• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -2 °C
 • İzmir 5 °C
 • Ordu 6 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 7 °C
 • Amasya 4 °C
 • Rize 7 °C
 • Trabzon 8 °C

Denizli 2023’e hazırlanıyor

Denizli 2023’e hazırlanıyor
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli’nin hedef büyüttüğünü ve Cumhuriyetin 100. yılında bu hedeflere ulaşılacağını kaydetti.

2023 yılında istenilen hedeflere ulaşılması için bugünden yoğun şekilde çalışmak gerektiğini ifade eden başkan Zolan, özellikle turizm ve şehirleşme alanında çok yakın süreçte hayalleri zorlayacak gelişmelerin yaşanacağını söyledi. Şehircilik alanında son 7 yıldır hizmet destanı yazıldığını ve bundan sonrada hizmet meyvelerinin toplanarak yeni destanlarla taçlandırılacağını ifade eden Osman Zolan, şöyle dedi, ‘Denizli, sadece Türkiye’deki kentlerden değil dünyanın birçok farklı kentlerinden gıptayla bakılan bir kent haline geldi. Yollarımız, parklarımız, yeşil alanlarımız, atık su arıtma tesisimiz, köprülü kavşaklarımız, yaya üst geçitlerimiz, kapalı pazaryerlerimiz, bilgi evlerimiz, kurs merkezlerimiz, basketbol -voleybol sahalarımız, kapalı spor alanlarımız gibi yüzlerce projeyle kabuğunu kırıp vizyon kent özelliğine sahip oldu. Alt yapı hamlesiyle 100 yılın en büyük projesi kente kazandırıldı. Artık Türkiye’nin en temiz ve en sağlıklı içme suyu Denizli’dedir. Üst yapı çalışmalarımızda tamamlanma aşamasındadır. Şuan kentimizin yolları ve kaldırımlarında dolaşırken Avrupa’nın bir şehrinde dolaşıyormuş gibi temiz, bakımlı cadde ve düzenlemeleri görürsünüz. Hizmet destanımız bununla bitti mi? Tabi ki hayır. Denizli ilklerle ve yenilerle tanışmaya devam edecek.’

Başkan Osman Zolan, kısa dönemde kente damgasını vuracak projelerden bazılarını ise şu şekilde açıkladı, Bundan 7 yıl önce Denizli’nin en büyük parkı, bin metrekare dolayındaydı. Şimdi ise 300bin metrekare büyüklüğünde parklarımız var. Yeter mi tabi ki yetmez. Şimdi yeni dönemde vadi projelerini başlatıyoruz. Molla Deresi ve Ak Vadi projeleri başlangıç projelerimizdir.’

YENİ OTOGAR
Yeni otogarımız artık Denizli’nin vizyonuna yakışır bir otogar olacak. Yakında yapımına başlayacağız. 600 gün gibi bir süre de tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

KENT MÜZESİ
Denizli’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri olmasına karşılık bir kent müzesi yoktu. Bu eksikliğin giderilmesi için harekete geçtik. Denizli’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin dünyada eşi benzeri yok. Antik kentleriyle her tarafından tarih fışkıran bir kentiz. Amacımız ilimizden çıkartılan eserlerin sergileneceği bir müzeyi kentimize kazandırmaktır.

KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ
Bence bugün Denizlimizin en öncelikli ihtiyaçlarından biri de Kültür Merkezidir. Yine Denizlimize yakışır bir kültür merkezini çok kısa zamanda bu kente kazandıracağız.
İncilipınar Parkı Ege’nin incisi Denizli’nin gururu oldu. Park, 174 bin metrekareden 255 bin metrekareye çıkartılacak. Söz konusu büyütme çalışmaları içinde kültür merkezi ve nikah salonları yer alacak.

