• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 11 °C

Emekliliğe Yaş Engeli

ŞÜKRÜ KARAMAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu,  emeklilikte yaşa takılanlara umut vermedi, heveslerini kursağında bıraktı.

Bakan Soylu, emekli olabilmek için sigorta süresi ve prim gün sayısını dolduran, ancak yaş sınırına takılanlarla ilgili yasal bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını açıklamış.

Çalışma Bakanı, bu yönde yapılacak yasal bir düzenlemenin erken emekliliği gündeme taşıyacağını, bunun da SGK’nın aktüeryal dengesini bozacağını bildirmiş.

DYP-SHP koalisyon hükümetinin 1990’lı yılların başında çıkardığı yasayla insanların 38 yaşında emekli olduğuna vurgu yapan Bakan Soylu, o tarihten bu yana SGK’nın hep açık verdiğini, bütçeye yük getirdiğini ifade etmiş.

Doğru SGK mali açıktan ötürü zorlanıyor, Hazine desteğiyle maaşları ödeyebiliyor. Batılı ülkelerde bir çalışan dört emekliyi finanse ederken, Türkiye’de bir çalışan 2 emekliyi karşılayabiliyor.

Bunun temel nedeni geçmişten kaynaklanan emeklilik yaşı olsa da bir diğer önemli nedeni de SGK’nın prim alacaklarını tahsil edememesi.

Aynı zamanda milyonlarca kişinin kayıt dışı çalışmasından ötürü toplanamayan prim ve vergi geliri. Alacaklarını tahsil edemeyen, kayıt dışı istihdama karşı mücadelede başarılı olamayan, kaynaklarını gereği gibi değerlendiremeyen SGK açıklarının bedelini  doğrudan bu insanlara yüklemek  de büyük haksızlık.

Çalışma süresi ile prim ödeme gün sayıları dolduğu halde, sırf yaşlarından ötürü emekli olamayan 5 milyon kişi yıllardır mağdur.

Emeklilik mağduriyetinin yanı sıra, sağlık sigortası güvencesinden de yoksunlar.

Bu kitleye çeşitli sözler verilmesine, vaatlerde bulunmasına karşın bugüne dek hiçbiri yerine getirilmedi, sözlerin arkasında durulmadı.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması ile 5 milyon kişinin umudu  tamamen bitti.

 5 milyon kişi, çalışma süresi ile prim ödeme gün sayılarını doldurmalarına karşın, neden emeklilik hakkını elde edemiyor?

1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası çıkarılırken, bu yasaya eklenen ve işsizlik sigortası ile hiçbir bağlantısı bulunmayan maddelerle sigortalıların çalışma ve emeklilik hakları radikal bir şekilde değiştirildi.

Yasa ile emeklilik için istenen süre ve gün koşullarına kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaş şartı getirildi.

Eklenen bu yaş şartının kademeli olarak 1976 yılına kadar geriye dönük uygulanması kararlaştırıldı.

Emeklilik de 2 yıldan 15 yıla kadar ötelenmiş oldu.

Başka bir ifade ile 5 milyon yurttaşın emeklilik hakkı bir gecede ellerinden haksız bir şekilde alınmış oldu.

‘’Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu’’nun verilerine göre,  8 Eylül 1976-8 Eylül 1999 arasında sigortalı olan kadınların tamamı emeklilikte yaş engeline takıldı.

4447 sayılı yasa ile emeklilik hakları ellerinden alınan, hayal kırıklığı yaşayan insanlar,  haklarının geri verilmesi için çalmadık kapı bırakmadı. Ne ki, olumlu bir sonuç alamadı.

Bu insanlar çalışmaya başladıklarında emeklilik için yaş koşulu yoktu. 4447 sayılı yasa ile bir gecede getirilen değişiklikle emeklilik planları değişti, mağdur oldu.

 Bu haksızlığın, mağduriyetin giderilmesi amacıyla  daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı daha önce bir hazırlık yaptı. Ancak bu hazırlık Maliye Bakanlığı’nın engeline takıldı.

 Maliye Bakanlığı her zaman olduğu gibi bu hazırlığa da ‘’kamu maliyesi bu yükü kaldıramaz’’ gerekçesiyle karşı çıktı.

Görüldüğü gibi emeklilikte yaşa takılanların talebinin karşılanabilmesi için Maliye engelinin aşılması gerekiyor.

Beş milyon kişi yeni bir hak, ayrıcalık değil, ellerinden bir gecede alınan emeklilik ve sağlık sigortası güvencesinin geri verilmesini istiyor.

Yani ellerinden alınanın yeniden kendilerine teslim edilmesini talep ediyor.

Ancak Süleyman Soylu’nun açıklamaları şimdilik bunun mümkün olamayacağını gösteriyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10