• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 12 °C
 • Ordu 18 °C
 • Sinop 10 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 21 °C
 • Trabzon 26 °C

'Çok şey istemiyoruz sadece insanca yaşam'

'Çok şey istemiyoruz sadece insanca yaşam'
Gazi Devlet Hastanesi önünde 396 gündür eylem yapan taşeron işçiler, "Hukuk mücadelesini kazandık. Çok şey değil, işimizi istiyoruz" dedi

Gazetemiz Editör Ekibi, 'Kahvaltı buluşmaları' programında dün farklı bir ortamda Gazi Devlet Hastanesi önünde 396 gündür eylem yapan Dev-Salık-İş Sendikası üyesi taşeron işçilerle birlikteydi. Sendika İl Temsilcisi Yüksel Arslan ve eşi Selma Arslan, Cemalettin Kömpe, ekibimizi eylem çadırında kahvaltıda ağırladı.

Gazi Devlet Hastanesi'nde işine son verildiğinde hastane önünde bugün 396 günü bulan eylemin başlamasının ilk adımı olan Dev-Sağlık-İş Sendikası Üyesi Cemalettin Kömpe, işine son veren hastane Başhekimi Op.Dr. Ahmet İsmailoğlu'na kendi elleriyle kahvaltı tabağı hazırladı. Kahvaltıda gazetemiz ekibinden Mehmet Yazıcı, Başhekimlik Özel Kalem'i arayarak Op. Dr. İsmailoğlu'na bahçede kahvaltı davetinde bulunduğumuzu belirten bir mesaj bıraktı. Ancak başhekim kahvaltımıza katılmadı.

Kahvaltı çadırda olunca biz de peynir-simit yemeyi tercih ettik. Gönülleri ile zenginleştirdikleri kahvaltı masasında ayaküstü keyifli bir sohbet gerçekleşti. Hastane bahçesinde kurulu küçücük çadırın önünde ısınmak için kurdukları sobanın az da olsa yaydığı ısıda demlenen çayın tadı başka oldu.

İşçiler, bir yılı aşan eylemlerinde yaşadıkları sıkıntıları, eylemlerinin hayatlarına yansıyan olumlu ve olumsuz yanlarını ve en unutamadıkları anlarını anlattı. Onlar işlerine geri dönebilmek için mücadele ediyordu ve bu direnişi gerçekleştirdikleri için oldukça mutluydu.

Acısıyla tatlısıyla
çadırda hayat

Bu eylem onların hayatına neler getirdi neler götürdü diye sorduk. Cemalettin Kömpe eşinden boşandığını söyledi. Kadriye Esra Savaşlı ise birkaç gün önce dünya evine girmiş. İl Temsilcisi Yüksel Arslan ise henüz 1 yıllık evli iken işinden olmuş.

Hukuksal mücadele veriyorlar

Cemalettin Kömpe, Ali Arslan Şahin, Selma Yılmaz Arslan, Esra Savaşlı, ve Cemal Şimşek zaman içinde işini kaybeden sendika üyesi işçiler. İşçiler şuan, sendika, sahte imza, dün itibariyle 4'ü işe geri iade kararı olmakla birlikte 6 işe iade davası, kaçak işçi çalıştırma davası ve 'çadır davası' dedikleri güvenlik görevlileri ile aralarında geçen husümet davası olmak üzere bir çok hukuksal mücadele veriyor. Mahkemenin işe iade kararlarını sevinçle karşılayan Sendika üyesi taşeron işçiler, şimdi Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'dan bir adım bekliyor.

Sendikalı işçilere işlere iade olduktan sonra çadırı özlemez misini? diye sorduğumuzda anlamlı bir yanıt aldık: "Biz insanca yaşama hakkı istiyoruz. Neden özleyelim ki!" Bu sözler onların eylemlerinde neden ve nasıl bu kadar uzun süre direndiklerinin en açık şekliydi. Bir de CHP'den istekleri vardı. "CHP'li belediyeler taşeronluğu kaldırmak için bir çalışma yapabilir."


İşte çadır eylemi ile ilgili bugüne kadar yaşanan olayların özeti:

Eylem nasıl başladı?