Öncelikle bilinmesini istediğim bir konu var. Belediyemizin düzenlediği sosyal ve kültürel etkinliklerin tamamı ücretsizdir. Vatandaşlarımız tamamından bir kuruş bile ödemeden faydalanmaktadır. Bilindiği üzere belediyemizin sürdürdüğü Genç Denizli Projesi, Türkiye’nin en iyi sosyal projesi seçildi. Bu projeyle lise ve dengi okullarda öğrenim gören gençlerimiz, Türkiye’nin birçok şehrine gidip kitaplarda öğrendikleri bilgileri yerinde pekiştiriyor. Gezilerin tamamı ücretsizdir. Düzenlediğimiz konserler, konferanslar, çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler oluyor. Binlerce insanımızı bu etkinliklerde görebilirsiniz. Buna ek olarak uluslararası boyutta, amatör Tiyatro Festivali, Halk Dansları Festivali ve Türkçevizyon Türkçe Sözlü Müzik Festivalini her yıl gerçekleştiriyoruz. Farklı kültürleri insanlarımızın faydalanmasına sunuyoruz. Kültür kaynaşmasına olumlu etkisi oluyor. Yurt dışından gelen her bir misafirimiz gönüllü Denizli elçisi oluyor.

TÜRK OLİMPİYATLARI KOPLEKSİ
Denizlimiz söz konusu festivallere ek olarak Türk Oyunları Olimpiyatları Festivali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bunun için son çalışmalara gelindi. Türk Olimpiyatları Kompleksinin önemli bir bölümü tamamlandı. Burada dünyanın dört köşesinden Türk spor oyunlarına gönül vermiş yarışmacılarla festival düzenleyeceğiz. Denizlimizin kültürel etkinliklerine bir zenginlik daha kazandıracağımız gibi yok olmaya yüz tutmuş Türk oyunlarını da yaşatıp gelecek nesillere aktarmış olacağız.

HAYDİ DENİZLİSPOR’A
Denizli spor alanında Türkiye’nin en şanslı illeri arasındadır. 7 yıllık görevimizde her mahallemize en az 1 tane olmak üzere 120 basketbol ve voleybol sahası yaptık. Ege’nin birçok ilinde bulunmayan modern kapalı spor salonunu yaptık. Şampiyonlar Ligi maçlarının oynanabileceği uluslar arası standartlarda 3 sentetik çim sahasını hizmete sunduk. Artık çocuklarımız, siz sevgili gençlerimiz televizyonlarda seyrettiğiniz o modern spor tesislerini mahallenizin bir köşesinde görmeye başladınız. Yeşil alanlarda parklarda oluşturulan koşu yolu, yürüyüş yolu, spor aletleriyle, sağlıklı yaşamın büyüsünü keşfettik. Bunlar Türkiye’nin birçok ilinde olmayan tesislerdir. Amacımız herkese spor yapma olanağı sunmaktır. Sağlıkta ise dünya kriterleri yakaladık. Biliyorsunuz Denizli 2009’da, Türkiye’de 2948 belediye arasından En Çevreci Belediye seçildi. Bu yıl ise Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Kentler Birliği’ne girdik. Söz konusu kuruluşun sitesinde Denizli, tüm dünyadaki en sağlıklı iller arasında yerini almıştır.

YA BİR YOL BULACAĞIZ YA BİR YOL AÇACAĞIZ
Denizli Belediyesi olarak, yollarımızın dünya standartlarına çıkartılmasına ayrı bir önem veriyoruz. 7 yıldır yollarımızdaki değişimleri görüyorsunuz. Üst yapıyla şehir merkezi yollarımız çok daha güvenli hale geldi. Şehirlerarası yollarımızdaki kalite de ortadadır. İzmir, Ankara, Muğla ve Antalya yollarımız dünya standartlarında üzerine çıkarak Denizli Belediyesi standartlarına ulaştı. Amacımız ya bir yol bulmak yada bir yol açarak bilinmeyenleri, gidilemeyenleri gidilir bilinir yapmaktır.

ÇEVRE YOLLARI
İzmir Yolu’ndan girip Ankara Yolu’na gidecek olan Kumkısık Çevre Yolu’nda çok büyük aksamalar yaşandı. Şimdi bu aksamaların tamamını aşıldı ve yol Pamukkale yol ayrımına kadar bitirildi. Yol, köprüsü, çevre düzenlemeleriyle Ankara yolu bağlantısına kadar trafiğe açıldı. Çevre yolunun 2. etabı, Ankara Yolu-Honaz-Cankurtaran üzerinden gidecek. Ankara-Antalya Çevre Yolu’nun da güzergah tespitleri yapıldı ve ihale edilip çalışmalara başlandı.

