• BIST 94.541
 • Altın 193,764
 • Dolar 4,7082
 • Euro 5,4495
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 25 °C

Güzel söz dönemi bitti şimdi şantiye siyaseti

Güzel söz dönemi bitti şimdi şantiye siyaseti
Canik Belediye Başkanı Genç, ilçesinin genlerini bildiği kadar Samsun'un genleriyle de ilgileniyor. "Tarihi yok sayamazsın" diyen Genç, "Kavga sevmiyorum. Bu kente yazık. Artık şantiye siyaseti yapmak gerekir" dedi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilçesinde önemli hizmetlere imza atmış. Ama en önemlisi, ilçenin geçmişiyle geleceğini buluşturması noktasındaki çalışmaları. "Canik ilçenin değil bölgenin adıdır" diyen Genç, Samsun'un da genlerinin olduğunu ve kentin tarihinin yok edilmemesini isteyerek, "Bu kentin kullanma klavuzu yıllar öncesinden çıkarılmalıydı. Asarcık gelişmezse, Salıpazarı büyümezse, bir şeyler eksik kalır" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Canik Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili bazı konuları görüşmek üzere Ankara'ya giden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ankara dönüşü ayağının tozu ile Gazetemiz Editöryal ekibini kahvaltıda ağırladı. Başkan Osman Genç, Samsun'da gereksiz tartışmaların ve kamuoyuna danışılmadan yapılan işlerin sorunlara dönüştüğünü belirterek, Canik İlçesi'nde her zaman 'yaşayanlarıyla ortak kararlar alarak' hizmet ürettiklerini söyledi. Canik Başarı üniversitesi'ni, ilçelerine kazandırdılarsa, ilçe halkının bir bütün olmasının bunda çok etkisi olduğunu söyleyen Osman Genç, vatandaş adına rant oluşturabilmenin, ilçeye katma değer katmanın belediye başkanlarının görevi olduğunun altını çizdi.

Canik İlçesi'nin artık özel sektör yatırımlarının merkezi haline geldiğini, bunu yaparken de, ilçenin gelişmesine ve iç bölgelere doğru yayılmasına özen gösterdiğini ifade ederek, "Tarihsel tüm yapıları ortaya çıkardık. Daha ilk günden ne yapacaklarımızın bir listesini çıkardık. Canik'te söyleyip de yapamadığımız iş yoktur. Bir kısmı bitmiş bir kısmı da devam ediyor. Ne yapamadınız diye sorarsanız, yanıtım şöyle olur. Hedeflerim var. Bu ilçenin her karışını değerli hale getirmek için projelerim var. Ama Canik gelişmiş yetmiyor. Samsun gelişmeli. İlkadım, Atakum geleceğe birlikte taşınmalı. Birlikte bir bütün projeler zinciri olmalı. Şimdi İlkadım'a dev binalar yaparsanız, nasıl olacak. Atakum'da yine yapılaşma bozuk olursa, bütünlüğü nasıl yakalayacağız. Hatta vizyonu geniş tutalım. Asarcık, Salıpazarı eğer kendi yerinde gelişmezse, gelişmiş sayılır mıyız" diye konuştu.

Belediye çalışanlarıyla bir ekip oluşturmuş olan Canik Belediye Başkanı, toplum gönüllüleriyle de 'adeta harikalar yaratıyor'. Çocuk Yuvası'ndan toplum geliştirme merkezlerine kadar her yerde, bir iş ocağı oluşmuş. Genç kızlar, orta yaşlı bayanlar, aşçılar, terziler, yetişiyor. Adeta her noktası bir okul, eğitim yuvasına dönüşmüş, belediye binasının yanında 'ürettiği mekanlar'. Çağdaş bir görünüme kavuşmuş ilçe her geçen gün. 'Kavga istemiyorum. Bu kente yazık olur' diyen Başkan Osman Genç, "Güzel sözler söyleyelim, başkanlık koltuğunda oturalım dönemi çoktan bitti. Artık şantiye siyaseti var. Sahada olacaksın. Katma değerlerin olacak. Halkın bundan yararlanacak. Yenilikler yapacaksın, ezber bozacaksın. Böyle bir Canik hayal edilebilir miydi, oldu ama. Samsun'un arka bahçesi mi Samsun. O ne kadar gerilerde kaldı değil mi. İşte olay budur" dedi.

