• BIST 108.541
 • Altın 173,752
 • Dolar 4,0955
 • Euro 4,9888
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 16 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 19 °C
 • Trabzon 17 °C

Çocuk Parası

ŞÜKRÜ KARAMAN

Kadınların çalışma yaşamında doğum yapmalarından, anne olmalarından ötürü hep ayrı, ayrıcalıklı bir yeri vardır.

Kadınlar bu özelliklerinden ötürü iş yaşamlarında bir takım yasalarla daha korunaklı, avantajlı konumdadır.

Korunaklı ve avantajlı yasalardan en önemlisi doğum yardımına ilişkin olanıdır. Kadınlar çoğunlukla çocuk sahibi olabilmekle kariyer yapabilmek arasında bocalamakta, kaygılar taşımaktadır.

Kaygıların giderilmesi için çalışma mevzuatında doğum yapan kadınlara önemli haklar ve yardımlar mevcut. Bu haklardan ilki, kadın çalışanın kural olarak doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz olmak üzere toplamda 16 hafta çalıştırılmamasına yönelik olanı.

İş yasasına göre kadın çalışan isterse, doktorun da onayı olursa doğuma üç hafta kalıncaya dek çalışabilecek. Hamilenin doğumdan önce kullanmadığı beş hafta izin süresine eklenebilmekte.

Ancak, izin süresi kadın çalışanın dinlenmesini sağlarken ücretinden yoksun bırakmaktadır.

Buna yönelik olarak, yani kadın çalışanın doğum öncesi kullandığı izin süresinde ücretinden yoksun kalmaması amacıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasının 18. maddesi ile geçici iş göremezlik ödeneği uygulaması getirildi. Bu ödenek, kişinin çalışmasına engel bir hastalık, kaza ve hamilelik gibi durumlarda belirli oranda gelir güvencesi sağlıyor.

Kadın çalışan adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmemişse geçici iş göremezlik ödeneği verilmiyor.

Geçici iş göremezlik ödeneği hamilelik ve doğumdan ötürü kadın çalışanın yukarıdaki süreler boyunca çalışmayacağı her gün için verilmekte.

Doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz olmak üzere toplam on altı haftanın dışında kadın çalışanın hamilelik nedeniyle doğumdan önceki sekiz haftadan önce rapor alması halinde bu süre için hastalık sigortasına ilişkin şartlar gerçekleşirse ödeme yapılıyor.

Hamilelik ve doğum nedeniyle ödenecek geçici iş göremezlik ödeneğinin miktarı yatarak tedavilerde prime esas günlük kazancın yarısı, ayakta tedavilerde ise bu kazancın üçte ikisi kadar.

Sosyal güvenlik kapsamında kadınlara getirilen ikinci koruma ve yardım, emzirme ödeneğidir. İş sözleşmesi ile çalışan sigortalılara ve bağımsız çalışan sigortalılara 122 lira yardım yapılmaktadır.

SGK’dan doğum sonrası alınan yardımların yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kadınlara doğum parası da ödenmektedir. 

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için bakanlık kadınlara doğum yardımı veriyor.

Bakanlık tarafından ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 lira ödeniyor. Bu paranın alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Düzenlemeye göre, doğum parasından yaralanmak için annenin ya da babanın veya her ikisinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Mavi kartlılar da (izinle Türk vatandaşlığından çıkıp başka ülke vatandaşı olanlar) doğum parasından yararlanabiliyor.

15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğumlar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, il müdürlüklerine başvurularak çocuk parasından yararlanmak mümkün.

Yasanın taşıdığı şartlara uygun olan aileler, birinci çocuk için 330, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için de 600 lira yardım alabiliyor.

Devlet haklar ve avantajlar tanımasına karşın, ne yazık ki bazı kendini bilmez magandalar kadına baskı uygulamakta, onurunu ayaklar altına almakta.

Gözü dönmüş kişilerin kadına baskısı cinayet, şiddet, taciz, dayak gibi çağdaş ülkeye yakışmayan bir şekilde yaşamın her alanında her gün kendini göstermekte. Bu kişiler arasında en üst düzeyde eğitim alan da var, okuma yazma bilmeyen de.

Ah bir de bu önyargıyı, demode zihniyeti, bakış açısını değiştirsek öyle hoş olacak ki.

Ama gazetelere her gün yansıyan haberler bu güzel dileğimizi, umudumuzu hep törpülüyor.

Yine de kadının giderek hak ettiği saygınlığa kavuşacağına sevgi, saygı göreceğine inancımız tam.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10