• BIST 95.852
 • Altın 190,949
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 24 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 24 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 24 °C

Emekli Arasında Ayrımcılık

ŞÜKRÜ KARAMAN

Düşük aylık alan emeklilerin yeniden bir işte çalışması, ya da kendi işini kurarak çalışma yaşamında faaliyet göstermesi son yıllarda bir hayli yaygınlaştı.

Emekli aylığının çoğunluğu çalışırken düşük prim ödemesi ve çalışma sürelerinin azlığından ötürü yetersiz, temel ihtiyaçları karşılamaktan uzak. Aylıklar bırakın yoksulluk sınırı, açlık sınırının bile altında.

Düşük aylıkla geçinebilmek oldukça zor. Eğer yan geliri, ya da ailesinden desteği yoksa düşük aylık alan emekli yeniden çalışma hayatına atılarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayanlar ya 4/b’li yani Bağ-Kur’lu olarak kendi işini kuruyor yani işinin patronu oluyor, ya da bir işyerinde başkasının yanında 4/a statüsünde işçi, yani SSK’lı olarak çalışmaya devam ediyor.

Daha önce çıkarılan bir yasa uyarınca mart ayından bu yana çalışan emeklinin aylığından yüzde 10 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılmıyor. Ancak bu kesinti sadece emekli olduktan sonra yani kendi işini kuranların,  işinin sahibi olanların (Bağ-Kur’lu) aylığından yapılmıyor.

Emekliliğin ardından 4/b’ye tabi olarak dükkan açıp çalışanların, bir şirkete ortak olanların aylığından mart ayından bu yana yüzde 10 oranında SGDP kesintisi yapılmıyor. Hali ile bu statüdeki emeklinin aylığında kendiliğinden yüzde 10 artış oldu.

Kendi işini kurup çalışma alanında faaliyet gösteren emeklilere bu hak tanınırken, başkasının yanında  ücretli işçi yani 4/a’lı (SSK’ya tabi) olarak çalışan emekliler bu haktan yoksun bırakıldı.

Başka bir ifadeyle emekli olduktan sonra bir işverenin yanında ücretli yani işçi olarak çalışmaya devam edenlerin aylığından yüzde 10 oranında SGDP kesintisi devam edecek. Onların aylığında artış olmayacak.

Bağ-Kur kapsamında çalışanlara tanınan bu hak, SSK kapsamında çalışanlara tanınmayarak emekliler arasında çok ciddi ayrımcılık ve rahatsızlık yarattı. Haksızlığa yol açan uygulama emekliler tarafından tepki ile karşılandı.

Olan başkasının yanında işçi olarak çalışan emeklilere oldu. Kendi işini kuran, patron olan emekliler  imtiyazlı hale geldi.

Birinin aylığında yüzde 10 artış, diğerinin aylığında kesintiye devam. Emekliler arasındaki ayrımcılığın giderilmesi, haksızlığın önlenmesi için başkasının yanında işçi olarak 4/a’lı SSK’ya tabi çalışan emeklinin aylığından da yüzde 10 oranındaki SGDP kesintisine son verilmesi sosyal devlet olmanın asli görevi.

Bağ-Kur kapsamında çalışanların aylığından SGDP kesintisi ne denli olumluysa, SSK kapsamında çalışan emeklilerden kesintinin devam etmesi o denli olumsuz.

Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden emekliler yüzde 10 SGDP prim kesintisinden kurtulsa da  mart ayından önce adına çıkmış olan prim borçlarını ödemek zorunda.

 Devlet bu kapsamda çalışan emeklinin SGDP prim kesintisini kaldırmasına karşın bu yönde birikeni prim alacağını silmedi, vazgeçmedi.

Daha önce yapılandırılmış ve takside bağlanmış SGDP borçları ödenmeye devam edilecek.

Yani mart 2016’den önce biriken borçlar Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden emekliler tarafından  SGK’ya ödenmek zorunda.

Asıl burada üzerinde durulması gereken SGDP kesintisinin kaldırılmasında başkasının yanında işçi olarak çalışan emeklilerin görmemezlikten gelinmesi, ayrımcılığa tabi tutulması.

İnsan sormadan edemiyor. Acaba Bağ-Kur kapsamında çalışan emeklilerin feryadı daha çok mu çıktı da bu kesimin kesintisi kaldırıldı? SSK kapsamındaki emekliler seslerini yeterince  duyuramadı mı?

Hükümet eliyle oluşturulan bu mağduriyet ve haksızlık, yine hükümet tarafından giderilmeli.

Umarım hükümet emekliler arasındaki ayrımcı bu uygulamayı çıkaracağı bir yasa ile en kısa sürede bitirir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10