• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 27 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 26 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 26 °C

Gurur duyacağımız Tekkeköy’ü ‘yaşanır bir kent’ yapacağız

Gurur duyacağımız Tekkeköy’ü ‘yaşanır bir kent’ yapacağız
AK Parti Tekkeköy Belediye Başkan Aday Adayı Adem Kızılkaya, Tekkeköy’ü 56 yıl sonra iktidarla buluşturacağını söyleyerek, “Yaşanır, kent bilincinin oluştuğu bir Tekkeköy için çabalayacağım” dedi
Trabzon’da nüfus arttıkça arazi yetersiz kalıyor. Aileler çoğaldıkça da aileler başka diyarlara göç etmek zorunda kalıp parçalanıyor. Kızılkaya ailesinin de bir bölümü de bu nedenle Sürmene’den Samsun’a göç etme kararı alır.
Kurbanı olduğum Samsun, verimli toprakların diyarı. Günümüzde kötü yönetimler nedeniyle göç veriyor olsa da geçmişin göç alan ülke toprağı. Öyle olmasa, Adem Kızılkaya’nın ailesi doğduğu toprakları bırakıp Trabzon’dan Samsun’a niye gelsinler ki.
Kızılkaya ailesi, 1930’lu yıllarda geldikleri o zamanki Samsun sinek istilasındadır. Aile de sinek yüzünden barınamayınca çareyi Tekkeköy dolaylarına göç etmekte bulurlar ve o zamanki adı Sinemataş olan, Başköy’e yerleşirler. Daha sonra buradaki arazileri de satan Kızılkaya ailesi Çınarlan’ın üst kısımlarındaki bir bölgeye yerleşirler. Laz bölgesi adı verilen bu bölgede çoğalan aile burada Ayvalık adı verilen bir mahalle kurar.
Tekkököy’yü yönetmeye talip olan Adem Kızılkaya 1967 yılında işte burada doğar.
Çınarlan bizim köy Aşağıçinik’in beri yakasında kalır. Manzara muhteşemdir yani Çınarlan da ve onun sırtlarındaki Ayvalık’da.
Çok güzel bir çocukluk dönemi geçirdiğini söylüyor Adem Kızılkaya ve ‘’Birkaç büyükbaş hayvanımız vardı. Ben onları otlatırdım vakit buldukça. Her çocuk gibi top da oynadım, çelik-çomak da’’diye anlatıyor o yılları.
İlkokulu Başköy İlkokulunda okumuş Adem Kızılkaya. Öğretmeninin Bilal Yolcu olduğunu hatırlıyor. Bilal Öğretmenin matematik dersini sevmesini sağladığını söylüyor Adem Kızılkaya.
8 ÇOCUKLU GURBETÇİ YUSUF’UN KÜÇÜK OĞLU
Babam Yusuf Kızılkaya Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmiş bir gurbetçiydi. Baba özleminin ne demek olduğunu bilirim ben. Biz sekiz kardeşiz. En büyüğümüz İbrahim abimdir. En küçüğümüz ise kız kardeşim Hafize’dir. Ben erkek kardeşlerin en küçüğüydüm. Babam yaz aylarında tatile gelirdi. Babamıza hasretimizi giderdikten sonra valizinde biz ne getirdiğini merak etmeye başlardık. Kutular içinde şeker getirirdi mesela ve ben onu çok severdim. Köyde arkadaşlarıma da dağıtırken babamla gurur duyardım. Ama bir ay sonra Almanya’ya dönünce yine baba hasreti çekmeye başlardım.
AİLEM ASLINDA OKUMAMI İSTEMEMİŞTİ
İlkokulun ilk üç sınıfında zorlandığımı hatırlıyorum ancak, öğretmenimiz Bilal Yolcu’nun bende emeği çok fazladır. Çok ilgili bir öğretmendi. Özellikle matematik dersini sevmemi sağladı. İlkokulu bitirdikten sonra bir yıl ortaokula gitmedim. Kuran öğrenmek için Kuran Kursuna katıldım. Ailem benim evin küçük oğlu olmam nedeniyle köyde kalıp baba topraklarına sahip çıkmamı istiyorlardı. Beni okutmak istemiyorlardı yani. Amcamın oğlu Mehmet, Samsun İmam Hatip Lisesi sınavlarına girmişti. O zamanlar talep çok olduğu için Samsun İmam Hatip Lisesine sınavla öğrenci alınıyordu. Mehmet sınavı kazanamadığı için Bafra İmam Hatip’e yazılmıştı. Onun yanında bulunmam için Beni de Bafra İmam Hatip Lisesine yazdırdılar. İkinci dönemde de bizim kaydımızı Samsun’a taşıdılar.