"Saathane projesinin
yapılış şekline karşıyım"

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı Dönüşüm projesi ile ilgili görüşlerini aktaran Canik Belediye Başkanı Osman Genç, projeye değil, projenin yapılış şekline karşı olduğunu söyledi. Bu konuda Büyükşehir ile uzlaşamayan Canik Belediye Başkanı, olayın aslında Saathane meselesi olmadığını belirterek şunları söyledi: "Şimdi olay aslında Saathane Meselesi değil. Bu şehir hepimizin. Daha iyi bir fikir varsa onu ortaya koymak lazım. O yüzden ben projenin yapılış şekline karşıyım. Orada tarihin tahrip edilişini görüyorum. 22 vilayet daha önce bu tarz tarihi alanları bozmadan dönüşüm olayını gerçekleştirmiş. Biz de böyle yapmalıyız."

"Tarih bu şehrin genlerinde var"

Projeyle ilgili toplantılarda konunun daha önce konunun defalarca konuşulduğunu belirten Genç, "Ama onlar tarihi dokunun bozulmayacağını sanıyor. Biz bu şehrin tarihini bilmezsek gelecek için hizmet veremeyiz" dedi. Samsun'un tarihi dokusundan bahsederken 'İlkçağ'dan Cumhuriyete Canik' adlı kitaptan örnekler veren Başkan Genç, "Tarihin neresini koruduk. Eskiden Samsun'da manastırlar varmış. Türkiye'de sayılı halde olan Mevlevihane'lerden birisi bu şehirdeymiş. Şimdi hangisi kaldı. Bunların kıymetini bilmemiz lazım. Saathane Meydanı alanı hem ticaret hem de kültür sanat etkinliklerinin yapıldığı bir yermiş. O yüzden kültür ve tarih zaten bu kentin genlerinde var. Bu yapıyı korumalıyız." şeklinde konuştu.

"Bu şehrin kullanma klavuzu yok"

Öte yandan Doğu Park ve Gülsan Sanayi Sitesi bölgesinin tüm altyapısıyla yeniden dizayn edilmesi gerektiğini belirten Başkan Genç, şehrin gecekondu görüntüsünün değişmesi gerektiğini ifade ederek "Yatırımların yerini doğru planlamak lazım. Bu illaki oraya bina yapmak anlamına gelmesin" dedi.
Genç sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin balıkçı barınakları. Büyükşehir diyor ki barınakları oradan kaldıralım. Tamam kaldıralım ama önce yerini tespit edelim. Başbakanımız 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını yürüttüğü dönem özel şehir planlamacıları birimi kurmuş. O yüzden nereye nasıl yatırım yapacağımızı bilmeliyiz. Bu şehrin kullanma klavuzu yok."

"Devlet yatırımının peşinden koşmam"

Canik'te özel sektör yatırımlarına ağırlık veren İlçe Belediye Başkanı, özel yatırımların kendisi için daha önemli olduğunu Toki dışında devlet yatırımı yapmadığını belirterek "Ben hiçbir zaman devlet yatırımının peşinde koşmadım. Özel yatırımlar benim için daha önemli. Toki dışında ilgilendiğim bir devlet yatırımı gördünüz mü? Devlet yatırımını daha arkalarda kalmış köylere mahallelere yapmalı ki oralar da gelişsin. "

İlçede gerçekleştirdiği projelerle dikkat çeken Canik Belediye Başkanı Genç, en çok gurur duyduğu ilk 5 projeyi de sıraladı:

1- Canik'in ilk önce planlanmaya ihtiyacı vardı. Asıl sihirli değnek burada. Bu sihirli değnek olmasaydı hiçbirini yapamazdık. Şuan şehri gören bütün köyleri yeniden planlıyoruz. Referandum yaaparak bu köyleri mahalleye çevireceğiz.

2- İkinci aşama ise kentsel dönüşüm projesi oldu.

3- İlçeye yatırımlarda özel sektörün önünü açtık.

4- İlçede kültürel dönüşümü gerçekleştirdik. Kültür alanında hem fiziki binalar ile hem de kurs ve etkinlikler ile Canik'i kültür merkezi haline dönüştürdük.

5- Hasan Doğan Spor ve Eğitim Merkezi'ni kurduk. Spor alanında ilk defa Samsun'a yatırım yaptık. Kim hangi alanda kendini geliştirmek istiyorsa o alanda kurs alıyor. Çocuklar hangi alanda başarılıysa o alanda yetenekleri geliştirilmeli. Yoksa suç işlemeye meyilli hale gelir. İstatistikleri baktığımızda Canik suç oranı en az olan ilçedir.

Hizmet yaparken hem ilçeyi hem şehrin geleceğini düşünmek gerektiğini belirten Genç, bu yüzden kendilerine büyük sorumluluk düştüğünü belirterek "Bulunduğu koltukta heyecanını yitirmiş herkes Allah rızası için bulunduğu koltuğu terk etsin" dedi.

