• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 15 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 8 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 12 °C

Emekli ve Taşeronlar

ŞÜKRÜ KARAMAN

Hükümet kanadından gelen haber memur emeklilerini sevindirirken, kadro belirsizliği taşeron işçileri kaygılandırıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin memur emeklileri için 30 yılın üzerindeki hizmetlerine de ikramiye  ödenmesine ilişkin kararının ardından hükümet buna yönelik yasa tasarısı hazırladı.

Meclis tatile girmeden çıkarılması öngörülen tasarıya göre, 30 yıldan fazla çalışması bulunan 408 bin memur emeklisi 30 yıl sınırı dikkate alınmaksızın çalışma sürelerine bağlı olarak geriye dönük ikramiye alabilecek.

Emekliye ayrılan memura 30 yıl üzerinden ikramiye ödeniyor, bu sürenin üzerindeki çalışmaları hesaba katılmıyordu. Haksızlığın giderilmesini talep eden memurlar Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, 30 yıldan fazla hizmetlerin de ikramiye hesaplanmasında dikkate alınması yönünde, yani memur emeklileri lehine karar almıştı.

Ancak karar 7 Ocak 2015 sonrası emekli olanlara uygulanıyordu.

Anayasa Mahkemesi’nin emekli memurlar lehine verdiği ve geriye dönük uygulanmasını hükmettiği karar üzerine hazırlanan tasarı Meclis’e sunuldu. Tasarının yasalaşması ile 7 Ocak 2015’ten önce emekli olanlar da 30 yılın üzerindeki hizmetleri için ikramiye alabilecek.

Tasarı uyarınca 408 bin memur emeklisine yaklaşık 2 milyar lira ödenecek. Emekli veya hak sahiplerinin 1 yıl içerisinde başvuruda bulunmaları şartıyla 7 bin 500 lira üç ay içerisinde, kalan miktar da yasal faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayında verilecek.

Yılmadan mücadelelerini sürdüren, yargıda haklarını arayan memur emeklileri sonunda amaçlarına ulaştı. Eski uygulama baştan aşağıya haksız ve yanlıştı.  30 yıldan fazla devlete hizmet et, ama 30 yıl üzerinden ikramiye al, diğer hizmetler yok sayılsın.

İşte bu haksızlığa, yanlışlığa önce Anayasa Mahkemesi “dur” dedi, ardından hükümet doğru bir tutumla emekliye hak ettiği parayı ödemeye karar verdi.

Memur emeklileri hükümetin bu kararından son derece sevinirken, söz verilmesine karşın kamuda hala kadroya geçirilmeyen taşeron işçilerin endişeli bekleyişi sürüyor.

Anımsanacağı üzere eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin “özel sözleşmeli” statüde kadroya alınacağını açıklamıştı.

Aradan geçen uzun bir süreye karşın hükümet tarafından bu konuda ne bir adım atıldı ne de açıklama yapıldı. Deyim yerinde ise beklemeye alındı.

Medyaya yansıyan haberlere göre, tüm taşeronlara kadro sözü verilmesi iktidar partisi AKP’de sıkıntı yaratmış.

Asıl işte çalışan 150 bin kadar taşeron için kadro düşünüldüğü, ancak kapsamın genişletilmesinin yanlış olduğu görüşü AKP içinde bir hayli yaygınmış.

Tüm işçilerin kadroya alınmasının bütçeyi oldukça zorlayacağı görüşü parti içinde ağırlıktaymış.  

Hatta taşeronlar konusunda yeni bir çalışma yapılıp kimlerin kadroya alınacağı, kimlerin alınmayacağı  açıklama ile kamuoyuna duyurulacakmış. Asıl işleri yapanların kadroya alınması, yan işleri yerine getirenlerin kapsam dışı bırakılması düşünülüyormuş.

Tabii bunlar medyaya yansıyan haberler. Yani iddiadan öte bir yanı yok.

Ancak kadro sözü verilmesine karşın bugüne dek hiçbir çalışmanın yürütülmemesi, kamuoyuna  açıklama yapılmaması doğal olarak umutla kadro bekleyen on binlerce taşeron işçiyi kaygılandırıyor.

Hükümet tarafından konuya ilişkin bir açıklamanın yapılması endişeleri gidermek adına yararlı olacaktır.

Devlette devamlılık esas olduğuna göre, yeni hükümetin önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözünün gereğini yerine getireceğini umuyorum.

Eğer medyaya yansıyan haberler gerçekleşir, asıl işi yapan 150 bin kadar işçiye kadro verilir, diğerleri kapsam dışı bırakılırsa devlete olan güven zedelenir. Bu açıdan AKP içinde tartışılsa da böylesi bir uygulamanın hayata geçeceğine çok ihtimal vermiyorum. Ha olmaz mı olur.

Ama ya bu sözü baştan vermeyeceksiniz, verirseniz tüm işçileri kadroya alacaksınız.

Zaten kamuda çalışan taşeronlar “özel sözleşmeli” statüde kadroya geçirilecek. Sözleşme süresinin sonunda işlerine son verilebilecek. Bu durum kamuoyunda çok tartışılmış, işçiye çok büyük getirisi olmayacağı dile getirilmişti.

Ne olursa olsun kamuda umutla bekleyen taşeron işçilere kadro hakkı bir an önce verilmeli, beklentileri karşılanmalı.  

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10