• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 11 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 13 °C

Eğitim fakültelerini kapatan eğitim bakanı

MEHMET AKSOY

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, göreve gelir gelmez bir genelge yayınlayarak, zorunlubağış toplayan okul müdürleri hakkında soruşturma başlattı.  Okul aile birliklerinin hesapları tek tekincelendi. Açılan soruşturmalar soncunda da 3 bin 619 okul yöneticisine ihtar,maaş kesimi, uyarma, kınama gibi cezalar verildi. Ceza alan okul müdürlerinden biri Afyonkarahisar İdareMahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, davayı görüştü. Oyçokluğu ile cezanın iptaline karar verdi. 673 liralık mahkeme ve yargıgiderlerinin dava açan okul müdürüne ödenmesi istendi.

Bakan Dinçer, 4+4+4 olmak üzere zorunlu eğitimi 8 yıldan 12 yıla çıkardı. Amacın,halkın eğitim seviyesini yükseltmek olduğunu söyledi.
Peki eğitimci olmadan insanlar eğitilebilirmi?
Hemeğitim seviyesini yükselteceğim diyecekseniz, hem de eğitim fakültelerinin gece bölümlerini kapatacaksınız. ‘Okullar olmasa, ben eğitim bakanlığını iyi yaparım’ demek değil de ne demektir bu? Eğitimin en temel unsurlarından birisi öğrenciyse, diğeri de öğretmendir. Eğitim daha önceden eğitilmiş kişiler tarafından yapılır. Eğitimci yetiştiren kurumları kapatarak eğitim yapılabilir mi?
‘Gece eğitimi’ veren üniversiteler karanlığa gömüldü. Karanlığa gömülen sadeceüniversite binaları değil, tüm Türk milletinin geleceğidir. Işıklar kampusları aydınlatırken, mezunlar da halkı aydınlatacaktı.
Korsanlar deniz fenerlerinin yerini değiştirerek gemilerin kayalara çarpmasını sağlar ve gemileri yağmalarlardı. Ne kadar kaptan değişirse değişsin, sisli havalarda,karanlık gecelerde mesafeyi deniz fenerlerine göre ayarlayan kaptanlar,fenerler iç kısma çekildiği için güvenli olmayan sahilleri güvenli zanneder ve kayalara çarpmaktan kurtulamazdı. Ko. Türkdevleti yağmalanmak mı isteniyor?
SayınBakan da Türk milletini karanlığa gömerek korsanların işini mi kolaylaştırmak istiyor?
Sayın Bakan gece eğitimi ile gündüz eğitimi arasında ne fark var, gündüz eğitim veren fakülteleri de kapatın!
Gündüz dersleri ucuz olduğu için, gündüz işi çıkabilen unvanlı akademik personel daha çok geceyi tercih ediyor. Eğitimin kalitesi veya kalitesizliği sözkonusu değil.
Elbette her mezun atanamayacak ve atanmayacaktır.Devlet eğitir, atamak zorunda değildir. Özel sektör de almasa,vatandaşını eğitmek devletin görevidir; eğitimliyle eğitimsiz bir olur mu? Gece veya gündüz bölümlerinden mezun olanların eniyileri; ihtiyaca göre özel veya devlet sektöründe belirlenip atanması doğaldır. Rekabet olmayınca zaten yetersiz olan kalite daha  da düşecektir.Gece bölümü olmadığı için,gündüzden mezun olan herkes düşük puanlı da olsa atanabilecek. Ancak, yeterli kadro yok diye fakülte kapatmak; dişi ağıranın başını kesmektir. Türkiye’de polisler polis akademilerinden mi mezun?  Yeni teğmenler Harp okulundan mı mezun?Hayır, farklı dalda eğitim alanlar farklı alanlarda hizmet veriyor.
Eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi, davranışpsikolojisi v.s. gibi alanlarda eğitim almış üniversite mezunlarından toplumu mahrum bırakmak. Fenerleri söndürüp, insanları karanlığa gömmektir.
Bugün bileTürkiye’de yaklaşık 100 bin kişi; kadın, erkek, genç, çocuk  trafik ve işkazası,terör, töre cinayeti, kan davası, yanlış ilaç, yanlış şofben kullanmak, yüzmebilmediği için göle, ırmağa, denize girip boğulmak v.b. gibi yüzlerce nedenlevakti erişmeden ölüyor. Temel sebep eğitimsizlik.Eğitim seferberliğine ihtiyaç varken eğitim fak. kapatmak hangi akla hizmettir?
Allah (c.c) ilk ayetinde ‘Oku, tüm kötülükler cehaletten kaynaklanır’ diyor. Okumayı engelleyenler, cehaleti teşvik etmiyor mu? Grçek Müslümanlar böyle davranamaz.! Onlar, ancak Müslüman geçinirler,Müslümanlardan ve Müslümanlıktan geçinirler! İlmi emreden bir dinin mensupları okullarına sahip çıkar.
Her insan hata yapar; hatadan vazgeçmek erdemdir. Eğitim fakültelerinin gece bölümlerinin kapatılmasından derhal vazgeçilmelidir. 4+4+4’le açıldığı söylenen aydınlık tünelin çıkışı kapatılıyor; girişi ışıklı da olsa tünelin çıkışı yoksa, o tünel değil karanlık kuyu olur. UNESCO verilerine göre tek doğrumuz temel eğitim 1. kademe; ilk 5 yıldı. Eğitim sistemimizin tutar tarafı yoktu. 4+4+4'le o kısım da bozuldu.Eğitim yöneticilerimiz dahakötüsünü bularak tarihe geçecekler.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10