• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • Samsun 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 17 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 20 °C

Emekliye İntibak Şoku

ŞÜKRÜ KARAMAN

Promosyonda hayal kırıklığı yaşayan emekliye bir kötü haber de Yargıtay’dan geldi.

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, 2000 öncesi emekliler için yapılan intibakın 2000 sonrası emekli olanlara da uygulanması için açılan davada yerel mahkemenin verdiği ret kararını onadı. Yani Yargıtay intibak umudunu bitirdi.  Emekli beklemediği bu kararla şok oldu.

Oysa dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararı emeklinin lehineydi.  Ne var ki her iki karar da yerel mahkeme ve Yargıtay tarafından dikkate alınmadı.

Bu aşamadan sonra umutlar Anayasa Mahkemesi’ne kaldı.  2000 sonrası emekliler bireysel başvuru yolu ile hakkını Anayasa Mahkemesi’nde arayacak. Yüksek Mahkeme alacağı kararla emekliyi ya sevindirecek ya da beklentilerini tamamen boşa çıkaracak.     

Bilindiği üzere 2000 yılı öncesinde emekli olan işçi ve Bağ-Kur’luların aylıklarında artış sağlanmasına yönelik intibak düzenlemesi gerçekleştirilmişti. Hükümetin birkaç yıl önce çıkardığı yasa ile hayata geçirdiği intibak sonucu 2000 öncesi emeklilerinin aylıklarında 50 ile 335 lira artış olmuştu.

Nedense Hükümet yasayı çıkarırken 2000 sonrası işçi ve Bağ-Kur emeklilerini kapsam dışı bırakmıştı. Ayrımcı uygulama haklı olarak emekliler arasında hoşnutsuzluk yaratmıştı.

Emekli ayrımcılığın giderilmesi için işçi ve Bağ-Kur emekli dernekleri aracılığı ile yargıya başvurdu ne yazık ki umduğu sonucu alamadı.

Bir kesimin aylığına 50 ile 335 lira arasında artış yapılırken, diğerlerinin bu haktan yoksun bırakılması hiç de şık olmamıştı.

Yakınmaların ve taleplerin artması üzerine dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2000 sonrası emeklilerini de kapsayan intibak düzenlemesinin hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Hatta bakanlık bünyesinde buna yönelik bir çalışma bile yapılmıştı. Araya seçimler girdi, Başbakan ve Bakanlar Kurulu değişti emeklinin intibakı unutulup gitti.

İşçi ve Bağ-Kur emekli dernekleri Başbakan Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na intibakı hatırlatarak yeniden gündeme gelmesini sağlamaları gerekir. Bireysel talepten çok, kurumsal talep Hükümet üzerinde daha fazla etki yaratacaktır kuşkusuz.

Dernekler, üyeleri aracılığı ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurmanın yanı sıra Başbakan ve Çalışma Bakanı ile görüşerek konuyu gündeme taşır, yasanın çıkmasını sağlayabilirler.

Aslında ayrımcılığın giderilmesi için 2000 sonrası emekli olanları kapsayacak intibak yasasının çıkarılması daha önce verilen sözün gereğidir.

Birinin aylığına 50-335 lira arsında zam yaparken, diğerlerini bu haktan yoksun bırakmak eşitlik ve sosyal devlet anlayışını aykırı.

Yerel Mahkeme ile Yargıtay’dan beklediği sonucu alamayan emekli  şimdi hakkını Anayasa Mahkemesi’nde aramaya koyulacak.  Emekliye Ankara İncek’teki mahkemenin yolu göründü.

Yüce Mahkeme, var olan eşitsizliği giderecek bir karar alır da emeklinin yüzünü güldürür. Eğer oradan da ret kararı çıkarsa tek çözüm Hükümetin çıkaracağı yeni intibak yasası.

Bu arada yılan hikayesine dönen promosyonda görüşmeler hala sürüyor, emekli  çok umudu kalmasa da bekliyor.

 Maliye Bakanı Naci Ağbal, bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuya ilişkin sorulara verdiği yanıtta promosyonun yeni yılda ödenebileceğini umduğunu söylemiş. Bakan umuyor, kesin değil.

Yani emekli beklemeye devam edecek gibi. Zaten bekleye bekleye bir hal oldu. Umudunu artık iyiden iyiye yitirmeye başladı.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10