• BIST 94.437
 • Altın 193,680
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 26 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 25 °C

Fatih Çakır: TSO’ da zihniyet değişmeli

Fatih Çakır: TSO’ da zihniyet değişmeli

Her alanda hizmet anlayışının insan odaklı olması gerektiğini söyleyen Samsun Eski Milletvekili, günümüzün ise Metro Holding bünyesinde kurulan Samsun Gıda Aş’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Fatih Öztürk, Mayıs ayında yapılacak Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının seçimlerimde Başkanlığa aday olacağının ilk işaretini verdi. STSO’da sorunun Başkanda olmadığını, Oda’da Zihniyet Devrimi yaşanması gerektiğini söyledi.

Şu sıralar İş Dünyası zaman zaman ondan konuşuyor.
İddia ediyorum.
Önümüzdeki süreçte adından en çok söz edilen kişilerden birisi olacak.
Geçen dönem yani 23. dönemde Milletvekili olarak TBMM’ de Samsun’u Temsil eden Genç bir siyasetçiydi.
Siyasete giremeden önce de bizim genç meslektaşlarımızda birisiydi.
Yüzündeki gülümseme eksik olmayan, genç ve başarılı bir adam.
Fatih Öztürk, bu hafta söyleşi konuğum.
Tanıdık bildik bir isim birçoğumuz için.
Biraz yakından tanıtmak istedim bu genç siyaset ve iş adamını.
Fatih Öztürk, 1972 yılında Terme’de dünyaya gelmiş. Bebeklikten henüz çıkmamışken İmam olan Babası Ahmet Öztürk’ün Alaçam’a tayini nedeniyle çocukluğu Alaçam’da geçmiş. İncirli ilkokulunda aldığını söylüyor ilk eğitimini.
Başarılı bir öğrenci olduğunu da belirtiyor Fatih Öztürk. 1980-81 öğretim yılında Atatürk’ün doğumunun 100 yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bilgi yarışmasında Alaçam Birincisi olmuş arkadaşlarıyla birlikte.
ONÜÇ YAŞINDA ÖZAL’A MEKTUP YAZMIŞ
9-10 yaşlarında iken bile henüz ülke meseleleriyle ilgilendiğini de hatırlıyor Öztürk, 13 yaşındayken şimdi Samsun Barosuna kayıtlı bir Avukat olan arkadaşı Harun Öztürk’le birlikte zamanın Başbakanı Turgut Özal’a mektup yazarak ‘’Ne olacak bu fındık’’ diye sormuş.
İşte size adam olacak bir çocuk örneği.
Özal’ mi ne yapmış bu mektubu alınca.
Şaşırmayın ama Özal’dan cevap gelmiş arkadaşıyla birlikte ona da. Mektupta şöyle yazıyormuş:
Mealen ve tabiidir ki özetle.
‘’Ne olacak bu fındığın halleri diye soruyorsun, Niye fiyatı artmıyor? diye de merak ediyorsun. Merak etme fındık fiyatlanacak. Babalarınızda iyi para kazanacak.’’.
Bu yani.
Sonra büyüdü biliyorsunuz Fatih Öztürk. Vekil’de seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a fındığın günümüzdeki hallerini sorup sormadığını bilmiyorum. Bu söyleşinin formatına uymadığı için bu merakımı giderecek soruyu başka bir röportaj sırasında soracağım merak etmeyin.
Her neyse dönelim söyleşimize yine.
Ortaokulu ‘da Alaçam’da İmam Hatip Lisesinin orta kısmında tamamlayan Fatih Öztürk Lise’yi Terme İmam Hatip lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi iletişim Fakültesini kazanır.
ÜNİVERSİTEYE BOND ÇANTAYLA GİDER
Anadolu’dan Büyükşehre ilk kez gelen her genç gibi benimde şaşkınlıklarım oldu. Babama masraf yaptırıp James Bond çanta aldırdım. Okula öyle gidileceğini zannediyordum. Başladığımda gördüm ki bambaşka bir dünya var. Bıraktım hemen Bond çantayı.