Mehmet bir süre sonra okulu bıraktı. Aile büyüklerim beni de köye götürmek istediler. Ancak derslerimin iyi olduğunu görünce de beni okutmaya karar verdiler.
İLİM YAYMA VAKFI’NIN YURDUNDA KALDIM
İlim yayma Baba hasreti çekmenin ne olduğunu bilenlerdenim. Bunun yanı sıra ailemin tamamı köyde yaşadığı için İmam Hatip Lisesinde okurken üç yıl boyunca İlim Yayma Vakfının binasında yatılı olarak okudum. Hafta sonlarında harçlık almak için köye gidiyordum, böylece hem harçlığımı alıyordum hem de hasretimi gideriyordum. Daha sonraki sınıfları ise Yusuf  Abimin Tekkeköy’deki evinde kalarak okudum.
OKUL MÜDÜRÜ REMZİ YAVUZ’A ÇOK ŞEY BORÇLUYUM
Okulumuzu İmam Hatip’in efsane müdürü Remzi Yavuz yönetiyordu. O konuşurken hiçbir öğrenci kıpırdayamazdı bile. Çok disiplinliydi kendisi. Ondan hem korkardık, hem de saygı duyardık. Onun görev yaptığı dönem Samsun İmam Hatip Lisesinin altın çağıydı. İyi bir yönetici nasıl olunur, ben bunu Remzi Yavuz’dan öğrendim. Bürokrat olarak çalıştığım sürelerde kendime rol model olarak kendisini örnek almışımdır.
YÜKSEK PUANLA ÜNİVERSİTEYE GİRDİM
Üniversiteye hazırlanırken Siyasal Bilgiler Fakültesine girmeyi kendime hedef seçmiştim. Deneme sınavında çok iyi puan alamamıştım. Ama benden yüksek puan alan arkadaşlarımı geçmek için dört ay boyunca disiplinli olarak çalıştım. Üniversiteye girmek için 439 puan almıştım. O puanla Siyasal Bilgileri de kazanabiliyordum ama benim üniversite sınavlarında girdiğim yıllarda tercih sınavlardan önce yapılıyordu. O kadar yüksek puan alacağımı tahmin edememiştim. Bu nedenle Siyasal Bilgileri ilk sıralara yazmadım. O, yüksek puanla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünü kazandım.
EŞİM FATMA HANIMI OKULDA TANIDIM
İmam Hatip lisesinden üniversitede okumaya gelen bir öğrenci olarak zorlandığım zamanlar oldu. Ancak daha sonraları alıştım. Bugün 13 yaşında olan oğlumuz Akif’in annesi Fatma Hanım’la da okulda tanıştım. Çankırılı bir din görevlisi olan bir babanın kızıydı. Benden sonra okula başlamıştı bu nedenle evlenmek için onun okulunu bitirmesini bekledik. 1990 yılında tanıştık 1995 yılında evlendik. Eşimi yanımda her zaman bir güç destek olarak görürüm.
YAŞLI TEYZE BİZLERE EVLADI GİBİ BAKTI
Üniversitede okurken sınıf arkadaşım Aydın Akkan ile birlikte 90 yaşlarındaki Behiye Teyze nin evinde kaldık. Behiye Teyze o yaşta olmasına rağmen, pazara gider alış veriş yapardı. Bize yemek hazırladı. Bizde bulaşıkları yıkardık, aynı zamanda evin temizliğine de yardım ederdik. Kendisine kira öderdik, oda yalnız yaşamaktan korktuğu için bizimle aynı çatı altında olmaktan memnun olurdu. Vefat ettiğini öğrendiğimde bir görevdeydim, cenazesine katılamadığım için çok üzülmüştüm.