DENİZLİ 2023’E HAZIRLANIYOR
Başkan Zolan, irili ufaklı birçok projelerle Denizli’nin 2023 yılına hazırlandığını sözlerine ekledi. Şehirleşme alanındaki gelişmelere paralel olarak turizm alanında da çok kısa sürede kente çağ atlatacak gelişmelerin yaşanacağını söyleyen başkan Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü, ‘Denizli, dünyada başka hiçbir kentin sahip olamadığı tarihi zenginliğe sahiptir. Dünyada 5 antik kenti bünyesinde barındıran tek kenttir. Buradaki tarihi ve kültürel miraslar, İtalya’nın toplam tarihi ve kültürel mirasından daha fazladır. Ayrıca dünyanın en güzel koylarına 2 saat mesafede olması ise kenti çekim merkezi haline getiriyor. Dünya Kültür Mirası Pamukkale, bilindiği üzere turizm açısından başlı başına bir potansiyeldir. Laodikya Antik Kenti’nde son dönemde bulunan tarihi kalıntılar, dünyanın gözünü Denizli’ye çevirmesine yol açmıştır. Dış ülkelerin bakanlarından, Fener Rum Patriği’ne kadar birçok kişi, Laodikya’daki İncil’de adı geçen kiliseyi görmeye geliyor. Denizli Belediyesi öncülüğünde kazı çalışmalarının devam edildiği antik Laodikya kenti, çok yakında inanç turizmin başkenti haline gelecektir.’

TURİZM BÖLGESİ
Pamukkale-Laodikya-Eskihisar-Kaleiçi ve Kent Müzesi’nin arasında kalan bölgenin turizm bölgesi olarak düzenleneceğini ifade eden Başkan Osman Zolan, ‘Kasım ayı itibariyle kentimizde 162 bin SGK’lı çalışan var. Yaklaşık 10 yıl gibi bir sürede sadece turizm sektöründe çalışan sayısını 162 bine getirmek gayesindeyiz. Onun için Laodikya antik kentindeki kazı çalışmalarını devraldık. Onun için kentin yönetimine talip olduk. Bir an önce kazılarının yapılaması için el atmamız gerektiğini biliyoruz. Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzesini neden yapmak istediğimiz sanırım şimdi daha iyi anlaşılıyor. Pamukkale’ye gelen 2 milyon turist var. Ama şehir merkezine turist gelmiyor. Kentimize 5 milyon turist geldiğini ve çoğunluğunun kent merkezinde dolaştığını görmek istiyoruz. Cumhuriyetimiz 100. yılında 10’larca 5 yıldızlı otel, 20-30 tane 4 yıldızlı otel 162 bin kişinin turizmde çalışır hale kentimizi getirmek istiyoruz.’

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Koruma tedbirleri işe yaradı22 Aralık 2011 Perşembe 14:32
 • ‘Muhteşem Süleyman’ geri döndü22 Aralık 2011 Perşembe 13:59
 • ‘Muhteşem Süleyman’ geri döndü22 Aralık 2011 Perşembe 13:58
 • ‘Küçük Şeyler’izleyiciyle buluştu22 Aralık 2011 Perşembe 13:47
 • Dökmen, ‘Küçük Şeyler’i Denizlilerle buluşturdu22 Aralık 2011 Perşembe 13:43
 • Denizli'de doğalgaz paniği!22 Aralık 2011 Perşembe 13:36
 • Denizli'de doğalgaz paniği!22 Aralık 2011 Perşembe 13:34
 • Denizli'de 2011 böyle geçti22 Aralık 2011 Perşembe 13:14
 • Denizli'de 2011 böyle geçti22 Aralık 2011 Perşembe 13:13
 • MAHKEMEDE HESAPLAŞACAKLAR22 Aralık 2011 Perşembe 13:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10