TRT’DE STAJLA BAŞLAYAN TELEVİZYONCULUK VE GAZETECİLİK GÜNLERİ
Ben memur çocuğu olarak zorlukla başladım Üniversite eğitimime. 2. sınıfta TRT’de staja başladım. Daha sonra hem okudum hem çalıştım. Tercüman’ a girdim. Sonra. Bunu ATV takip etti Flash TV’ de mesleğimin tadını çıkardım. Burada ‘’Mahallelerimiz’’ adlı bir program yapıyorduk. 1994 yılında yapılan Yerel Seçimlerinde ‘’Seçime Doğru İstanbul’’ adlı bir programın Esra Ceyhan’ la birlikte editörlüğünü yapıyordum. Sunucunun ayağı kırılınca programı ben sunmaya başladım. Burada şansım döndü. Seçimlerde ilçe ilçe gezip halkın 
nabzını tutuyorduk. Bütün partiler bizden bilgi alıyordu. Tayyip Beyle Zülfü Livaneli çekişiyordu. Popüler olmuştum. Otobüse bile binemiyordum Bana herkes seçimin ne olacağını soruyordu.
HÜSEYİN BESLİ İLE TANIŞMA
Sonra Milletvekili de olan Tayyip Bey’ in Basın Danışmanı Hüseyin Besli, her akşam beni arayıp bilgi alıyordu. Hüseyin Beyle tanışmış oldum böylece. Seçimi biliyorsunuz Tayyip Bey kazandı. Seçimden kısa bir süre sona Genel Sekreter Kahraman Emmioğlu beni İstanbul Büyükşehir Belediyesine basın Müşaviri olarak aldı. Duydum ki Tayyip Bey buna karşı çıkmış. Benim basında daha başarılı olabileceğimi söylemiş.
23 YAŞINDA ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ OLDUM
Büyükşehirde fazla kalmadım. 1995 yılında Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge Beni kendisine Özel Kalem Müdürü yaptı.  1996 yılında Refah Yol Hükümeti Kurulmuştu. Kanal D’ nin başında da Uğur Dündar vardı. 
MAAŞIM 18 BİN LİRAYDI KANAL D 200 BİN TEEKLİF ETTİ
Televizyonun Ankara bürosuna Refah partisinden iyi haber alan bir editör arıyorlarmış. Beni Editör olarak Kanal D’ nin Ankara bürosuna transfer etmek istediklerini söylediler.18 bin lira maaş alıyordum. Ankara Temsilcisi Aydın Özdalga televizyona gelmem için 200 Bin lira maaş teklif etti. Çok gençtim ve yeni evliydim. Çocuğumuz çok küçüktü. Eşimle enine boyuna düşündük ve bu teklifi geri çevirdik.
MEHMET ALİ ŞAHİN SAMSUN’A MÜDÜR YAPTI.
İstanbul’daki işimden çok memnundum ama hep memleket özlemi çekiyordum. Kendisini bir aba gibi sevdiğim Mehmet Ali Şahin Başbakan Yardımcısıydı benim Samsun’a Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atanmamı sağladı. O zamanki halef selef olduğumuz arkadaş mahkeme kararıyla geri döndü. Bu böyle birkaç kez tekrarlanınca Ankara’da kalma kararı aldım.
Siyasi yaşam ne zaman başladı?
