• BIST 116.841
 • Altın 161,756
 • Dolar 3,7828
 • Euro 4,6694
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 10 °C
 • Sinop 8 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 10 °C

Hakem heyetleri ve EPDK çelişiyor

Hakem heyetleri ve EPDK çelişiyor
Vezirköprü'de, tüketicilerin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerin de tüketiciye iadesine karar verdi. EPDK ise, "

Kayıp-kaçak konusuyla ilgili Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti'ne 100 başvuru yapıldı. Vatandaşların başvurusu üzerine toplanan heyet, ilgili elektrik dağıtım şirketine konuyu aktararak savunmasını istedi. İlgili şirketin gönderdiği savunmaları da göz önüne alan hakem heyeti, tüketicilerden tahsil edilen kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, personel satış hizmet bedeli, personel sayaç okuma bedeli ve iletişim sistemleri bedellerinin haksız olduğuna karar verdi.

İtiraz süresi 15 gün

Tarafların tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi'ne itirazı yolunun açık olduğu belirtilen kararda şunlar kaydedildi: Kayıp ve kaçağın sorumlusu samimi aboneler olmamalıdır. Bir mağazadan alışveriş yapan müşterilerden zayi olan malın bedeli talep edilebilir mi ya da 'bir hırsızlık olduğunda bu çalınan malı diğer müşterilere yansıtıyoruz' denmemesi gerekir. Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmenliği'nin 10. Maddesi'nde; 'Kayıp-kaçak enerji miktarı perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketleri tarafından temin edilir' ibaresi ile oluşan kaçak-kayıp enerji miktarlarından dağıtım şirketleri sorumlu olup, dağıtım şirketleri dürüst tüketiciye kayıp-kaçak elektrik tüketimini yükletemez."

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti'ne yapılan 100 başvurudan 17'si karara bağlandı. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı tarafından incelenen 17 dosya karara bağlanarak, "Tüketicilerden haksız yere tahsis edilen paranın, kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen bedellerin yasal faiziyle birlikte iadesine oy çokluğuyla karar verildi" denildi.

İHA


EPDK'dan açıklama


İkinci haber: EPDK: Kayıp kaçak bedeli
faturada yasal zorunluluk

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu EPDK da, web sitesinde yaptığı açıklamada abonelerden alınan kayıp kaçak bedellerinin 2015 yılına kadar tahsil edileceğini, dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak bedellerini faturaya yansıtmalarının yasal sorumluluk olduğunu açıkladı.

Kayıp-kaçak maliyetten
ayrı tutulamaz

EPDK yaptığı açıklamada, bazı Tüketici Hakem Heyetleri'nin verdiği iade kararlarıyla ilgili açıklama yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik faturalarında gözüken ve son günlerde tüketici hakem heyetlerinin iadesine karar verdiği, kayıp-kaçak bedellerinin, bir hesap ayrıştırması olduğunu ve bu bedelin elektrik üretim maliyetinden ayrı tutulamayacağı bildirildi.

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununa göre, EPDK’nın elektrikteki fiyatlandırmadan sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamada, kayıp-kaçak bedellerinin de işletme giderleri arasında olduğu ve yatırım harcamalarına temel teşkil ettiği vurgulandı. Açıklamada, 16 Aralık 2010 tarihinde 21 dağıtım bölgesi için 2011-2015 dönemini kapsayan ikinci uygulama dönemi kayıp-kaçak hedeflerinin belirlendiği kaydedildi. Dağıtım sistemine giren enerji ile tahakkuk ettirilen enerji arasında oluşan bu farkın da(kayıp-kaçak), elektrik dağıtımı için gerekli olan hat, trafo ile sayaçlarda meydana gelen teknik kayıp miktarı ve yasal olmayan bir şekilde elektriğin kaçak kullanılması sonucunda oluşan miktarın toplamından oluştuğu kaydedildi. Açıklamada, kaçak elektrik tüketiminin tamamen ortadan kaldırıldığı bir durumda dahi teknik kayıp (yüzde 7-8) söz konusu olacağı vurgulandı.

Yeni bir uygulama
söz konusu değil

EPDK’nın 2001 yılında kurulduğuna dikkat çekilen açıklamada, kanunda yer alan tarifelerin düzenlenmesi kapsamında 2003 yılından beri Kurum tarafından düzenlenen tarifelerde enerji bedeli hesaplamalarında hedef kayıp-kaçak oranları da dikkate alındığına dikkat çekildi.

2003 yılı öncesinde de enerji fiyatları içerisinde enerji maliyetinin bir unsuru olarak kayıp-kaçak maliyetleri dikkate alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "2006-2010 dönemini kapsayan tarife uygulama döneminde hedef kayıp-kaçak oranları 2011-2015 döneminde de olduğu gibi her bir şirket için ayrı ayrı belirlenmiştir. 2006-2010 döneminde enerji bedeli hesaplanırken o dönem için belirlenmiş olan hedef kayıp-kaçak oranları dikkate alınmıştır. 2011 yılından itibaren ise maliyet kalemlerinin ayrıştırılması söz konusu olup, faturada daha önce perakende satış (aktif enerji) bedeli içerisinde yer alan kayıp-kaçak bedelinin ayrıştırılarak serbest tüketiciler de dahil tüm dağıtım sistemi kullanıcılarına yansıtılması uygulamasına geçilmiştir. Dolayısıyla daha önce olmayan bir bedelin uygulamaya sokulması değil, maliyet kalemlerinin ayrıştırılarak faturalarda da gösterilmesi söz konusudur."

EPDK, bu konuda tarafın EPDK olduğunu ve kayıp kaçak konusuyla ilgili karar verebilecek adli merciinin ise Danıştay olduğunun altını çizdi.

Haber MERKEZİ

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10