• BIST 93.242
 • Altın 194,798
 • Dolar 4,7657
 • Euro 5,5018
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 26 °C

Devlet de Hak Veriyor

ŞÜKRÜ KARAMAN

Malum Türkiye iş kazalarındaki ölüm oranı bakımından Avrupa şampiyonu, dünya üçüncüsü.

Çıkarılan yasalara, alınan önlemlere karşın  bu kötü sicilimizi bir türlü silemiyoruz. Son yıllarda iyice azgınlaşan iş cinayetleri genelde, yasal mevzuattaki önlemlere uyulmaması, ihmalkarlık, işverenlerin aşırı kar hırsından işçiyi mesai kavramı olmaksızın çalıştırması, dikkatlerin dağılmasından kaynaklanıyor.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin yıllardır dile getirdiği bu yakınmalar artık devlet yetkilileri tarafından da ifade ediliyor.

Nitekim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer de, “işletmeler ve işverenlerin yüzde 60’ı bildiğini okuyor” diyerek işverenlerin iş kazalarına karşı yasadaki önlemleri almadığına dikkat çekiyor.

Kasım Özer’in bu ifadesi sivil toplum örgütlerinin tepkisine, feryadına bir anlamda hak veriyor. Özer’in bu açıklaması, işletmelerin ve işverenlerin iş cinayetlerine karşı yeterli önlemi almadığının kuvvetli bir kanıtı.

İşyerlerine denetimler de iş cinayetlerini önleyemiyor, ya eksiklikler görmezden geliniyor ya da denetim  gereği gibi yapılamıyor. Olan sonunda emekçinin canına oluyor.

Özellikle kitlesel ölümlerin gerçekleştiği iş kazaları gündemin ilk sırasına oturuyor, konuşuluyor, daha sonra yine unutulup gidiyor.  Çok önemli bir sorun olan iş cinayetlerine karşı topyekun mücadelenin başlatılması gerekiyor.

Bu kapsamda İstanbul’da 8-11 Mayıs günlerinde 8. Uluslar arası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek konferansta çeşitli ülkelerden gelecek uzmanlar iş cinayetleri ve alınması gerekenleri masaya yatıracak.

Aslında iyi niyetle düzenlenen toplantı, konferans ve paneller salonda konuşuluyor, tartışılıyor,ama orada kalıyor.  Yani bu toplantılarda konuşulanlar yaşama somut olarak geçirilemiyor.
Eğer bu anlayış devam ederse iş kazalarında Avrupa şampiyonluğunu başka ülkeye bırakmayız.

Günde ortalama beş işçinin ölümü ile şampiyonluğu yıllardır elimizde tutuyoruz. Bu şampiyonluk yetmezmiş gibi bir de dünya üçüncülüğü koltuğunda oturuyoruz.

İş cinayetleri, bırakın yavaşlamayı,  durmayı, her geçen gün ivme kazanarak günde ortalama beş emekçinin ocağına ateş düşürüyor, hayattan koparıyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSGÜM)  verilerine göre, 2015’te en az bin 1730 işçi  bu cinayetlerin kurbanı oldu.

 Günde ortalama beş emekçi ekmek parası uğruna ilkel koşullarda, güvencesiz, sigortasız, düşük ücretle çalışmanın bedelini canlarıyla ödüyor.

Her gün can alan iş cinayetleri kitlesel olmadığından çoğu zaman medyaya yansımıyor, kamuoyunun haberi bile olmuyor.

Ancak kitlesel ölümler olduğunda iş cinayetleri gündeme gelebiliyor, anımsanıyor.  Toplumsal sorun haline dönüşen  vaka o denli önemli ve yadsınamaz bir tehlike.

Soma’nın ardından hayata geçirilen bir dizi yasal düzenlemeler, önlemler, Kasım Özer’in de vurguladığı gibi gözünü kar hırsı bürümüş bazı işverenler tarafından uygulanmıyor, ölüme yeniden davetiye çıkarılıyor.

Denetimler gereği gibi yapılamıyor, işyerindeki eksiklikler, hukuk dışı uygulamalar öteleniyor.

Kazanın ilk günlerindeki denetim duyarlılığı, gün geçtikçe yerini ihmale bırakıyor.

İşte bu anlayış, işverenin aşırı kar hırsı, denetim eksikliği, sarı sendikaların varlığı olduğu müddetçe iş cinayetleri daha çok can almaya devam eder, bu alandaki Avrupa şampiyonluğunu,
dünya üçüncülüğünü yıllarca başka ülkeye kaptırmayız.

Eğer böyle devam ederse, dünya şampiyonu bile olabiliriz.

Yani bu sıralamayı yitirmemek için adeta çabalıyoruz.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10