• BIST 94.948
 • Altın 193,246
 • Dolar 4,7553
 • Euro 5,4782
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 27 °C
 • Rize 28 °C
 • Trabzon 26 °C

ERMENİSTAN’DAN BİR HİKAYE

ADNAN ÖZ

Sizlere bu gün Ermenistan’dan bir hikâye paylaşacağım “Ermeni vatandaşı bir adam; Erivan’da canı sıkkın bir şekilde aracıyla dolaşırken yaşlı bir kadının bir yerlere gitmek ister gibi araçlara baktığını fark ederek kadının yanında aracını durdurur ve “Bir yere mi gideceksiniz” diye sorar.

Kadın, Almavir köyüne gitmek istediğini söyler adam; “Buyurun ben götüreyim” der.

Kadın araca biner teşekkür eder. Adam kadınla biraz sohbet ettikten sonra kadında bir bilgelik görür ve “Size bir soru sorabilir miyim” der.

Kadın; “Buyur” der.

Adam; “Çok kırgın ve üzgünüm bir konuda fikrinizi almak istiyorum”

 “Neden üzgünsün”

“Yaklaşık yirmi yıllık evliyim iki çocuğum var evliliğimizde zaman zaman sıkıntılar yaşasak da hiç bu gün ki gibi olmamıştım”

“Nedir seni bu denli yaralayan?”

“Geçenlerde bir konu da eşimden bu şekilde davran diye ricada bulundum o da “olmaz ben senin dediğini yapmam”  dedi. Ben de ona sen böyle yaparsan ben mutsuz olurum, huzursuz olurum bu davranışın sürekli aklıma gelir üzülürüm, huzurum kaçar bu beni rahatsız eder sana karşı davranışlarımı olumsuz etkiler dedim. Ona bunu dememe rağmen “senin mutlu, huzurlu olman benim için önemli değil” der gibi “herkesin kendi hayatı, Kendi yaşam tarzı var ben istediğim gibi davranırım” dedi ve öyle davrandı.  Benim o gün bugün yüzüm hiç gülmüyor ben, benim mutluluğumu, huzurumu önemsemeyen biriyle yirmi yılımı nasıl geçirmişim diye kendi kendimi yiyorum eve gidesim, onu göresim gelmiyor eşim bir sebepten on beş gün başka bir şehre gitti zerre kadar özlem duymadım oysa eskiden kavgalı bile olsak onu özlüyor, onunla konuşmak için fırsat kolluyordum. Şimdi ise onu görmemek için fırsat kolluyorum”

Kadın adamı dinledikten sonra “anlaşılan eşinin senin sözüne itibar etmemesi seni çok üzmüş, seni hayal kırıklığına uğratmış Bu durum sende ruhsal bir çöküntüye yol açmış” dedi ve “bu olaydan önce senin çok isteyip de eşinin yapmadığı başka bir şey var mı” diye sordu.

“Genelde hep kafasına göre yaşardı çok önemsediğim birkaç konuda yine aynı şekilde davranıp beni üzmüştü”

“Yani bu ilk değil”

“Evet bu ilk değil. Demek ki bundan önceki üzüntülerim birleşti ve bu mesele bardağı taşıran son damla oldu”

“Bizim kültürümüzde bu tip olaylara sıkça rastlıyoruz. eskiden böyle değilmiş kadınlarımız Müslüman kültürünün etkisiyle eşlerine itaat ederlermiş şimdi bunlar unutuldu”

“ Müslüman kültürü mü, nasıl yani?”

“Müslüman kadınlar farklıdır. Hristiyan kadınlarda eşe itaat kültürü yok ama Müslüman kadınlarda var. Neden mi, bu bir inanç meselesi, Müslüman kadınlar eşe itaati ibadet olarak algılarlar. Eşlerinden öyle olur olmaz talepte bulunmazlar, eşlerini üzecek bir şey söylemezler”

Yaşlı kadın adama bunları söyledikten sonra bir de hikâye anlattı;

“Olay İslam Peygamberi Hazreti Muhammed döneminden.

Sahabenin biri uzak bir diyara giderken eşine yaşadıkları beldenin dışına çıkmamasını söyler ve gider.

Bir gün Kadın’a başka bir beldede yaşayan babasının hasta olduğu haberi gelir kadın ne yapacağını bilemez ve Hz Muhammed’e gider durumu izah eder. Hz Muhammed kadına “Eşinin sözüne uy” der.

Kadına bir haber daha gelir babası ağırlaşmıştır kadın yine Hz Muhammed’e gider durumu izah eder.

Hz Muhammed Kadına yine kocasının sözünden çıkmamasını öğütler. Nihayet Kadının Babasının öldüğü haberi gelir.

Kadın yine Hz Muhammed’e gider durumu izah eder. Hz. Muhammed kadına yine kocasının sözünden çıkmamasını söyler ve “Bu sizin için daha hayırlıdır” der. O Kadının sabrı ve kocasına itaatinin mükâfatı olarak Kadın’ın babası Cennetle müjdelenir.

Bunu bilen Müslüman Kadınlar kocalarına itaati yaşam biçimi olarak uygularlar ve mükâfatını da Allah’tan beklerler”

Adam kadın anlattıklarını dikkatlice dinledikten sonra

“Peki ben şimdi ne yapayım” diye sorar.

“Senin bundan sonra o kadınla mutlu olman zor. O da zaten terk edilmeyi hak ketmiş ama çocuklarının hatırına yine İslam’da olan bir yol izle”

“Nasıl bir yol?”

“İslam dinine göre boşanma haram değil ama çok kabul gören bir davranış da değil. Onun için boşanmayı aza indirme adına eşler önce evlerini ayırırlar bir süre öyle yaşarlar, bakarlar, ortam yumuşayabilir, kırgınlıklar ortadan kalkabilir,  hem zamanla daha aklıselim düşünülebilir hata yapan pişman olabilir, özür diler kırgınlıklar bitebilir diye döşek ayırma da denen metot uygulanır sen de bu metodu bir dene”

Bu kırgınlığımın geçeceğini sanmıyorum ama bu metodu mantıklı buldum”

“Bence sen bu yolu dene, sen eşinden bir istekte bulunma kendisi senin daha önce ondan isteyip de onun yapmadığı şeyleri yaparsa pişman olduğunu ve bu evliliği yürütmek istediğini göstermiş olur. Sen o zaman ki ruh haline bakar tekrar bir değerlendirme yaparsın”

Yaşlı Ermeni kadın sözlerini şöyle tamamlar; “Ömür çok kısadır onun kıymetini bilmek gerekir kimseyi mutsuz etmeye hakkımız olmadığı gibi kimsenin de bizi mutsuz etmesine müsaade etmemeliyiz”

Hikayenin devamı var.................

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10