• BIST 107.401
 • Altın 174,263
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 16 °C

Doğru bilinen yanlışlar 'Kadir Gecesi'

MEHMET AKSOY

Kur'ân-ı Kerim’in yirmi üç sene boyunca bölüm bölüm indirildiği halde, Ayetteki; “Biz onu, Kadir Gecesi'nde indirdik” ifadesiyle  levh-i mahfuz denilen kader levhasında bir bütün halinde bulunan Kur'ân-ı Kerim Cenab-ı Hakk'ın emriyle Kadir Gecesi'nde, bir bütün olarak dünya semasında “Beytü’l İzzet” denilen yere indirilmiştir.

Cebrail (AS) aracalığıyla gelişen ve değişen durumlara göre; Ayetler Resulüllah (SAV)’a  23 yılda indirilmiştir.

İslam gerici değil; alışılmış tüm gelenek ve tabuları yıkan, hurafeleri kaldıran yenilikçi bir dindir. ‘OKU’ Ayeti ile başlayan Kuran ilmi emretmektedir. Resulüllah (SAV) ‘İlim Çin’de, Yemen’de neredeyse ara, bul, Müslüman’ın kaybolmuş malı gibi kullan’ diyerek ilmin milliyetinin olmayacağını söylüyor; evrensel olduğuna vurgu yapıyor. İslam’ın yeniliklere kapalı olduğu iddiası yalan ve yanlıştır. Ayet ve Hadis’lerle bağdaşmaz.

İslam’a göre ‘Alimin mürekkebi şehidin kanından değerli tutulurken, alime hizmet ibadet olarak görülür.’

Kul hakkı, Şanı Yüce Allah’ın bile affetmeyeceği bir suçtur. Hakkı yenen kişiden helallık alınmadığı sürece bu suçtan kurtuluş yoktur.

Şanı Yüce Allah, insanı ‘Eşrefi Mahluk’; yaratılanların en şereflisi olarak yarattık derken, diğer canlılarda olmayan aklı insan verdik diyor.

İnsan aklını kullandığı sürece insandır, kullanamıyorsa insanlıktan çıkar, başka yaratığa dönüşür. Aklı olmayan yaptığından sorumlu tutulmazken, aklı olanın da sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.

 

 ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ Hadisi ve İslam’ın şartlarından ‘Zekat’ toplusal dayanışma, yardımlaşma ve barış için çok önemlidir. Müslümanlarla bir şekilde ödeşilebileceği için hayvan ve gayrimüslimlerin hakları daha da önemlidir.

‘Devlet malı deniz, yemeyen değil; YİYEN DOMUZ’

Resulüllah, savaşta kazanılanı üstüne giyen gazinin cenaze namazının kılınmayacağını, Hz Ömer devletin boş yağ tenekesindeki yağla saçını parlatan çocuğun saçının kesilmesi gerektiğini söylüyor.

Havva Adem’den yaratılmadı

Kadın, Hz Adem’den yaratılmamış; Adem gibi ilk kadın olarak  Hz Havva yaratlmıştır. Her canlının ilki ayrı ayrı yaratılmıştır. Ademe vesvese veren Hz Havva değil; Şeytandır. Kovuldukları yer Müslümanların ölünce gidecekleri yer olan Cennet değildir. Cennet dünyadaki güzellikler için de kullanıldığı için buradki kovulma; her güzelliğe sahip olunan yerden kovulımadır. Önce Şeytan sonra Adem ve Havva kovulmuştur. Şeytan’ın Cennet’te ne işi olabilir ki?

Adem ve Havva’dan sonra onların zürriyeti olmayan yeni insanlar da yaratılmış, insan popülasyonu Hz Adam’in çocuklarının çapraz evliliğinden deği; bu insanların evliliğinden çoğalmıştır.

İslamda üstünlük ne ırk ne cisiyete göredir; sadce İslam’ hizmete göredir.

‘Haksızlık karşsında susan dilsiz şeytandır.’

Şahitlikten kaçınmayın, İslam şahitliği de şahitleri korunmasını da emreder. Adaletin sağlanması için korkusuz şahitlere ihtiyaç vardır.

Kadının şahitliği erkeğinkinden daha değersiz değildir; tek erkeğin şahitliğinin geçerli olduğu her yerde tek kadının şahitliği de geçerlidir. Kadınların az olduğu ticari konularda; alacak, verecek meselelerinde de böyledir.

Bakara Suresi: Bir kadın şaşırırsa veya bilmiyorum derse ikinci hatırlatsın diye ikinciye sorulur. Roma hukukunda da kesin olmayan bilgiyle karar verilmez. Bugün kü yargıda da kesin ve emin bilgiye ulaşılıncaya kadar şahit değiştirilir.

Şahitsiz davalarda veya zina suçlamasında erkek de kadın da aynı sayıda yeminle ifadesini doğrular. Şüpheli 4 kez yapmadığına, 5. Kez de karşısındakinin yalan söylediğine yemin eder ki kadınlar için de erkekler için de sayı aynıdır.

Bu konudaki rivayetleri yalanlamak Kuran’ı değil; rivayet edenleri yalanlamaktır. Anayasaya aykırı yasa olamayacağı gibi: Kuran’a aykırı Hadis de olmaz. Var olduğu iddia ediliyorsa demek ki onlar hadis değildir; uydurmadı; hurafedir.

Dayak yok

Yanlış yapan kadına kocası sırasıyla nasihat eder, yatağını süreli veya süresiz ayırır veya evini süreli ayırır. Resullüllah (SAV) dayak atmadı, şiddet hiç uygulamadı. Dayak sürekli ayrılık sebebidir.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10