Ben hep siyasetin içindeydim.  Refah Partisi Gençlik kollarında çalıştım. Milli Gençlik Vakfının Üniversite Başkanlığını yaptım.  2002 yılında Ak Parti iktidar olunca Özel Kalem Müdürlüğünü 9 yıl boyunca yaptığım Hüseyin Bürge Beyle birlikte Ak Parti Kurmaylarıyla yakın ilişkilerim oldu. Başbakan’ımızı zaten Belediye Başkanlığından itibaren tanıyordum. 2007 seçimlerinde Samsun’da Adat Aday’ı oldum Temayül Yoklamasında henüz 35 yaşında birisi olarak birinci sırada çıktım. Temayül yoklamasındaki başarıma rağmen 6. sıraya kondum. Bunu yadırgamıştım ama. Sıralamalar açıklandıktan sonra Ankara’da Başbakanımız ‘’Fatih neden 6. sırada olduğunu ve çok çalışman gerektiğini biliyorsun değilmi?’’ diye söyleyince özellikle 6. sıraya konduğumu öğrendim. 
 2011 ‘de liste dışı kalınca üzüldün mü?
Hayır, bunu bir nöbet değişimi olarak görüyorum. 2007’de hangi irade seçilmem için beni listeye koymuşsa aynı irade dışarıda kalmamı istemişti. Bu kadar. Bu görev değişimdir. Ben bunu böyle düşünüyorum. Başbakanımızın beni hala sevdiğini biliyorum.
PARTİZAN OLMADIM
Siyaseti yakından takip ediyorum. Ve siyaseti insana hizmet olarak görüyorum. Gerek siyasi çalışmalarım gerekse bürokrat ve işadamı olarak yaptığım bütün işlerimi insan odaklı olarak yapmaya gayret ettim. Ben iyi bir partiliyim Partili oldum ama asla Partizan olmadım. 2003 yılında Samsun’a İl Müdürü, 2005 yılında da Ankara’da daire Başkanı oldum.Bu bakımdan siyasi hareketliliği iyi takip ettiğimi söyleyebilirim.  Gerek il Müdürüyken, gerekse Daire Başkanıyken Genel Müdürümüz Mehmet Atalay’ın çok desteğini gördüm. Samsun’a çok iyi hizmet ettiğimi ve kalıcı eserler kazandırdığımı düşünüyorum.
AKTİF SİYASET YAPMIYORUM
Ben artık aktif olarak siyaset yapmıyorum. Partidaşlıklar değişse bile arkadaşlıklar değişmiyor. Ben hep arkadaşlığa önem verdim. Ak parti dışında da arkadaşlarım var. Benim her siyasi görüşten arkadaşım var.
Mayıs ayında yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde Başkanlığa Aday olacağınız konuşuluyor. Bu konuda söyleyecekleriniz var mı?
Resmi aday değilim. Henüz süreç başlamışta değil. Ticaret ve Sanayi Odalarıyla Borsalardaki seçimler çok farklıdır. Kimse ‘’Ben adayım’’ diyerek ortaya çıkamaz. Bunu yapan ve böyle söyleyen birisi varsa siyaseti bilmiyor demektir.
SAMSUN’UN DİNAMİKLERİNİ İYİ TANIRIM
Ben Samsun’un dinamiklerini tanıyor ve iyi biliyorum. Aktif siyaseti bıraktıktan sonra bunu daha iyi anladım. Bu seçimin kazanılabileceğine inanıyorum.
ZİHNİYET DEĞİŞMELİ
Samsun Ticaret ve Sanayi Odasında sorun başkanın değişmesiyle bitecek gibi görünmüyor. Sorun bence hizmet etme anlayışında. Başkanı değiştirmek sorunu çözmez. Samsun Ticaret ve Sanayi Odasında Zihniyet Devrimi yapılması gerekir. İyi bir Başkan ancak iyi bir yönetimin yanı sıra iyi bir profesyonel ekiple olunur. Samsun için iyi bir ekip kurulması gerekir.
SAMSUN’A HAMAL LAZIM
Samsun’da hangi makama talip olunursa olunsun. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı da öyledir. İyi bir Hamal lazım. Hamal olabilecek ve bundan yılmayacak kişiler hizmete ve göreve talip olmalıdırlar. Söyleşi: Ragıp GÖKER
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10