• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 9 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 9 °C
 • Trabzon 11 °C

Eğitimde şiddetli reform

MEHMET AKSOYYüzAKP milletvekili, yine yüze yakın CHP milletvekilini komisyon çalışmalarınınyapıldığı salona girmesini engellemek için barikat kurması sonucu tartışmadeğil; çatışma çıktı.

MilliEğitim kanunundaki değişikliklerin görüşüldüğü komisyon salonunda beyinfırtınası değil şiddet fırtınası esti. Yüzden fazla milletvekili tekme tokatbirbirine girdi, arbedede ezilen hanım milletvekilleri oldu. 10 kişinin yeredüşen bir milletvekilini tekmelediğini söylüyor TBMM muhabirleri. Komisyonsalonlarına TV kameraları sokulmadığı için içerden görüntü alınamıyor.

Türkiye’deşiddete son vermek amacıyla çıkarılacak eğitim yasalarını hazırlayacakmilletvekillerinin eğitimden nasibini almamış olmaları büyük endişe yaratıyor.Sayın Bakanın acelesi var. Türkiye’nin en önemli yasalarından biri olan eğitimyasa taslağı bu kavga sırasında onaylanıyor ve komisyondan geçiyor.

SayınBaşbakan’ın sağlık durumunun tartışıldığı günlerde bu acı ve anlamsız olayınyaşanması Başbakan’ın kontrolü kaybettiği izlenimine de neden olmaktadır. SayınBaşbakan’ın güvenini sarsan Sayın Dinçer en erken değişen bakan olabilir. ‘Acelegiden ecele gider. Acele işe Şeytan karışır.’ Sözleri laf olsun diyesöylenmemiştir.

BakanDinçer’den tornistan

MEBDinçer 4 yıllık temel eğitimden sonra açık öğretime imkan veren bir yasatasarısı hazırlattı. Bun tasarıyla çocuklarını okutmak istemeyen milyonlarcaaile 4. sınıftan sonra çocuklarını açık öğretime kaydırarak fiili olarak eğitimhayatlarını sonlandırabilecekti. ‘Yanlıştır. Temel eğitimi fiili olarak 4 yılaindirir’ dedik. Teklif geri çekildi, yanlıştan vazgeçildi. Yasa tasarısınıntartışılmasının olumlu soncuydu bu. Aklın yolu birdir. Sayın Bakan da Başbakanda doğruda buluştu

Okulabaşlama yaşı 5’e indirildi. Yanlış hesap Bağdat’tan geri döner ‘sözünde olduğugibi; yanlışlık anlatılınca geri çekildi. Yanlışa direnmenin yararı yok,tartışmanın yararı görüldü. Üniversiteler, sendikalar, siyasi muhalefet, STKtartışsın; el elden, akıl akıldan üstündür, fikirlerin tartışmasından üstünfikir ortaya çıkar.

Bugünekadar olduğu gibi; bugünkü reform adı altında yapılan değişikliklerin birçoğudeform olarak karşımıza çıkmaktadır.

*Okulöncesi eğitimi bir yaş geri çekmek demek; tüm okul öncesi öğretmenlerinin 6 yaşgrubuna göre değil, 5 yaş grubuna göre eğitime alınmasını gerektirir.

*Okulöncesi eğitim birinci 4 yılın içinde mi, yoksa okul öncesi bir yıl eğitimaldıktan sonra mı 4+4+4 başlayacak henüz netleşmedi. Eğer 4 yılın içindedeğilse fiili olarak 5 yaş uygulaması başlamış demektir.

*Eski 5 yıllık 1. kademe eğitim, 4 yıla inerse, 5. sınıf öğretmenleri boştakalacaktır.

3 yıl olan ikinci kademe eğitimi 4 yılaçıkacağından ikinci dört yılda öğretmen açığı çıkacaktır. Ancak birinci 4 yıldasınıf öğretmeni fazlalığı doğarken, ikinci 4 yılda branş öğretmeni eksikliğiolacaktır.

*Bukonuda konuşanlar eğitimde yetenek tespiti ve yönlendirmeden bahsediyorlar. Buiş öğretmenlikten çok farklı; ayrı bir uzmanlık dalıdır. Öğretmenlereğitildikleri alanlarda başarısızken, onlardan eğitilmedikleri alanlarda başarıbeklemek abesle iştigaldir.
Bukadar karmaşık ve çok boyutlu bir sorunun çözülmesi için yasa hazırlayankomisyonların kapalı kapılar ardında çalışması, aldıkları kararları doğantepkiler soncu bir gün sonra iptal etmesi milletin gözün kaçmayacaktır. Gönülarzu ederdi ki TBMM salonlarında yumruklar konuşmasın;beyin fırtınası ekipleri çatışsın. GeleceğinTürkiye’si veya Türkiye’nin geleceği yumrukların tekmelerin gölgesinde belirlyenmesin.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10