmemişti ki Zuckerberg yapay zeka çalışmalarını askıya aldıklarını duyurdu.

Sebep ise üzerinde çalıştıkları yapay zekanın İngilizceyi yetersiz görüp, kendi dillerini oluşturmaları ve aralarında insanların anlayamadığı bu dilde iletişim kurmaya başlamaları oldu.

İşin ciddiyetini göstermesi bakımından önemli bir gelişme.

Bundan iki hafta önce de başka bir çalışmada yapay zekâya insana motivasyon sağlayacak bazı posterler yaptırmaya çalıştılar.

Sonuç tam bir hüsranoldu.Pozitif enerji vermesi gereken posterlerkısaca, insanın nefes almasının bile ziyan olduğunu anlatan karamsar sloganlara dönüştü.

Bir posteriniçeriği ise en ilginciydi:

Paniklemeye devam edin!”

Bunu öğrendiğimde ExMachina adlı filmde yapay zeka Ava’nın onu programlayan Nathan’a sorduğu şu soru geldi aklıma: “Senden nefret eden bir şey yaratman çok ilginç değil  mi?”

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10