"Samsun'u bütün olarak ele almalıyız"

Projeleri hayata geçirirken Samsun'u bir bütün olarak ele almak gerektiğini belirten Başkan Genç, Atakum ve İlkadım ilçeleri hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Atakum'un sahiliyle güzel bir ilçe olduğunu belirten Genç, sahil bölgesinde yapılacak çalışmalarla denizin ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti. İlçenin sahil ışıklandırmasıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi de dahil ışıklandırılması gerektiğini söyleyen Genç, "Öyle bir düzenleme yapacaksınız ki baktığınız da üniversite ışıl ışıl görünecek. Ayrıca kafelerle denizin iç içe olması lazım. Samsun'un denizi hissetmesi lazım." dedi.

"Eski Samsun'u yeniden canlandırmalıyız"

İlkadım Kentsel Dönüşüm projesine de değinen Genç, Zeytinlik mahallesinde iki katlı evlerin yapılması önerisinde bulundu. Genç bu sayede eski Samsun'un yeniden canlandırılabileceğini söyledi. Canik Belediye Başkanı, "Eğer planlamayı iyi yaparsanız projeyi uyguladığınız alan cazibe merkezi olur. Değer kazanır ve orada bir rant oluşur. O rant topluma faydalıysa anlamı olur" dedi.

"Logomuz vizyonumuzu anlatmıyor"

Değişen ve gelişen Canik'i ortaya koymak adına Canik Belediyesi'nin ortaya koyduğu 10 bin TL ödüllü logo yarışması hakkında da bilgi veren Genç, yarışmaya yoğun talep nedeniyle son başvuru süresinin 20 Mart tarihine uzatıldığını bildirdi. Belediyenin şimdiki logosunun Canik'i anlatmadığını söyleyen Genç şöyle konuştu: " Amblem Canik'in vizyonunu anlatmıyor. Buranın tarihini anlatan bir sembol olabilir. Yarışma sonucunu bz de merakla bekliyoruz. Yarışma sonucunun içime sinmesi önemli. Doğru sembolü bulana kadar araştırmaya devam edeceğiz. "

"Büyükşehir'e aday değilim"

Sohbette 2014 yerel seçimleri de gündem konusu oldu. Projeleriyle dikkat çeken Başkan Genç'e merak edilen o soruyu sorduk. Büyükşehir Belediyesi'ne aday olacak mısınız? diye. Başkan Genç, sorumuza "Aday değilim" diye kısa ve net bir cevap verdi. Ve ekledi: "Seçimlere iki yıl gibi bir süre var. Biz bu süreyi seçim kavgasıyla değil hizmetlerimizle geçirmeliyiz."

Kendisi de bir öğretmen olan Canik Belediye Başkanı, 4+4+4 TBMM Milli Eğitim Alt Komisyonu'nda görüşülen 12 yıllık kademeli eğitim yasa teklifi ile ilgili görüşünü de bildirdi. Genç, uygulama ile üstün yetenekli çocukların ayrı eğitim alması amaçlanıyorsa bu uygulama doğru" dedi.

Kadınlara özel kurslar ilgi görüyor

Kahvaltının ardından Başkan Genç ekibimize Canik Belediyesi Anaokulu ve Akıl Küpü Etüt Merkezi (CAKEM) ile 8 Mart Eğitim ve Kültürevi'ni gezdirdi.Aerobik salonundan, saunasına, çocuk eğitim odalarından kuaförüne, lokalinden toplantı salonuna kadar hanımların aradığı herşeyi bulabileceği, 8 Mart Eğitim ve Kültürevi'ni gezerken ekibimize buradaki aşçılık, mefruşat, kazaziye kursları hakkında da bilgiler verildi. Bu kurslara günlük 300 kişi katılıyor.


Mihriban KOÇAKER

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çorum'un yeni hayvan pazarı yarın açılıyor17 Haziran 2018 Pazar 14:50
 • Ünye'nin rakibi Milano ve Las Vegas!17 Haziran 2018 Pazar 14:42
 • Hızlı Tren Hattı 'hızlandı'17 Haziran 2018 Pazar 14:26
 • Kınalı elleriyle 30 yıldır demir dövüyor16 Haziran 2018 Cumartesi 19:00
 • Taşçı barış ve huzur diledi15 Haziran 2018 Cuma 14:00
 • Apaydın birlik vurgusu15 Haziran 2018 Cuma 12:00
 • HHALK'ın köşe yazısı Kazakistan'da yayımlandı15 Haziran 2018 Cuma 10:00
 • Sevinçlerimiz daim olsun15 Haziran 2018 Cuma 08:00
 • Demircan'dan bayram uyarısı14 Haziran 2018 Perşembe 20:43
 • Basit önlemler hayat kurtarır13 Haziran 2018 Çarşamba 18:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10