Dev-Sağlık-İş Sendikası İl Temsilcisi Yüksel Arslan'a eylemlerinin 1 yılı aştığını hatırlatarak işlerini kaybettikleri için nasıl hayatta kalmaya çalıştıklarını sorduk: Cevap aslında belliydi: "Yakınlarımızın yardımı ile geçinmeye çalışıyoruz." Arslan, eylemin aslında Gazi Devlet Hastanesi çalışanı Sendika Üyesi Cemalettin Kömpe'nin işten atılmasıyla başladığını söyledi. Kömpe sendikaya 3 aylık üye iken Karayollarında kamyon boşaltma işine alınmak isteniyor. Ayrıca Kömpe 20 gün yıllık izin istedi ancak yönetim bunu kabul etmedi. Kömpe'de Karayolları'na gönderilmeyi.. Eylemci işçiler olayı şöyle özetledi: "Tek suçumuz Dev-Sağlık-İş Sendikası Üyesi olmak ve izin hakkımızı kullanmak istemek. Olayda böyle başladı."


Valilik önünde eylem

26 Mart 2011 tarihinde işçiler grev çadırlarını Samsun Valiliği önüne taşıdı.
Samsun'da Gazi Devlet Hastanesi'nde iş akdine son verilen 2 işçiye destek amacıyla yürütülen eylemde işçiler, hastane önündeki grev çadırını valilik önüne taşıdı.

Kendilerini zincire vurdular

26 Haziran 2001'de Cemalettin Kömpe ve Ali Şahin, İşçiler, İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylemlerini sürdürmek istediler. İşten çıkarılan 2 işçi kendini sağlık müdürlüğü binasının yanındaki çiçeklik demirlerine zincirledi. Sendika Başkanı Yüksel Arslan, üyeler Fatih Özçelik, Ümit Uysal ve Yaşar Ölmez giydikleri grev önlükleriyle işçilere destek verdi. Slogan atıp, ellerindeki pankartlarla haksızlığa uğradıklarını anlatmaya çalışan işçilere, bazı gruplar da destek verdi. Polisin uyarıları üzerine zincirleri açmayan ve eylemi sonlandırmayan işçilere çevik kuvvet müdahale etti.

Hastane çatısında pankartlı eylem


26 Mayıs 2011 tarihinde ise işçiler eylemlerinin 120. gününde idi. Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi 2 işçinin mücadelesi intihar girişimiyle devam etti. İşten çıkarılan işçilerden Cemalettin Kömpe (42), poliklinik kısmının çatısına çıkarak pankart astı. 'Atılan işçiler geri alınsın' yazılı pankart yanında oturan eski acil servis görevli işçi, işe geri alınmasını talep ederek, 2 çocuğunun ortada kaldığını, 120 gündür kimsenin taleplerini ciddiye almadığını belirtti.


Bakan Demir'in geleceği okulun bahçesinde kendilerini zincirlediler

30 Mayıs 2011 tarihinde Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi 2 işçinin mücadelesi 124. günde ise Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in geçeceği okulun bahçesinin girişine zincirlemekle devam etti. KENTGES projesi ödül törenine Vali Hüseyin Aksoy da katılacaktı. Gazi Devlet Hastanesi'nin hemen önünde bulunan programa Bakan Demir'in katıldığını öğrenen isten atılan 2 işçiden Cemalettin Könpe (42), Samsun İlkadım Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin girişindeki korkuluk demirine kendini zincirleyerek yola oturdu. Bu sırada diğer işten atılan Ali Şahin de arkadaşına destek verip birlikte bakanı geçeceği yola oturarak eylemlerini sürdürdüler. Polisin ikazlarına rağmen işçiler, eylemlerinden vazgeçmediler ve kendilerine haksızlık yapıldığını ileri sürüp Bakan Mustafa Demir ile Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ile görüşmek istediler. Polis, işçileri ikna edemeyince demir kesme makası ile zinciri kesip işçileri gözaltına aldı.

Seslerini Ankara'da duyurmak istediler

Tarih 4 haziran 2011. Sendikalı Ali Şahin ve Cemalettin Kömpe, eylemlerinde yine sonuç alamadı. Eylemin 130. günüydü. İşçiler seslerini Ankara'da duyurmak için yürüyüş başlattı. Birçok eylem yapan işçiler bu sefer Dev Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Yüksel Arslan ile birlikte, hastane önünde çeşitli sol grupların da desteğiyle Ankara yoluna çıktı. 6 Haziran günü Başkent'te Sağlık Bakanlığı önünde işe alınmak için yine eylem yaptılar.


