• BIST 93.242
 • Altın 194,798
 • Dolar 4,7657
 • Euro 5,5018
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 26 °C

GSS’de Çözüm Ne?

ŞÜKRÜ KARAMAN

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında prim borcu olanlara yeniden sağlık hizmetinden yararlanma olanağı getirildi.

Büyük umutlarla 2012 yılında “Sağlıkta Devrim” sloganı ile hayata geçirilen GSS hedeflenen amaca ulaşamadığı gibi, aradan geçen sürede yaklaşık 6 milyon kişiyi toplam 10.3 milyar lira tutarında borçlandırdı.

Haberi olmayan ya da gelir testine girmeyen 6 milyonluk kitle adlarına çıkarılan primleri ödeyemeyerek borçlu duruma düştü, sağlık hizmetinden yoksun kaldı. Borcunu hastane ve aile hekimliğine gittiğinde öğrenen, sağlık hizmetinden yararlanamayanlar haklı olarak sistemden yakınmaya başladı.

Kamuoyunda yakınmalar artınca hükümet çareyi borçların yeniden yapılandırılmasında buldu. Ancak daha önce de birkaç kez çıkarılan yasalar borçların ödenmesini sağlamadığı gibi, bu kişilere sağlık hizmeti kapısını sonuna kadar açmadı

Aslında uygulama 2012’de kamuoyu ile çok iyi paylaşılmadan, yeteri kadar anlatılamadığından bir ayağı eksik olarak hayata geçirildi. Sorunun temeli de buradan kaynaklanıyor.

Sağlık hizmetinden yoksun kalan yaklaşık 6 milyon kişiye borçlarını bir kez daha yapılandırma olanağı getirildi.

TBMM’de 3 Ağustos’ta çıkarılan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasa” çerçevesinde GSS’ye borcu olanlar gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilecek. Gelir testi sonucunda ödemeleri gereken prim tutarını öğrenebilecek.

GSS prim borcu olanlar yeniden yapılandırmak için en geç 2 Ocak 2017’ye dek ikametgahlarının bulunduğu yerdeki  Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat edebilecek.

Başvuru ile 2016 Haziran ve önceki dönemlere ilişkin GSS prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme cezası silinecek. Borçların sadece ana paralarının 12 ay eşit taksitle ödenmesi imkanı tanınacak. Borçlu kişi birinci taksiti ödediği andan itibaren sağlık hizmetinden yararlanmaya başlayacak.

Yasa uyarınca borcu olanların gecikme cezası ve gecikme zammı silinerek bir anlamda kısmi af getirilmiş oluyor.

GSS kapsamında herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almayanlar veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar, GSS kapsamında bulunmayanlar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmıyorlarsa gelir testi yaptırmak zorunda.

Yurttaşların gelir durumuna göre belirlenecek tutar üzerinden ödeyeceği prim belirlenecek. Aylık hane geliri 549 liranın altında olanların sağlık sigortası primini devlet ödeyecek.

 Geliri 549 ile bin 647 lira arasında olanlar aylık 65.9, bin 647 ila 3 bin 294 lira arasında olanlar 197.6 lira prim ödeyecek.

Aylık hane geliri 3 bin 294 liranın üzerinde olanların aylık primi ise 395 lira.

Kısaca TBMM tatile girmeden önce çıkarılan yasa uyarınca, GSS borçluları 2 Ocak 2017’ye kadar ana paradan oluşan borçlarını yeniden yapılandırarak 12 eşit taksitte ödeme imkanına kavuşacak, böylelikle sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Yine hiç gelir testi yaptırmayanlar da bunu yaptırarak yeniden sisteme dahil olacak.

Şurası bir gerçek ki; sağlıkta devrim amacıyla uygulanmaya başlanan GSS’nin, bırakın devrimi vatandaşı hastane kapılarından döndürerek büyük mahrumiyet yarattığı açıkça görüldü.

Borçlar ne kadar yapılandırılırsa yapılandırılsın istenilen sonuç alınamayacak.

Çünkü özellikle dar gelirli yurttaş daha önce haberi olmaksızın adına çıkarılan prim borcunu ödemek istemiyor. Zaten çoğunun da üç,dört bin liraya kadar ulaşan borcu ödemeye gücü yok.

Onun için ana para dahil tüm borçlar silinmeli, vatandaşın sağlık hizmetinden yoksun kalmayacağı yeni bir sistem uygulanmalı.

Yoksa daha çok yasa çıkarılır, daha çok borçlar yeniden yapılandırılır.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10