PTT İLK İŞ YERİM OLDU 
1992 yılında mezun olduktan sonra PTT Genel Müdürlüğünün muhasebe servisinde işçi statüsünde işe başladım. Ama yükselmek için, memur olmak istiyordum. Müfettişlik ve uzmanlık sınavlarını takip ediyordum. Çoğunda yabancı dilim yeterli olmadı. 1993 yılı sonunda Refah Partisi Ankara İl Başkanı Ersönmez Albay’la tanıştım. Beni gençlik kollarını kurmam için partiye davet etti. İşçi olduğum için siyaset yapmamda zaten bir sakınca yoktu. Bir süre sonra tanıtım başkanı en sonunda da teşkilatlanma başkanlığına getirildim. Bir bakıma siyasete de adım atmış oldum.
MELİH GÖKÇEK’LE DE SEÇİMDE ÇALIŞTIM 
Kısa süre içersinde Refah Partisi Gençlik kollarını bütün ilçelerde teşkilatlandırmıştık. Gençlik Kollarında çalışırken Melih Gökçek’le tanıştım. Melih Bey’in seçim çalışmalarında aktif rol aldım. Açıkçası bir seçim nasıl kazanılır Melih Gökçek’den öğrendim, diyebilirim. e Tekkeköy’deki seçim yarışında partimi başarıya taşıyacağıma inanırım, kendime son derece güveniyorum. Çünkü öğrencilik yıllarından sonra ‘tecrübelerim oldu’. Bu benim için bir avantaj. Botaş’a uzman olarak atandım, partiden ayrıldım. Ama siyaset yapmak hep aklımın bir tarafında vardı. Botaş Genel Müdürlüğünün Ankara’daki birimlerinde bir süre çalıştıktan sonra Bursa teşkilatına gitme teklifi aldım. Genel Müdür Yardımcımız, Bursa’da Botaş’ın teşkilatlanacağını bu görev için bana güvendiklerini söyledi. Gerçekten de kısa sürede Bursa teşkilatını başarıyla oluşturduk. Botaş özelleştirilince Denizcilik Müsteşarlığına atandım. Dolayısıyla PTT’de haberleşmeyi, Botaş’ta doğal gazı ve Denizcilik Müsteşarlığında da ulaştırmayı öğrendim.
SAMSUN İL ÖZEL İDARESİ’NE TALEP EDİLDİM
İl Özel İdarelerindeki yeni yapılanma nedeniyle Ak Parti İl Başkanı Ali Akyüz Samsun İl Özel İdaresine gelmemi istedi. Bana söylendiğine göre; bu göreve gelmemi o dönemin vekilleri de onaylamış. Aslan Karanfil’in Genel Sekreterliğinde İnsan Kaynakları ve İdari İşler Daire Başkanı olarak görev yaptım. Kısa sürede de Özel İdaredeki teşkilatlanmayı tamamladık.
EKİP ÇALIŞMASININ ÖNEMİNE İNANIRIM
Ben her zaman ekip çalışmasının önemine inanmışımdır. Görev yaptığım her iş yerinde buna özen gösterdim. Samsun İl Özel İdaresinde de bunun en iyi örneğini verdiğimizi düşünüyorum. Samsun’da da görev yaparken, zamanı gelince aklımın bir tarafında siyasete atılmak vardı. Bir gün Zamanın Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Aslan Karanfil ile aynı odadayken bana ‘Samsun’a gelmekteki asıl amacın ne’ diye sordu. Bu soruya gayet içtenlikle yanıt verdim. “Bir gün siyasete atılmak niyetindeyim” dedim. Bu cevabın hoşuna gitmediğini sonradan bir vesile ile öğrendim.
ŞİMDİ TEKKEKÖY’ E HİZMET ETMEK İSTİYORUM
Bu son görevimden de geçtiğimiz günlerde Ak Parti’den Tekkeköy Belediye Başkanlığına Aday Adayı olmak için istifa ettim. Bana neden aday adayı olduğumu soruyorlar. Buna şu cevabı verebilirim. Ben şimdi Tekkeköy’e hizmet etmek istiyorum. Daire başkanı olarak görev yaptığım seviye ile belediye başkanlığı memuriyetin özlük hakları bakımından, yani maaş olarak aynı düzeydedir. Ama ben şimdi işi vatandaşa hizmet olan bir kurumu idare etmek istiyorum.
