• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 20 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 25 °C

Hac Rehberlerinin Unutulmaz Hikayeleri

AHMED HALEBİ

Hac mevsimi, kutsal ve temiz yerlere hacılar gelmeye başlayınca, hac rehberleri geçen senenin hac hatıralarını yeniden yaşamaya ve anlatmaya başlarlar. Tarih kitaplarının haklarında fazla bilgi vermediği ve Mekke’nin şehir ve köylerinden olan zengin ve fakir ailelerinden gelen Allah’ın misafirlerine hizmet etmekle şereflenmiş hac rehberleri, hacca gelmiş olanlara gerçek bir örnek teşkil ederdi.

Hac rehberleri, baba ve dedelerinden kanlarına geçen gerçek bir çaba ile yaptıkları iş sebebiyle, sabrı ve hayal kurmayı öğrenirlerdi. Yaşadıkları tarihi hakikatlerden, mal ve paranın yok olduğunu ancak;  güzel hatıraların daim olduğunu anladılar.

Tarih kitapları ve tarihi vesikalar sahifeleri içinde, hac rehberlerinin şereflerine dair çok hadise barındırsalar da geçen zaman, asırlar öncesinde bir çok şey kaydetti. Burada, hacıların hac rehberleri, rehberlerin hanımları ve çocuklarının hacılara hizmetleri konusunda anlattığı olaylar ve konular, hikayeler var.

Bir gün, bir aile tümüyle hacı ailelerine hizmet ediyordu. Aile tamamıyla yani; hanım ve çocuklar ile birlikte, hacıların Mekke’ye gelecekleri ana denk gelecek ve geleneklere uygun bir şekilde yemek hazırlıyordu. Çocuklar, yaşlarına göre; konaklama, yemek hazırlama ve otobüsleri hazırlama şeklinde hacıların hizmetinde idi

Yaşamın basitliğine rağmen, o zamanda insanlar, hac rehberlerine sosyal açıdan itibar ile bakıyor ve onların sosyal bir ağırlığı oluyordu. Bu sebeple, onlardan ev kiralama konusunda yardım isteniyordu. Hac rehberleri, çocuklarını bu konuda görevlendiriyordu. O zamanlar, hac rehberlerinin sayısı oldukça azdı. İşleri de azdı. Ancak; saygınlıkları fazla idi. Onlar, haccın anahtarı idi. Gariplerin tercümanları, yolda kalmışların yardımcısı idi. Mekke-i Mükerreme’de oturuyor ve Mekke’nin havasını soluyorlardı. Kalpleri hacılara hizmetle dolu idi. Gözyaşları hac mevsiminin bitişi ve hacıların bu temiz beldeyi terk etmesi ile dökülüyordu.        

Başlangıçta, Kadı İbrahim bin Zahire, Mekke’nin Emiri idi. O zamanlar Çerkeslerden Sultan Kutaybay. Hicri 884 yıllarıydı. Şekip Arslan El İttisamat Littaf adlı kitabında, hac rehberlerinin yaptığı işle ilgili olarak söylediği bir beyanla; ‘Muhakkak ki Allah, Hicaz-ı Şerif’te iki zümreyi korur. Hac yapmaya gelenleri ve onlarla birlikte olanları (hac rehberlerini) korur ve onlardan yüz çevirmez.’

Medine-i Münevvere’ye ziyarete gelenler ile hac yapmaya gelenler, kimseyi tanımadan garip olarak gelirler. Garipler, gözleri olsa da, kör gibidir. Onlara yol gösteren ve öncülük yapan birileri olmalıdır. Hacıların ihtiyaçlarını ve yol problemini  gidermeleri gerekir. Hacılara, hac menasikini (ibadet şeklini) öğretmeleri gerekir. Öyle ki; hacıların birçoğu bu ibadetin nasıl yapılacağını bilmezler.

Hacı Yusuf ismi ile kendini gizleyen Josef Yusuf,  hac hakkında söylediği şeyle gurur duyar. Josef Yusuf, Mekke-i Mükerreme’yi ziyaret eden ilk İngiliz’dir.1680 yılında, hacıların ve hac rehberlerinin tarihini gören ilk Avrupalı, o olmuştur.

O, hac yapan kafileleri ve hac rehberlerini görüp, sözlerini resimlerle desteklemiş ve şöyle demiştir: Mekke’ye varışımızda, sadece yol gösteren biri, bizimle birlikte geniş caddelerde yürüdü. Bizi güzellikleri göre göre, şehre yani; Harem’e götürdü. Yolu göstererek, abdest almamız için, bizi su havuzuna götürdü.’der.                                                   

Tercüme Eden : Av. Zekai GÜL

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10