Yeniden çadır kuruldu

İşçiler işe geri alınmak için mücadele sürdürürken Gazi Devlet Hastanesi 4 Ağustos 2011 tarihinde birisi Dev-Sağlık-İş Sendikası üyesi Kadriye Esra Savaşlı olmak üzere 2 işçiyi daha işten çıkarma kararı aldı. Tarih 11 Ağustos 2011 idi. DİSK'e bağlı üyeler hastane bahçesinin önüne çadırlarını kurdular. DİSK Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işten çıkarılan taşeron işçilerle birlikte hastane önünde toplandı. Hastaneye bağlı özel güvenlik görevlileri, Çerkezoğlu'ndan kurulan çadırın kaldırılmasını istedi. Çerkezoğlu ise çadırın her gün sabah 08.00 ila akşam 17.00 arası hastane bahçesine kurulacağını söyledi. Daha sonra eylem, akşam 17.00'da çadırın kaldırılması ile sonuçlandı.

Güvenlik görevlileri
ile arbede: 4 gözaltı

Takvim 16 Ağustos 2011'i gösteriyordu. İşçiler eylemlerinin 204. gününe geldi. İşçilerin çadırına hastanenin güvenlik görevlileri müdahale ederek yıktılar. İşçilerin çadırını yıkan özel güvenlik görevlileri ile eylem yapan işçiler ve kendilerine destek veren sendikacılar arasında arbede çıktı. Özel güvenlik görevlileri arbedede kollarından hafif şekilde yaralanırken, eylem yapan işçiler ile sendikacılardan şikayetçi oldular. Daha sonra bir grup sendika üyesi işçilere destek yürüyüşü yaptı. İşçiler için unutulmaz anlardan birisi de 2012 yılına çadırda girmeleri oldu. Eylemci işçiler yılbaşında da yine çadırda yine eylemde idi.

İşe iade davasını
kazandılar

26 Ocak 2011 tarihinde eyleme başlayan Dev-Sağlık-İş Sendikası üyeleri, eylemlerinin tam 392. gününde 20 Şubat günü sevindirici açıklamayı yaptı. Dev Sağlık İş İl Temsilcisi Yüksel Arslan, "16.02.2012 tarihinde işe iade davamızı kazandık. Mahkeme bizlerin sendikal nedenle işten atıldığımızın kararını verirken aynı zamanda asıl işverene iade kararı da aldı. Mahkeme davacının hizmet sözleşmesinin feshi işleminin geçersizliğine, davacının davalı kuruma ait hastanedeki eski işine ve iş yerine iadesine, davacının süresi içinde başvurusuna rağmen işverence işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının, 2821 Sayılı Sendikalar Kanunu 31. Maddesi gereğince 1 yıllık ücreti tutarında belirlenmesine, davacının süresi içerisinde başvurması halinde kararın kesinleşmesine kadar, en çok 4 aylık ücret ve diğer hakların davalıdan alınarak, davacıya ödenmesi gerektiğinin tespitine karar vermiştir" diye konuştu.
Mahkeme kararının uygulanmasını talep eden Arslan, "Hukuk yolunu bize gösteren Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un şimdi de hukuk kararını uygulatmasını bekliyoruz. Görevini kötüye kullanan idari amirler hakkında soruşturma yapılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Mihriban KOÇAKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hamsilos Koyu yeni yüzüne kavuşuyor23 Mart 2018 Cuma 13:36
 • Samsunlu şehit pilotun cenazesi gözyaşlarıyla karşılandı23 Mart 2018 Cuma 12:39
 • Sendikalı oldular işten atıldılar22 Mart 2018 Perşembe 19:05
 • Asistan hekimlere dinlenmek yok22 Mart 2018 Perşembe 18:56
 • Protokolden anlamlı ziyaret22 Mart 2018 Perşembe 18:52
 • Pazar MYO inşaatı start alıyor22 Mart 2018 Perşembe 18:49
 • Branding Türkiye'den 'Dijital Markalaşma Zirvesi'22 Mart 2018 Perşembe 18:48
 • 'Büfeciler ayakta kalmaya çalışıyor'22 Mart 2018 Perşembe 18:46
 • 100 kamyon hafriyatı yuttu!22 Mart 2018 Perşembe 18:31
 • Samsun'un gençleri Canik'te buluştu22 Mart 2018 Perşembe 18:28
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10