TEKKEKÖY’Ü İKTİDARLA BULUŞTURACAĞIM
Tekkeköy’e şu an bulunduğu durum hiç yakışmıyor. Benim ilçemin sokaklarında çamur içinde olmamalı. Tekkeköy hala köy zihniyetiyle yönetiliyor. Samsun’un en önemli ilçelerinden birisi olan Tekkeköy artık kent olmayı hak ediyor. Tekkeköy 56 yıldan bu yana iktidarlarla barışık olmamış. Ben Tekkeköy’ü iktidarla buluşturup, iktidarla barışık ve iktidarın nimetlerinden yararlanan bir ilçe yapacağım.
STRATEJİ PLANIM VAR
50 bin nüfusun altındaki ilçelerde zorunlu olmamasına rağmen ben Tekkeköy Belediye Başkanlığı için bir strateji planı hazırladım. Belediye kanununa göre bir belediye başkanı kalkınma plan ve programı ile varsa bölge planına uygun olarak hareket eder. Stratejik plan ve performans planı bütçenin hazırlanmasına temel oluşturması bakımından çok önemlidir.
Neden stratejik plan yapılmalıdır?
•Bugünü değil geleceği düşünmek için
•Somut hedeflere dayalı planlama yapmak için
•Çalışanları aynı hedef etrafında kenetlemek için
•Verimli ve etkin yönetim için
•İzleme – ölçme ve değerlendirme ile en iyi performansı almak için.
İŞTE PROJELERİM...
Öyle inanıyorum ki; Tekkeköy bu kez 56 yıl sonra iktidarla buluşacak. Belediye Başkanı olmayı Allah nasip ederse, ilçeme gelen ziyaretçiler, ya da bizim davet ettiğimiz misafirleri gezdirirken ‘İŞTE TEKKEKENT’  diyerek gurur duyacağımız bir Tekkeköy oluşturacağız. Bunu hem vatandaşlarımız hem de ‘ekip çalışmasıyla başaracağımıza inanıyorum. İşte uygulandığında Tekkeköy’de muhteşem dönüşüme yol açacak projelerimi ise ana başlıkları iler şöyle sıralayabilirim.
* İMAR UYGULAMALARI
* ÜNİVERSİTE (YÜKSEKOKUL VE ENSTİSTÜ)
* KÜLTÜR VE SANAT TESİSLERİ
* TOPLU KONUT UYGULAMALRI
* KENTSEL DÖNÜŞÜM
* YENİ KENT MEYDANI VE UYGULAMALARI
* PARK VE SPOR ALANLARI
* MODERN PAZAR YERLERİ
* ASFALT VE PARKE YOL ÇALIŞMALARI
* MUTLULUK VE YAŞAM MERKEZLERİ
* SOSYAL TESİSLER VE HALK YAŞAM MERKEZLERİ
* SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ
HER GÖREVDEN ALNIMIN AKIYLA ÇIKTIM...
Sivil savunma, satın alma, ruhsat işlerinin yanı sıra idari ve sosyal işlerin tümü bana bağlıydı. Çok başarılı bir çalışma dönemi geçirdim. Kısa sürede gerçekleştirdiğimiz teşkilatlanma başarısı nedeniyle diğer illere de örnek olduk. Her yıl yaklaşık 100 milyon lira dolayındaki bütçeyi kontrol ettim. Çok şükür bütün bu görevlerden alnımın akıyla çıktım. Bugün bunun büyük huzurunu yaşarken, göğsümü de gere gere bunları söyleyebiliyorum.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fındık için saraya çadır kurmazsam namerdim22 Haziran 2018 Cuma 19:59
 • İYİ'ler dileklerini gökyüzüne bıraktı22 Haziran 2018 Cuma 19:43
 • Yüzen seçmenden bile oy isterim!22 Haziran 2018 Cuma 19:39
 • Cumhur İttifakı milletin yansıması22 Haziran 2018 Cuma 18:26
 • Türkiye güçlü olmak zorunda22 Haziran 2018 Cuma 18:26
 • Bağımsız aday seçimlerde iddialı22 Haziran 2018 Cuma 18:20
 • MHP'ye desteği gözlerde görüyorum22 Haziran 2018 Cuma 16:48
 • Muharrem İnce doğru adrestir22 Haziran 2018 Cuma 16:29
 • PKK ve FETÖ Millet İttifakı'nı destekliyor22 Haziran 2018 Cuma 16:23
 • MHP mitingleri Bafra'da iptal etti22 Haziran 2018 Cuma 15:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10